Hypertonici môžu častejšie krvácať z nosa alebo im praskajú cievky na očnom bielku. „Pri opakovaní podobných stavov už je dôležité vyhľadať lekára,“ upozorňuje hneď v úvode Pavla Horáková, vedúca online poradne MojaLekáreň.sk, podľa ktorej sa Slováci o problémy s tlakom či kardiovaskulárnym systémom zaujímajú v online poradni paradoxne málo, pritom hypertenziou trpí 40 % Slovákov nad 50 rokov.

Hypertenzia je chorobný stav. Medzi ovplyvniteľné rizikové faktory patria obezita, nadmerné solenie, nadmerné pitie alkoholu, nedostatok telesného pohybu, fajčenie a stres. „Je to tak. Zdravý životný štýl je, samozrejme, alfa a omega. Pre správnu funkciu kardiovaskulárneho systému sú veľmi dôležité omega-3 mastné kyseliny, ktoré v potrave získavame ako zo živočíšnych, tak aj z rastlinných zdrojov. Skvelé sú ryby, ľanové semienka, konopné semienka, orechy, ale aj repkový olej,” hovorí Pavla Horáková a dopĺňa, že pre normálnu činnosť srdca sú skvelé aj bylinky ako hloh, pestrec či ďatelina, ktoré nájdete aj na lúke.

FOTO BYLINIEK, KTORÉ NÁJDETE AJ NA LÚKE, NÁJDETE >>> V GALÉRII <<<

V podobe čaju si môžeme z príjmu týchto prospešných látok vytvoriť príjemný rituál. „Málo ľudí vie o doplnku výživy s obsahom oleuropeínu, veľmi účinnej látky, ktorá sa získava ako extrakt z listov olivovníka. V nich sa totiž tento silný prírodný antioxidant nachádza v najsilnejšej koncentrácii. Používa sa pri starostlivosti o hladinu cholesterolu, krvný tlak a celý kardiovaskulárny systém,” dodáva Pavla Horáková.

Máte doma tlakomer? Lekárnička radí, ktorým najčastejším chybám sa vyvarovať >>>