Podľa nemeckého spolku pre obytné automobily Caravaning Industrie Verband bolo od januára do októbra 2017 vo všetkých triedach obytných automobilov zaregistrovaných takmer 38 000 nových vozidiel, čo je o približne 5 000 vozidiel viac ako v rovnakom období predchádzajúceho roka.

Na tento trend reagujú aj luxusné automobilky a najmä rôzni úpravcovia. Najnovšie sa zamerali aj na luxusný pickup Mercedes triedy X.

Nadstavba Tischer sa dá z korby demontovať.
Zdroj: Daimler

Odoberateľná kabína od výrobcu nadstavieb Tischer napriek kompaktným rozmerom ponúka komfortný systém na spanie v alkovni (zvýšená časť nad kabínou obytného auta) so šírkou 150 cm, vnútornú výšku takmer dva metre, kuchynku s plynovým sporákom s tromi horákmi a tri miesta na sedenie.

Tieto sedadlá sa dajú rýchlo a ľahko prestaviť na druhé lôžko. Zabudovaná kúpelňa poskytuje dostatok miesta na sprchovanie vďaka veľkému, sklopnému umývadlu a otočnej toalete.

Toto je extravagantný výsuvný kuchynský modul od spoločnosti VanEssa.
Zdroj: Daimler

Celkom iná koncepcia založená na Triede X pochádza od výrobcu nadstavieb VanEssa. Ide o masívnyy výsuvný modul s hmotnosťou 250 kg, so zabudovaným kuchynským systémom vrátane chladiaceho boxu, zariadení na varenie a umývanie, ako aj dostatočného priestoru na riad a zásoby.

Druhý výsuvný modul je k dispozícii na individuálne využitie podľa želania. Firma VanEssa používa na ochranu ložnej plochy kryt z tíkového dreva so vzhľadom paluby jachty. Špecifická vlastnosť krytu odolného proti vode spočíva v jeho stabilite a zaťažiteľnosti. Vďaka špeciálnym pneumatickým oporám sa dá vyzdvihnúť o 45 stupňov. Spoločnosť na viacdňové výlety odporúča montáž strešného stanu so vstupom umiestneným v zadnej časti.