Nájsť vychýreného odlievača zvonov nebolo v malej obci ťažké. Dom na konci dediny, ktorého múry zdobili malé zvony, nemohol patriť nikomu inému. Trochu nás prekvapilo, keď sme za bránou zbadali repliku historického dela. „Ešte nie je dokončené. Treba ho vyleštiť a vyriešiť nejaké drobnosti, aby bolo aj funkčné,“ privítal nás domáci pán. Ako vzápätí vysvetlil, okrem zvonov odlieva na objednávku pre majetnejších zákazníkov aj delá. „Je to podobné ako odlievanie zvonov. Veď počas vojen sa v závodoch prestali vyrábať zvony a robili sa z nich zbrane. Aj králi by mi kedysi platili za moje remeslo zlatom,“ smeje sa Michal Trvalec.

 

 HISTORICKÉ DELO: Okrem zvonov vyrába Michal Trvalec pre majetnejších záujemcov aj repliky historických zbraní.

 

 KOSTOL V ŽIARI NAD HRONOM: Tri zvony pochádzajú tiež z dielne Michala Trvalca.

Tajomný úsmev ho neopúšťa ani pri spomienkach na svoje začiatky. „V časopise som sa dočítal o Češke, ktorej sa podarilo odliať zvon. Tak som si povedal, že to zvládnem aj ja. V tom čase som staval dom. V jeden večer sme sedeli s kamarátmi pri ohnisku. Z ničoho nič som zaryl krompáč do zeme a povedal – tu sa budú odlievať zvony! A aj tak bolo,“ opisuje situáciu spred rokov, keď ešte pracoval ako zlievač v žiarskom závode. Na dôkaz svojho tvrdenia nás zaviedol do svojej dielne, ktorú si sám postavil a prispôsobil tak, aby v nej bolo všetko potrebné. „Boli to roky driny a nebolo to vôbec jednoduché,“ pokračuje. Aj keď skúsenosti so zlievaním mal, bolo potrebné osvojiť si technológiu. Začal som študovať skriptá, odbornú literatúru aj históriu zvonov. „Bolo toho veľmi málo. Ani tí, čo sa tomuto remeslu kedysi venovali, nechceli nič prezradiť. Tajomstvo odlievania zvonov si dobre strážili,“ zdôrazňuje.

 

 ODLIEVANIE: Takto sa rodí budúci zvon.

 ORIGINÁL: Vyrobiť ho trvá aj tri mesiace.

Prvý chce naspäť

  Takmer po štyroch rokoch štúdia teórie a príprav sa odhodlal odliať prvý zvon. Vážil 40 kíl a dodnes zvoláva veriacich do evanjelického kostola v Kalnej nad Hronom. „Uvažujem nad tým, že si ho nechám na pamiatku. Starý si zoberiem a odlejem im nový,“ vysvetľuje a dodáva, že je naň hrdý. Nebýva totiž zvykom, aby sa zvon podarilo odliať hneď na prvýkrát. „Nikdy si nemôžem byť istý, či sa podarí. Môže vzniknúť bublina a je po robote. Stávalo sa mi to často najmä v začiatkoch. Aj po tomto prvom zvone mi trvalo takmer rok, kým sa mi vydaril ďalší,“ spomína. Istý si nemôže byť ani dnes, hoci spod jeho rúk vyšlo doteraz viac ako 400 väčších či menších originálov zvonov. Pri ich výrobe je totiž podľa remeselníka najdôležitejšie úplne všetko. „Veľkú úlohu zohrávajú detaily. Treba vypočítať presné parametre, aby mal zvon požadovanú tóninu. Potom sa vytvorí forma, do ktorej sa naleje horúci kov. Zvon potom musí v zemi vychladnúť a dozrieť. Následne sa očistí a ozdobí podľa želania,“ prezrádza opatrne tajomstvá svojej práce. Vyrobiť jeden zvon mu trvá aj tri mesiace. Závisí od veľkosti. Ten úplne najväčší vážil 1 200 kíl a visí vo veži hlohoveckého kostola. „Už sa mi stalo, že chceli do kostola 700-kilový zvon. Ale keď som sa tam bol pozrieť a zistil som, aká je statika, odporučil som im iba menší, 400-kilový,“ vysvetľuje. Na nedostatok záujemcov o zvony sa sťažovať nemôže. Robota mu ide od ruky aj vďaka pomoci jeho dvoch detí. Dcéra Zdenka pôsobí v Prahe ako muzikálová speváčka a otcovi pomáha pri ladení správnej tóniny zvona. Syn Michal (24), ktorý študoval na hutníckej škole, už robí úplne všetko. „Keď bol malý, tak chytil do rúk žeravý zvonček, ktorý som práve odlial. Odvtedy sa smejem, že sa mu remeslo prilepilo na ruky,“ žartuje pán Trvalec, podľa ktorého je jeho syn najmladším odlievačom zvonov na svete.