Hekeri koncom minulého roku ukradli alternatívnej taxislužbe Uber dáta 50 miliónov klientov a 7 miliónov vodičov. Pred pár dňami to oznámil šéf spoločnosti Dara Khosrowshahi s tým, že sa to dozvedel len nedávno. Incident pritom spoločnosť rok tajila a hekerom zaplatila 100-tisíc dolárov za vymazanie dát a za mlčanie - informovala o tom agentúra Bloomberg.

Čítajte viac: Priniesol revolúciu do sveta taxislužieb. Napriek tomu ho zakazujú všade, kde sa dá

Khosrowshahimu možno veriť, že o probléme nevedel, šéfom Uberu sa totiž stal ani nie pred štvrťrokom a jedným z jeho cieľov je „spraviť v spoločnosti poriadok“. V konečnom dôsledku o tom svedčia aj jeho slová, keď o tejto skutočnosti informoval: „Nič z toho sa nemalo stať a je to nebudem ospravedlňovať,“ povedal a dodal, že „meníme spôsob nášho podnikania.“

Ukradnuté dáta zahŕňajú mená zákazníkov, ich adresy, čísla mobilných telefónov a emaily. V prípade vodičov hekeri získali aj údaji z ich vodičských oprávnení. Uber pri zverejnení tejto informácie klientov uistil, že neunikli žiadne čísla platobných kariet, sociálnych poistiek, bankové účty, dátumy narodenia a ani zoznam objednávaných jázd.

Čítajte viac: Uber podpísal zmluvu na 24 000 vozidiel Volvo XC90

Khosrowshahi uviedol, že k dátam sa dostali dvaja útočníci, ktorí získali prístup na serveri spoločnosti, ktorá pre Uber ukladá niektoré dáta do cloudu, neprenikli však pritom na servery samotného Uberu a ani do jeho dátovej infraštruktúry.

Spoločnosť vraj dokázala útočníkov identifikovať a dohodla sa s nimi, pričom súčasťou dohody bolo aj zničenie nezákonne získaných dát.