Pop.Up je vlastne 2,4 metra dlhá a 1,4 metra vysoká dvojmiestna kapsula, vážiaca približne 200 kilogramov. Tá sa podľa potreby sama dokáže pripojiť buď k pozemnému alebo vzdušnému modulu.

Inak povedané, nasadnete do nej a idete po bežnej ceste, samozrejme v bezemisnom elektrickom a navyše aj autonómnom režime, využívajúc komunikačné rozhranie, tvorené virtuálnou realitou.

Keď sa dostanete blízko k centru veľkomesta a doprava začne hustnúť, tak sa pripojíte k vzdušnému modulu, ktorý kapsulu kolmo zdvihne a poletíte ďalej. Dôležité je, že sa tak deje bez vášho zásahu. Celý dopravný systém je totiž riadený inteligentným expertným systémom, ktorý sa stará o to, aby všetky kapsule putovali do zadaného cieľa koordinovane a s čo najmenšou časovou stratou.

Úlohou pasažiera je iba zadanie cieľa prostredníctvom smartfónovej aplikácie a kapsula si ho sama vyzdvihne. Pozemný aj vzdušný modul - oba napájané elektricky - sú skonštruované tak, aby sa po odpojení od kapsule automaticky vrátili do určenej dobíjacej stanice.

Dron, presnejšie kvadrokoptéra s priemerom približne 5 metrov využíva osem protismerne sa točiacich rotorov v konfigurácii 4 + 4, poháňaných ôsmymi elektromotormi. Dobiť by sa mali rádovo behom štvrťhodinky. S kapsulou je schopný lietať až 100-kilometrovou rýchlosťou.

Kapsula v „elektromobilovej“ konfigurácii, pripojená na štvorkolesový podvozok, by mala mať dojazd 100 kilometrov a mali by byť schopná vyvinúť až 130-kilometrovú rýchlosť.Podľa jej dizajnérov by mala byť navyše navrhnutá tak, aby sa dala ľahko pripojiť, respektíve naložiť na vlak, alebo použiť v alternatívnom dopravnom systéme, akým je napríklad Hyperloop.

Podľa predstaviteľov Airbusu a štúdia Italdesign by tento koncept mohol dospieť do fázy realizácie niekedy okolo roku 2030.