Príslušná rakúska štátna prokuratúra v Korneuburgu zastavila stíhanie piatich Slovákov vrátane bytčianskeho farára Pavla Trnku, ktorí sa mali snažiť v Rakúsku predať falošné obrazy Renoira, Gauguina a neznámeho majstra. Tamojšie justičné orgány zároveň požiadali Generálnu prokuratúru v Bratislave, aby prípad riešili súdy na Slovensku. Hovorkyňa Generálnej prokuratúry Svetlana Husárová nám však povedala, že „na našom medzinárodnom odbore zatiaľ nič také neevidujeme“.

Nič im nedokázali

  „U nás je voči piatim Slovákom vrátane pána farára stíhanie zastavené a môžu sa voľne pohybovať na území Rakúska,“ povedal prokurátor štátnej prokuratúry v Korneuburgu Fridrich Köehl a dodal: „Keby sa viedlo stíhanie voči nim u nás, išlo by, pravdepodobne, o paragraf pokusu o podvod.“ Zároveň prokuratúra v Korneuburgu zastavila stíhanie dvoch Rakúšanov zapletených do prípadu. Nedá sa vraj dokázať, že by vedeli, že obrazy sú falošné. Podľa zistení polície mala skupina Slovákov vrátane bytčianskeho farára záujem predať falošné obrazy velikánov umenia skoro za štvrť miliardy korún. Skupinu zatklo špeciálne komando v hoteli na viedenskom letisku 8. mája.

Čo hovorí Trnka

  Dekan Pavol Trnka sa nikdy o afére s falošnými obrazmi nerozhovoril. Po návrate z rakúskeho väzenia nám povedal, že je nevinný, ale každý je omylný. Vraj človek sa občas dostane do spletitých záležitostí. Stále tvrdí, že sporné obrazy viezli do Rakúska na expertízu. Nedávno nás odbil, že k tejto záležitosti sa už nevracia – pretože normálni ľudia ho pochopili a na ostatných mu nezáleží. Rozhodnutie rakúskych úradov včera odmietol komentovať: „Kým nebude všetko definitívne uzatvorené, nebudem sa k tomu vyjadrovať.“

FALZIFIKÁTY: Toto sú fotografie troch z obrazov, ktoré zaistila rakúska polícia pri záťahu na priekupníkov. Súdny znalec ich označil za veľmi nevydarené kópie diel stredovekých majstrov.