Úrad verejného zdravotníctva vydal vyhlášky k novým opatreniam od 10. mája. Krajina je podľa COVID automatu už v ružovej farbe. Epidemiologická situácia sa aj naďalej zlepšuje.

Očkovaní nemusia do karantény

Do karantény nebudú musieť ísť tí, ktorí sú 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny (Pfizer/BioNTech, Moderna) či štyri týždne po vakcinácii prvou dávkou vektorovej látky (AstraZeneca). Rovnako nebudú musieť absolvovať karanténu, ak prekonali COVID-19 a sú zaočkovaní ľubovoľným druhom vakcíny do 180 dní od prekonania ochorenia.

„Zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali COVID-19 musia podstúpiť karanténu iba v prípade, ak sa u nich ako u úzkych kontaktov vyskytne čo i len jeden z klinických príznakov ochorenia,“ upozorňuje hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

Medzi osoby v osobitnom režime budú po novom zaradení aj prevádzkoví pracovníci Slovenskej pošty. „Za úzky kontakt sa v prípade osôb v osobitnom režime považuje iba kontakt, ak k nemu došlo bez použitia osobných ochranných pomôcok alebo s možným porušením použitých osobných ochranných pomôcok,“ doplnila Račková.

Opatrenia pre šport a kultúru: Čítajte na ďalšej strane >>>