Traja zlodeji ukradli minulý týždeň v Hradci Králové luxusné BMW takmer za 150-tisíc eur. Ku krádeži preukázateľne použili špeciálne zariadenie na zosilnenie signálu, pomocou ktorého auto s bezkľúčovým prístupom a štartovaním komunikuje so samotným kľúčom, ktorý majiteľ môže mať vo vrecku.

Celá krádež trvala necelých 90 sekínd, počas ktorých auto zlodeji odomkli, naštartovali bez pomoci násilia a odišli s ním. V aute bolo aj GPS, prostredníctvom ktorého ho naposledy lokalizovali v Královci na Trutnovsku na hraniciach s Poľskom, potom bola GPS odpojená. Potvrdila to policajná hovorkyňa hradeckej polície Iva Kormošová.

Auto bolo ukradnuté z verejného parkoviska pred rodinným domom vo štvrto Nový Hradec Králové. Ak zlodejov chytia, hrozí im až 8 rokov väzenia.

„Bezkľúčový systém keyless funguje tak, že kľúč neustále vysiela signál. Keď sa s ním priblížite na vzdialenosť menej ako 2 metre k vozidlu, samo sa otvorí a po nastúpení ho môžete naštartovať tlačidlom, opäť bezkľúčovo,” vysvetlila hovorkyňa polície. Použitie zariadenia na odchytenie a predĺženie signálu potvrdili aj kamerové záznamy z miesta činu.

Takto vyzerá zariadenie (jammer) na odchytávanie signálu medzi kľúčom a samotným automobilom.
Takto vyzerá zariadenie (jammer) na odchytávanie signálu medzi kľúčom a samotným automobilom.
Zdroj: archív

 

Skenerom signálu zlodeji zachytili a predĺžili signál z kľúča, ktorý si majiteľ auta nechal vo vrecku bundy, zavesenej v predsieni rodinného domu. Najprv skenerom pri dome dvaja z nich zachytili signál pre otvorenie auta, následne ďalší pre jeho naštartovanie. Tie využil tretí člen skupiny, ktorý s ukradnutým autom odišiel.

 

Polícia upozorňuje, že majiteľa áut s bezkľúčovým štartovaním by mali mať uschované kľúče čo najďalej od odparkovaného vozidla, najlepšie v nejakej plechovej schránke, ktorá odtieni vysielaný signál. Podľa údajov policajtov sa totiž tento typ krádeží v poslednom období výrazne presúva zo západnej do strednej Európy. Nejde pritom o novinku, tento typ krádeží je známy už niekoľko rokov a odborníci na bezpečnostné riziko bezkľúčového prístupu pravidelne upozorňujú, účinná ochrana sa ale doteraz neobjavila.