Ministerka kultúry Natália Milanová, ktorá prišla na miesto už v sobotu, je z tragédie zdrvená. V utorok sem prišla opäť na tlačovú konferenciu, na ktorej priblížila pomoc rezortu kultúry tomuto historickému mestu. “V sobotu sa odohrala v Banskej Štiavnici obrovská tregédia, doslova apokalypsa, kedy obrovský požiar zničil 7 historických budov. Málokto si pamätá, že by sa stalo niečo podobné na Slovensku. Ako posledný príklad sme zažili požiar na Krásnej Hôrke. Toto sa nesmie zopakovať,” vyjadrila sa na tlačovke s tým, že toho, čo treba urobiť, však nebude málo.

Aj preto zvolali zasadnutie Múzejnej a galerijnej rady, ktorej hlavnou témou boli postupy súviasice so záchranou zbierkových predmetov, ale i samotných historických objektov, ktoré musia byť pod patronátom odborníkov. “Včera sme komunikovali s českým ministrom kultúry Martinom Baxom, ktorý Slovenskému banskému múzeu (SBM) , v ktorého správe budovy sú, ponúkol odborné kapacity týkajúce sa mineralogickej expozície, ale aj reštaurovania. Tieto kapacity by nám malo poskytnúť České národné múzeum,” povedala Milanová.

Ministerstvo kultúry rovnako komunikuje s UNESCOm, pod ktoré Banská Štiavnica patrí a ktoré tiež mestu pomôže. Napriek tomu, že budovy nepatria do pôsobnosti rezortu kultúry, ale ministerstva životného prostredia, Milanová tvrdí, že sa ich táto problematika dotýka.

“To, v akom stave sa miestne múzeá a galérie nachádzajú, je spôsobené aj tým, že tých peňazí nebolo nikdy dosť, napriek požiadavkam, ktoré sa roky opakujú a roky nie sú naplnené. A potom sa tvárime prekvapene, že dôjde k tragédii. Tým tragédiám sa dá predchádzať, pokiaľ by bolo zabezpečené vždy všetko tak, ako má byť,” približuje ministerka s tým, že dôležité aktuálne je, aby SBM boli minimálne navýšené aspoň personálne kapacity. Tiež je podľa nej je podstatné, aby základné práce prebiehali prostredníctvom interných zamestnancov a teda, aby sa nemusela pomoc distribuovať cez externé zdroje. “To je jedna zo základných vecí,” dodáva.