Spoločnosť Toyota Motor North America (TMNA) postaví celosvetovo prvú megawattovú elektráreň využívajúcu palivové články s tavenými uhličitanmi. Jej súčasťou bude aj vodíková čerpacia stanica.

Po spustení závodu v roku 2020 bude toto zariadenie dosahovať kapacitu výroby energie 2,35 MW a súčasne bude produkovať asi 1,2 tony vodíka denne – čo bude postačovať na napájanie približne 2 350 stredne veľkých domácností, resp. na pohon bezmála 1 500 vozidiel.

Výroba elektrickej energie v tomto zariadení bude 100-percentne obnoviteľná. V tomto prípade poslúži na pokrytie prevádzkových potrieb spoločnosti Toyota Logistics Services (TLS) v prístave Long Beach. TLS sa tak stane prvým zariadením Toyoty v Severnej Amerike, ktoré bude na 100 percent využívať iba obnoviteľnú energiu.

Takto vyzerá vodíkový pohon v ťahači Project Portal.
Takto vyzerá vodíkový pohon v ťahači Project Portal.
Toyota

Tri-Gen je pre Toyotu dôležitým krokom v rozvoji tzv. vodíkovej spoločnosti. Uvedené zariadenie je nielen kľúčovou overovacou štúdiou pre lokálnu 100-percentne obnoviteľnú produkciu vodíka vo veľkom meradle, ale tiež poslúži ako zdroj vodíka pre všetky vozidlá Toyota poháňané palivovými článkami, ktoré sú používané v prístave, vrátane novo dodaných sedanov Mirai a ťažkých nákladných automobilov Toyota „triedy 8“ na vodík, označovaných ako Project Portal.

Na uľahčenie tankovania paliva tu Toyota spoločne s Air Liquide postavila aj jednu z najväčších vodíkových čerpacích staníc na svete.