Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) zistila pri kontrole vonkajších hraníc tri výrobky, ktoré predstavujú chemické riziko ohrozenia zdravia.  Ide o niekoľko druhov bižutérie pôvodom zo Singapuru. 

FOTKY ŠPERKOV SI POZRITE V »GALÉRII« 

Veľmi nebezpečný má byť prsteň v striebornej farbe s priehľadnými a modrými kamienkami. Prsteň bol zabalený v priehľadnom plastovom obale, pričom na obale bol nalepený štítok s identifikačným údajom LR 072-10. Pri analýze inšpktri zistili, že obsahuje kadmium, ktoré je škodlivé pre ľudské zdravie, pretože sa hromadí v tele, kde môže poškodiť orgány a spôsobiť rakovinu. „Bižutéria pri dotyku s kožou nesmie prekročiť hodnotu 0,01% hmotnostných kadmia v kovových častiach šperkov (náramkov, náhrdelníkov, prsteňov). V prípade vyššie uvedeného prsteňa bola nameraná hodnota 84,6% hmotnostných kadmia. Berúc do úvahy vyššie uvedené prekročenie limitu, môže prsteň spôsobiť poškodenie obličiek, pľúc a môže predstavovať potencionálne rizikový faktor pre vznik rakoviny," uvádza SOI. 

Problémová je aj retiazka striebornej farby dlhá 60 cm a náramok pospájaný z viacerých tenkých strieborných drôtov. Oba boli zabalené v priesvitnom igelitovom obale, pričom na obale nebolo uvedené žiadne značenie. V obch našli obrovské množstvo niklu. „Bižutéria určená na priamy a dlhodobý kontakt s pokožkou, ako napr.: náušnice, náhrdelníky, náramky a retiazky, ozdoby na členky, prstene a pod., nesmie obsahovať nikel v hodnote vyššej ako 0,5 μg/cm²/týždeň (migračný limit)," informuje SOI. 

V prípade vyššie uvedenej retiazky bola nameraná hodnota 331 μg/cm²/týždeň a v prípade náramku bola nameraná hodnota 90 μg/cm²/týždeň. Oba teda bezpečnú hranicu niekoľkonásobne prekročili. „Berúc do úvahy vyššie uvedené prekročenie limitu, môže náhrdelník  a náramok spôsobiť kožné reakcie, dermatitídu, poruchy trávenia, znížené funkcie pľúc, bronchitídu až zvýšené riziko rakoviny pľúc," varujú inšpektori. 

Ak nosíte bižutériu, kupujte ju vždy len u overených predajcov, aby ste mali presnú informáciu o tom, aké zložky obsahujú. 

Prečítajte si tiež: