Ransomvér je „vydieračský“ škodlivý softvér, ktorý počítač zašifruje a za poskytnutie dešifrovacieho kľúča požaduje výkupné, v tomto prípade v bitcoinoch. Čím neskôr sa rozhodnete zaplatiť, tým vyššia bude požadovaná suma. Ak nezaplatíte vôbec, prídete o všetky dáta. Pravda, ak sa nejakej antivírusovej spoločnosti medzičasom nepodarí nájsť dešifrovací algoritmus.

Automobilka Renault je prvou francúzskou spoločnosťou, ktorá oznámila, že ju zasiahol rozsiahly celosvetový hackerský útok mimoriadne nebezpečným ransomvérom WannaCry. V jeho dôsledku musela zastaviť výrobu v niektorých svojich prevádzkach vo Francúzsku, informovala rozhlasová stanica RFI.

Podľa hovorcu automobilky je tento krok súčasťou opatrení, ktoré majú zabrániť šíreniu škodlivého softvéru.

Agentúra DPA s odvolaním sa na odborárov uviedla, že najviac postihnutá je prevádzka v meste Sandouville, kde pracuje okolo 3 400 ľudí a ktorá vyrába predovšetkým úžitkové vozidlá, napríklad Renault Trafic.

Zastaviť výrobu musela po piatkovom útoku aj prevádzka automobilky Nissan v britskom meste Sunderland, oznámila televízia Sky News. Firma vo vyhlásení uviedla, že pracuje na vyriešení problému, ktorý nastal v piatok okolo 22.00 h SELČ.

Do sobotňajšieho rána bolo podľa RFI zaznamenaných 90 000 útokov v takmer 100 krajinách, pričom najviac zasiahnuté boli Veľká Británia, Rusko, Ukrajina a Taiwan. Cez víkend sa však šírenie podarilo zastaviť, keďže jeden počítačový expert našiel v kóde programu "záchrannú brzdu". V priebehu pondelku nastal ďalší vzostup, pretože veľa ľudí po víkende otvorilo infikované maily.