Už tretia rekonštrukcia posledných minút života bývalého policajného šéfa Milana Lučanského sa uskutočnila v utorok 25. januára. Začala sa krátko po deviatej hodine ráno a zúčastnili sa na nej súdni znalci, vyšetrovatelia, splnomocnení zástupcovia poškodenej rodiny a prokurátori - dozorový, krajský aj generálny prokurátor Maroš Žilinka. Cieľom rekonštrukcie bolo objasniť, akým spôsobom utrpel väznený Lučanský zranenie oka 9. decembra a aj poranenia, ktoré utrpel 29. decembra a následkom ktorých nasledujúci deň zomrel. 

>> FOTO Z POHREBU MILANA LUČANSKÉHO NÁJDETE V GALÉRII <<

Generálny prokurátor sa pred vstupom do väznice odfotil pri bráne a tabuli ústavu na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody, fotku zverejnil na svojej sociálnej sieti a pripísal k nej: "Účelom rekonštrukcie je na mieste samom, na základe skutočností zistených v priebehu rozsiahleho dokazovania zo svedeckých výpovedí, z listinných a vecných dôkazov či početných znaleckých posudkov, získať čo najpresnejšiu predstavu a ucelený obraz o priebehu udalostí a jej čiastkových faktoch vo všetkých súvislostiach. Som presvedčený, že orgány činné v trestnom konaní v krátkom čase dajú odpoveď na všetky otázky AKO?, na ktoré dostupnými úkonmi počas vyšetrovania našli odpoveď (vrátane charakteru a mechanizmu zranení, príčin smrti zo súdnolekárskeho hľadiska, priebehu a okolností udalostí). Odpoveď na otázku, PREČO došlo k smutnej udalosti s fatálnym následkom - k smrti generála Milana Lučanského - však s najväčšou pravdepodobnosťou ostane nezodpovedaná."

Za múrmi prešovskej väznice sa členovia skupiny zúčastnenej na rekonštrukcii zdržali takmer desať hodín. Po jej skončení všetci vyšli odtiaľ von hlavným vchodom - tým, pred ktorým sa ráno odfotil generálny prokurátor. Len Žilinka odišiel z basy hodinu predtým zadným vchodom. Vyhol sa tak pred väznicou stojacim novinárom. 

A čo k rekonštrukcii povedal splnomocnený zástupca poškodených, europoslanec Miroslav Radačovský? Jeho PREKVAPIVÉ vyjadrenie si pozrite vo VIDEU:

Podľa našich informácií prítomní na rekonštrukcii krok za krokom prechádzali jednotlivé udalosti, po ktorých Lučanský utrpel zranenia. Najdlhší čas im zabrala rekonštrukcia spôsobu poranenia oka, ktoré zistili u väzneného exšéfa polície 9. decembra.  A čo ŠOKUJÚCE zistili? Viac čítajte v popise fotky v GALÉRII. 

"Poznatky získané týmto procesným úkonom budú dôsledne analyzované na účely zákonného rozhodnutia v tejto veci," uviedol hovorca prešovskej krajskej prokuratúry Marián Spišák.

Prípadom sa zaoberala aj nezávislá kontrolná komisia. Nezistila skutočnosti, ktoré by spochybňovali verziu, že príčinou smrti Lučanského bol samovražedný pokus. Komisiu tvorilo takmer 20 členov. Okrem politikov boli jej súčasťou aj experti.

Mohlo by vás zaujímať: