Situácia je najhoršia v piatich okresoch: Bardejov, Krupina, Rožňava, Skalica, Stará Ľubovňa. Tie sú od pondelka v bordovej farbe a platia v nich najprísnejšie pravidlá. Ostatné okresy sú v červenej alebo oranžovej farbe, zelený je už len jeden okres - Dunajská Streda.

Mapu Slovenska od pondelka si pozrite >>V GALÉRII<<

Minister zdravotníctva v nedeľu pripustil ďalšie sprísnenie opatrení, ak sa nedá zaočkovať viac ľudí. „Nechceme ľudí obmedzovať ani zavádzať núdzový stav. Chceme, aby si uvedomili, že je to na ich rozhodnutí," povedal v diskusii TA3 V politike s tým, že zaočkovaním chránia ľudia seba, svoje okolie a prispievajú k tomu, aby sa nenaplnili nemocnice. Povedal, že niektorí si to neuvedomujú a aj preto asi bude musieť prísť k sprísneniu opatrení. Nárast počtu prípadov ochorenia COVID-19 na Slovensku ho pri súčasnom percente zaočkovanosti neprekvapil.

V súvislosti s možným zavedením povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 vidí dve roviny. „Prvá je právna, kde by nemal byť problém. Druhá je vynútiteľnosť očkovania. Pokiaľ sa niekto z tých skupín, ktoré určíme, nedá zaočkovať, napríklad zdravotníci, akým spôsobom ich budeme penalizovať," pýta sa.

Miera zaočkovanosti u lekárov je podľa jeho slov viac ako 90 percent, u sestier cez 80 percent. Vyhlásil, že antiočkovacia kampaň stále naberá na sile. „Ľudí, ktorí sa nechcú zaočkovať, asi ťažko presvedčíme. V niektorých obciach prišlo k napadnutiu našich mobilných očkovacích tímov," povedal. Spresnil, že aktívne očkuje aj 418 všeobecných lekárov.

Očkovaciu lotériu vníma ako odmenu pre zaočkovaných. Efekt sprostredkovateľského bonusu je podľa neho ten, že približne 100-tisíc ľudí doteraz motivovalo minimálne jedného ďalšieho človeka k zaočkovaniu. V súvislosti s efektom očkovania uviedol, že Veľká Británia a Portugalsko vďaka vysokému percentu zaočkovanosti rušia protipandemické opatrenia.