Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny prekročil 1,9 milióna, druhú dávku vakcíny už dostalo vyše 1,2 milióna ľudí. Na dosiahnutie kolektívnej imunity by sme však potrebovali zaočkovať ešte raz taký počet ľudí.

Vláda chce preto ľudí na očkovanie nalákať odmenami. „Padla na vláde diskusia o hmotnom odmenení, takže je možné, že dôjde k nejakej forme finančného príspevku alebo nejakej lotérii pre očkovaných. Sú dve možnosti – buď plošné odmenenie pre všetkých, alebo to bude nejaká forma lotérie," povedal minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).

Podrobnosti zatiaľ minister nespresnil. Dodal, že nárok by mali mať aj tí, ktorí už sú zaočkovaní.

Odmeňovanie zaočkovaných však nie je žiadnou novinkou a funguje už vo viacerých krajinách a v mestách po celom svete. Asi najzaujímavejšie je to v americkom štáte Ohio. Tí, ktorí dostanú prvú dávku vakcíny, môžu skúsiť šťastie v lotérii o 1 milión dolárov, celkovo vyžrebujú piatich ľudí. Prvou výherkyňou sa stala len 22-ročná Američanka. Po úspechu v Ohiu sa k stratégii očkovacej lotérie pridali aj ďalšie štáty. Kalifornia dokonca vyberá desať výhercov, ktorí získajú 1,5 milióna dolárov.

Ako to robia v ďalších krajinách >>