Evolučný biológ a parazitológ Jaroslav Flegr pravidelne predpovedá, ako sa bude vyvíjať situácia s koronavírusom. „Tak čo tam máme teraz? Štvrtá vlna čoskoro skončí. So stúpaním teplôt výrazne poklesne infekčnosť vírusu,“ hovorí na úvod predpovede na sociálnej sieti.

K zlepšujúcej sa situácii pomáha aj preventívne testovanie a očkovanie, čo sa odrazí na poklese hospitalizovaných aj úmrtí. Záujem o očkovanie môže paradoxne zvýšiť predbehanie sa prominentov aj zavedenie covid pasov, ktoré budú vyžadovať od dovolenkárov.

Anketa
Máte už plány na leto?

„S veľkou pravdepodobnosťou sa už do konca leta objavia lieky a liečebné postupy, ktoré dokážu podstatne zvýšiť šance chorých na uzdravenie. Objavia sa vakcíny druhej generácie nasmerované proti niekoľkým miestam na povrchu vírusu. Imunitu proti nim už vírus cez mutácie prelomí len ťažko,“ predpovedá Flegr.

Dočkali sme sa! Po 108 dňoch príde prvé uvoľnenie: Pozrite, čo všetko sa otvorí

V dobre preočkovaných krajinách sa síce začnú objavovať mutácie, no ohniská sa podarí rýchlo uhasiť. Oveľa väčšie škody však môžu mutácie spôsobiť v krajinách, kde je vysoký výskyt vírusu a očkuje sa tam málo. Hrozí, že sa objavia aj mutácie, ktoré testy nezachytia.

„V krajinách, kde bude dobre fungovať trasovanie sa budú šíriť mutácie, ktoré si budú pacienta šetriť - infikovaný bude vykazovať menej príznakov ochorenia, bude ale šíriť nákazu dlhšiu dobu,“ upozorňuje evolučný biológ.

Leto teda bude normálne, no musíme zvládnuť cudzokrajné mutácie, pokračovať v očkovaní, trasovaní aj preventívnom testovaní.

Už na jeseň sa opäť začne normálna prezenčná výučba. Podľa Flegra budú naďalej otvorené obchody, pravdepodobne aj reštaurácie a to vďaka covid pasom. „Až do nástupu zimného počasia bude najskôr epidémia pod kontrolou. S ochladením sa však infekčnosť vírusu opäť zdvihne a začnú sa aj u nás šíriť „horšie“ zimné mutácie. Kolektívna imunita, ktorá stačila zo začiatku jesene už v zime stačiť nebude,“ varuje Jaroslav Flegr.

Odborník upozorňuje na tento vírus: Čítajte na ďalšej strane >>>