Odôvodnil to tým, že „je nepochybné, že skutok nespáchal.“ Okresný prokurátor podal voči uzneseniu sťažnosť, krajský súd ju však zamietol, lebo „nebola dôvodná.“ Dvoch jeho kumpánov, Michala Soboliča, prezývaného Ústav, a Matúša Mečára, uznal súd vinných z vydierania v spolupáchateľstve, dostali však len podmienečné tresty. Sobolič dostal tri roky s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu štyri roky, Mečár dva roky s odkladom na tri roky. Obaja majú nariadený aj probačný dohľad. Sobolič bol už predtým dvakrát trestaný za násilnú trestnú činnosť. Pojednávanie vytýčené nebolo, súd rozhodol trestným rozkazom.

Polícia zatkla všetkých troch mužov v januári 2008 priamo v reštauráciách, kde práve obedovali. Patrika M. o pár dní z väzby prepustili na základe jeho sťažnosti, pretože podľa súdu neboli preukázané dôvody väzby podľa Trestného poriadku. Za jeho prepustenie na slobodu dokonca v tom čase spísali jeho priaznivci petíciu, pod ktorú sa podpísali aj známi športovci. Prokuratúra podala obžalobu na súd v máji.

Podľa informácií z polície vydierali Patrik M. a jeho spoločníci Mareka K. Údajne išlo o sumu 1327,76 eur. Ešte 6. septembra 2007 prišli pred dom jeho otca dva mercedesy. Vystúpili z nich ôsmi nakrátko vystrihaní muži a kričali na majiteľa domu, aby vyšiel Marek von. "Marek, poď von, lebo ťa zabijem a podpálime dom,“ boli ich slová podľa polície. Jeden z mužov hodil do zatvoreného okna kovovú stoličku a rozbil ho. Marek K. o pár dní na to podal trestné oznámenie.