Pravdou je, že toaletu väčšina ľudí čistí aspoň raz za týždeň. Ale ruku na srdce - koľkokrát v priebehu kalendárneho roku poriadne vyčistíte volant? Presne to sa spýtali aj experti zo spoločnosti CosmétiCar a urobili analýzu.

A pustili sa do nej naozaj systematicky. V priebehu piatich mesiacov (od septembra minulého roku) vo svojich šesťdesiatich centrách pre čistenie áut zozbierali vzorky z 1 200 áut, ktoré nimi prešli. Samozrejme, zbierali ich ešte pred čistením.

A nešlo iba o vzorky z volantu, ale aj z radiacej páky, pretože obe tieto súčasti auta prichádzajú najčastejšie do styku s našimi rukami.

A výsledok prekvapil aj ich samotných. Zatiaľčo doska na toalete mala v priemere 80 baktérií na štvorcový centimeter, na volante ich bolo desaťnásobne viac! Vysvetlenie je jednoduché - baktérie majú v aute vďaka vyššej vlhkosti a opakovanému zvyšovaniu teploty doslova raj.

Ich počet bol výrazne vyšší v autách, kde vodiči jedia (čo neprekvapuje), no aj v autách, v ktorých si vodičky robia make-up - a to bola novinka.

A o aké baktérie vlastne išlo? Predovšetkým o známe stafylokoky, zodpovedné za niektoré kožné infekcie a otravy z jedla, ale aj Bacillus cereus a E. coli, spôsobuje širokú škálu ťažkostí, vrátane hnačky, nevoľnosti a podobne. Okrem toho sa vo vzorkách objavili aj chrípkové vírusy, huby a plesne, čo tiež nie je prekvapujúce.

Aby sme ale zbytočne nevyvolávali paniku, uvedený priemerný počet baktérií v interiéri auta nijako neohrozuje zdravých ľudí s dobrou imunitou, mohol by však spôsobiť problémy chorým a ľuďom s oslabenou imunitou.

Riešenie je jednoduché, častejšie pretrite veniec volantu a hlavicu radiacej páky prostriedkom s antibakteriálnym účinkom, zaberie vám to nanajvýš pol minúty.