Subaru XV a Impreza v európskej špecifikácii získali maximálne možné päťhviezdičkové hodnotenie pri bezpečnostných testoch Euro NCAP.

K vysokej bezpečnosti oboch modelov prispel fakt, že nové XV a Impreza sú prvými modelmi značky, postavenými na novej Globálnej platforme Subaru (SGP). Tá okrem výrazne zvýšenej úrovne bezpečnosti znamená aj vylepšené jazdné vlastnosti a komfort.

Ak sa na vec pozrieme v číslach, SGP prináša výrazné zvýšenie tuhosti karosérie a podvozku (laterálna pevnosť prednej časti šasi v ohybe +90 %, torzná tuhosť +70 %, tuhosť predného zavesenia +70 %, tuhosť zadného pomocného rámu nápravy +100 %). Absorpcia nárazovej energie sa v porovnaní s doterajšími modelmi zlepšila o 40 %.

Subaru XV pri nárazových testoch Euro NCAP.
Subaru XV pri nárazových testoch Euro NCAP.
Zdroj: Subaru

Obe novinky Subaru sú vybavené siedmimi airbagmi, vrátane kolenného airbagu pre vodiča, a novým typom bezpečnostných pásov s uzamykacím jazýčkom, ktorý znižuje úroveň poranenia a lepšie chráni všetkých cestujúcich v prípade zrážky. Významnou novinkou z hľadiska aktívnej bezpečnosti a predchádzania nehodám je komplexný bezpečnostný asistenčný systém EyeSight, ktorým sú štandardne vybavené všetky modely XV aj Impreza novej generácie.

Nové Subaru XV a Impreza budú v predaji od 1.12. 2017. Impreza štartuje na cene 19 900 eur Slovensku. Za ňu dostanete auto vo verzii 1.6i ES Classic s automatickou CVT prevodovkou Lineartronic.

Subaru Impreza pri nárazových testoch Euro NCAP.
Subaru Impreza pri nárazových testoch Euro NCAP.
Zdroj: Subaru

Subaru XV štartuje s cenou 25 490 eur – ide o verziu Subaru XV 1,6 CVT Comfort , teda taktiež s automatom a štandardne aj so systémom X-Mode, prispôsobujúcim reakcie motora, prevodovky, stabilizačného systému i ďalších podporných systémov vozidla jazde v teréne.

Oba modely sú samozrejme štandardne vybavené aj symetrickým pohonom 4x4.