Chiron sa prvýkrát verejnosti ukázal pred rokom na ženevskom autosalóne, ktorý má zhodou okolnosti dnes prvý novinársky deň.

Vyrobených bude len 500 kusov, prvé tri pred pár dňami zamierili k svojim majiteľom v Európe a na Blízkom východe. Kto si ich kúpil nevieme, ale o majiteľoch, respektíve ľuďoch, ktorí na Chiron ešte len čakajú, je známy jeden zaujímavý štatistický údaj - priemerne má každý z nich vo svojich garážach vyše štyri desiatky rôznych áut.

Aby sme boli presní - jeden úplne špeciálny Chiron s veľkým časovým predstihom dostal saudský princ. Ten ho kúpil ešte v lete minulého roku, pravda s podmienkou, že k nemu prikúpi aj koncept Vision Grand Turismo. Obe strany o cene taktne pomlčali, už na základe základnej cenu Chironu je však jasné, že musela veľmi výrazne prekročiť hranicu 5 miliónov eur.

Chiron možno predstaviť veľmi stručne. 1 500 koní, maximálka 420 km/h (elektronicky obmedzená), krútiaci moment 1 600 Nm a stovku zvládne za menej ako 2,5 sekundy. Ak vás zaujíma spotreba, tak v meste si so svojim 8-litrovým 16-valcom, posilneným štyrmi turbami vystačí s necelými 40 litrami paliva.

Zaujímavé je, že motor má 10 chladičov, cez ktoré za minútu pretečie až 800 litrov kvapaliny, k tomu cez jeho agregátom prejde za rovnaký čas až 60-tisíc litrov vzduchu, má 6 koncoviek výfuku (vidno len 4) a pri maximálke je teoreticky schopný vyprázdniť svoju 100-litrovú nádrž za 9 minút.

Základná cena Chironu je tesne pod hranicou 2,5 milióna eur, no na príplatkoch môžete v pohode utratiť ďalší milión. Z celej 500-kusovej série je už dnes viac než polovica predaná.

Tento rok bude vyrobených len približne 70 kusov, takže je jasné, že záujemcovia sú naň ochotní čakať aj niekoľko rokov.