Lexus v Japonsku predal viac ako pol milióna vozidiel. Pri tejto príležitosti pripravil špeciálnu limitovanú edíciu Lexus LC s hi-tech lakom, meniacim farbu

Aj keď je značka Lexu známa pribliýžne 30 rokov, až do roku 2005 v materskej krajine neexistovala – Lexusy sa predávali ako Toyoty. Lexus LS napríklad ako Toyota Celsior, Lexus IS pod názvom Toyota Altezza, Lexus GS ako Toyota Aristo a Lexus RX bol Toyotou Harrier. Už to však neplatí, aj v Japonsku sú Lexusy predávané ako Lexusy – a predalo sa ich tam viac než pol milióna

Zatiaľ čo bežné autolaky odrážajú menej ako 50 percent svetla v podobe viditeľnej farby, v prípade Structural Blue je to takmer 100 percent.
Zatiaľ čo bežné autolaky odrážajú menej ako 50 percent svetla v podobe viditeľnej farby, v prípade Structural Blue je to takmer 100 percent.
Zdroj: Lexus

Pri tejto príležitosti pripravil Lexus limitovanú edíciu kupé LC so špeciálnym lakom Structural Blue. Tento intenzívne modrý lak je výsledkom spolupráce amerických a japonských technických centier Lexus a VIAVI Solutions Inc., kalifornského výrobcu tenkovrstvových optických povlakov.

Tvorcov inšpiroval Morpho menelaus, motýľ z tropických oblastí Severnej a Južnej Ameriky. Jeho charakteristickým znakom je menlivá sýtomodrá farba krídel. V skutočnosti sú bezfarebné a farba je len výsledkom lámania svetla na ich povrchu.

Povrch, upravený pomocou nanotechnológií  vytvára dojem, že farba auta sa mení so zmenou osvetlenia.
Povrch, upravený pomocou nanotechnológií vytvára dojem, že farba auta sa mení so zmenou osvetlenia.
Zdroj: Lexus

Lak sa nanáša na karosériu Lexusu LC vo vrstve s hrúbkou 15 mikrónov, medzi podkladovú vrstvu a transparentný náter. Povrch, upravený pomocou nanotechnológií vytvára dojem, že farba auta sa mení so zmenou osvetlenia.

Zatiaľ čo bežné autolaky odrážajú menej ako 50 percent svetla v podobe viditeľnej farby, v prípade Structural Blue je to takmer 100 percent. Na pokrytie LC lakom je spotrebovaných 300 gramov pigmentu, v ktorom sa nachádza 300 miliárd mikroskopických plátkov. Proces lakovania je taký náročný, že výrobnú linku v Motomachi za deň opustia iba dva modely LC vo farbe Structural Blue. Súčasťou limitoovanej edície je okrem laku aj nadštandardná výbava.