Prvé správy hovoria o aute vyvinutom najmä pre strhujúcu a efektívnu jazdu na okruhu. McLaren plánuje vyrobiť 500 kusov nového modelu McLaren Senna a jeho cena začína na 750 000 anglických librách.

Pohľad zboku je asi najdivokejší
Pohľad zboku je asi najdivokejší
McLaren

McLaren menom svojho nového auta vzdáva hold slávnemu pretekárovi Ayrtonovi Sennovi, ktorý tragicky zahynul pri pretekoch Formule 1 v roku 1994. Podľa McLarenu je novinka absolútne naj-extrémnejším cestným autom všetkých čias.

McLaren

Váha novinky je 1198 kilogramov, čo z neho robí najľahší McLaren od čias modelu F1. Štvorlitrový agregát má výkon 800 koní a 800 Nm, čo pri spomínanej váhe zaručuje brutálny pomer výkonu k hmotnosti a síce až 668 koní na jednu tonu.

McLaren

Recept, ktorý McLaren použil pri vývoji je osvedčený rokmi. Ultra-nízka hmotnosť konštrukcie, zadný náhon, silný agregát a podvozok odvodený z pretekárskych špeciálov. Aj samotná automobilka priznáva, že auto je síce stvorené tak, aby sa s ním dalo legálne jazdiť na cestách, no cestám sa rozhodne prispôsobovať nebude.

Jednotlivé detaily sú krásne, na celok si musíme zvyknúť
Jednotlivé detaily sú krásne, na celok si musíme zvyknúť
McLaren

Nový karbónový monokok Monocage III je tým najpevnejším jadrom auta, ktorý kedy značka vyvinula pre cestné auto a každý jeho panel je z karbónu. Elektro-hydraulický posilňovač má zabezpečiť bezkonkurenčné spojenie vodiča s autom a cestou.

McLaren sľubuje jedinečné spojenie s autom
McLaren sľubuje jedinečné spojenie s autom
McLaren

Kapitola, ktorú sme si nechali na záver je vzhľad novinky. McLaren priznáva, že je maximálne podriadený aerodynamike a chladeniu, preto na aute nenájdete hádam jedinú líniu, ktorá by nebola prerušená otvorom vývodu chladenia, alebo prívodu vzduchu. Zadné obrovské krídlo sa neustále počas jazdy prispôsobuje podmienkam a zabezpečuje vysoký prítlak. Umeleckým dielom je zadný difúzor, ktorý začína pod zadnou nápravou a stúpa smerom dozadu, urýchľujúc prúdenie vzduchu a prisáva samotné auto k ceste.

Ide o naj-extrémnejšie cestné auto v histórii značky
Ide o naj-extrémnejšie cestné auto v histórii značky
McLaren

Adaptívny podvozok RCC II dokáže pracovať nielen s tuhosťou podvozku ale aj jeho svetlou výškou. V extrémnych prípadoch tak auto pustí čo najnižšie k zemi, aby plne využilo všetky možnosti unikátnych pneumatík Pirelli P-Zero Trofeo R, ktoré boli špeciálne vyvinuté pre model Senna.

Prísne dvojmiestne auto
Prísne dvojmiestne auto
McLaren

Prekvapivo, budúci zákazníci majú k dispozícii iba jediný dizajn kolies – z uľtra-lahkých a pevných materiálov a s centrálnou maticou. Ako sme už spomínali, McLaren vyrobí iba 500 vozidiel a cena každého z nich predstavuje 750 000 libier, vrátane všetkých daní. Už menej prekvapí skutočnosť, že všetky sú už vypredané. Najbližšie sa auto ukáže v marci počas autosalónu v Ženeve.