Katastrofu v oblasti Žarnovice zrejme spôsobili intenzívne zrážky v oblasti hôr odkiaľ voda steká do nižších nadmorských výšok.

Nápor vody  nezvládla hrádza, ktorá sa mala nachádzať nad obcou Rudno nad Hronom. Tá sa po výdatných dažďoch pretrhla a následná prívalová vlna sa prehnala cez obec. Voda zatopila pivnice rodinných domov.

Silný prúd vody strhol jednu osobu, ktorú hasiči našli bez známok života. Informuje o tom Hasičský a záchranný zbor. Portál RTVS.sk informoval, že obeťou povodne je bývalý starosta obce. Podľa našich informácií bývalého starostu Stanislava (70) našiel v pivnici jeho syn.  

Hasiči momentálne pomocou vysokokapacitného čerpadla a plávajúcich čerpadiel odčerpávajú vodu zo zatopených ulíc a pivníc. Zasahujúci hasiči budú z jedného domu zachraňovať tri osoby, ktoré sa nedokážu svojpomocne dostať von. Na miesto udalosti smeruje aj evakuačný autobus HaZZ a plávajúci transportér zo Záchrannej brigády HaZZ v Humennom, ktorý bude v prípade potreby a zhoršenia situácie využitý na záchranu obyvateľov z rodinných domov zasiahnutých povodňou. 

Výdatný lejak ešte naberie na sile

Za uplynulých 12 hodín spadlo na našom území už extrémne množstvo zrážok. Napríklad v Šali spadlo za 12 hodín už 60 litrov zrážok na meter štvorcový pôdy, informuje portál imeteo.sk.

Zlá situácia je predovšetkým na severozápadnom Slovensku, v oblasti Hornej Nitry a v Banskobystrickom kraji.

V aktuálne najviac postihnutých oblastiach bude dážď komplikovať situáciu až do zajtrajšieho rána. Až potom by mali zrážky ustať.

Vytrvalý dážď spôsobuje problémy aj v Uhrovci. Voda z poľnohospodárskej pôdy čiastočne zaplavila prístupovú cestu do obce.  

"Prístupovú cestu do Uhrovca čiastočne zaplavuje voda z poľnohospodárskej pôdy, z kanálov. Pripravujú sa tam opatrenia. Vie o tom správca toku, ktorého sa to týka, ako aj správca cesty," uviedol vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Bánovciach nad Bebravou Marián Baláž.

Vyjadrenie ministra vnútra

Minister vnútra Roman Mikulec vyjadril úprimnú ľútosť nad stratou ľudského života, ktorý si vyžiadala povodeň v obci Rudno nad Hronom v okrese Žarnovica. Silný prúd vody tam strhol staršieho pána, ktorého hasiči našli bez známok života. Mikulec verí, že povodňová situácia sa čoskoro upokojí.

"Myslím na všetkých ľudí, ktorí náhle museli opustiť ich domovy a zároveň ďakujem, vyjadrujem podporu hasičom, ktorí sú v tejto chvíli na zásahoch," uviedol minister na sociálnej sieti. Dodal, že len v pondelok zaznamenali hasiči v súvislosti s počasím takmer 60 výjazdov.

Výdatné zrážky spôsobili zdvihnutie mnohých vodných tokov. Najvyšší, tretí stupeň výstrahy pred povodňou aktuálne platí v okresoch Považská Bystrica, Zlaté Moravce, Žilina, Prievidza a Bánovce nad Bebravou. Výstrahy prvého a druhého stupňa vydali meteorológovia aj pre ďalšie okresy na západnom a strednom Slovensku.

Vyjadrenie premiéra

článok pokračuje na druhej strane >>