Pavol Trnka ešte večer po svojom návrate z rakúskeho väzenia odslúžil svätú omšu. Po stručných vyhláseniach pre tlač sa utiahol a s okolím nekomunikoval. Dnes je brána farského úradu v Bytči opäť otvorená a kňaz sa vrátil aj pred kostolný oltár.
  Ako nám potvrdili samotní Bytčania, síce veľa omší slúžia kapláni, ale na kazateľnicu sa vrátil aj prekvapivo prepustený Pavol Trnka. Odslúžil napríklad aj detskú omšu v stredu podvečer. Rozlúčil sa s deťmi pred prázdninami, povypytoval sa, kde budú tráviť voľné dni a upozornil ich, aby nepodľahli mámeniu hlásateľov nepravých náboženstiev. Spolu s ostatnými veriacimi sa kajal za hriechy a prosil o odpustenie. Po vyše polhodinovej omši odchádzal na faru obklopený mladými veriacimi. Tým zjavne jeho aféra s falošnými obrazmi neprekáža.
  Samotný Pavol Trnka akúkoľvek debatu o ďalšom pokračovaní jeho prípadu razantne odmieta.
  Nitriansky arcibiskupský úrad naďalej rešpektuje prezumpciu neviny a reštriktívne opatrenia voči väznenému farárovi neuplatňuje. „Nastal značný obrat v celom prípade,“ vysvetľuje hovorca biskupského úradu Dušan Argaláš a dodáva: „Dekana z väzenia prekvapivo bez zdôvodnenia prepustili. Počkáme až na konečný verdikt rakúskeho súdu, potom rozhodneme o prípadných opatreniach. Treba preukázať, či sa dekan ocitol v celom prípade náhodou, alebo či skutočne išiel do Rakúska iba nechať ohodnotiť nájdené obrazy. Zatiaľ naďalej vykonáva svoju prácu a svoje povinnosti v plnom rozsahu.“ Dekan Pavol Trnka po svojom prepustení vyhlásil, že je nevinný, ale pripustil, že každý je omylný.