Tragický prípad otriasol celým Slovenskom a opäť otvoril otázku bezpečnosti vakcín. Mamičku dvoch synov Teréziu († 39), ktorá pracovala ako právnička na Mestskom úrade v Nitre, údajne našiel včera manžel bez známok života. Stalo sa to len deň potom, ako sa dala zaočkovať.  „Samozrejme, že to mnohí spájajú s očkovaním. Podľa mojich informácií malo ísť o druhú dávku vakcíny Pfizer,“ píše zdroj portálu mynitra. Niektorí majú teraz strach ísť na naplánovanú druhú dávku vakcíny, hoci sa už objavila neoficiálna predbežná informácia, že žena nezomrela v priamej súvislosti s očkovaním. 

Prípadov úmrtí krátko po očkovaní sme už mali na Slovensku niekoľko, podľa oficiálnych údajov úradov boli tri. „K dnešnému dňu evidujeme spolu tri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri dvoch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach Comirnaty a COVID-19 Vaccine Moderna) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne Vaxzevria). Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený," uvádza ŠÚKL.  

Prvé úmrtie Slováka po očkovaní proti koronavírusu sme zaznamenali 26. januára. Išlo o 79-ročného muža s viacerými ochoreniami, ktoré sa mu stali osudné. Pitvou sa zistilo, že očkovanie vakcínou Comirnaty od Pfizeru nie je na vine. „Išlo o pacienta vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami, ktoré pitva určila ako hlavnú príčinu úmrtia. K celkovému zhoršeniu zdravotného stavu tohto pacienta prispeli aj inak mierne nežiaduce účinky po očkovaní – horúčka a slabosť,“ informovala po prešetrení prípadu hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Druhý prípad, pri ktorom sa možná spojitosť s očkovacou látkou preukázal ako možný prišiel v druhej polovici marca. Išlo o 79-ročnú pacientku s viacerými chronickými ochoreniami, ktorá bola očkovaná vakcínou od spoločnosti Moderna. „Išlo o pacientku vo vyššom veku s viacerými chronickými ochoreniami,  ktorá bola očkovaná vakcínou od spoločnosti Moderna.  Príčina úmrtia bola stanovená pitvou a súvisela s chronickými ochoreniami pacientky. Vzhľadom k tomu, že vzniknuté nežiaduce reakcie po očkovaní mohli prispieť k celkovému zhoršeniu zdravotného stavu, príčinná súvislosť medzi očkovaním a úmrtím bola stanovená ako možná,“ uviedol ŠÚKL. Prípad bol podobný tomu z januára. „V oboch týchto prípadoch bola príčina úmrtia stanovená pitvou a súvisela s chronickými ochoreniami pacientov,“ dodala hovorkyňa Jurkemíková.

Podrobnosti ďalších prípadov čítajte na ďalšej strane - MOHLA ZA SMRŤ MAMIČKY VAKCÍNA? NÁZOR ODBORNÍKA » » »