"Fidesz a SMK s plnou vážnosťou demonštrujú vôľu postupného zabezpečenia územnej autonómie a robia z občanov Slovenska politických rukojemníkov svojich etnických veľkomaďarských koncepcií," napísala koalícia do dôvodovej správy k návrhu vyhlásenia. Podľa koalície ide o nebezpečný precedens na politickej mape EÚ, ktorý spochybňuje základné princípy zastupovania občanov EÚ v Európskom parlamente.

Parlament má v stredu rokovať o návrhu vyhlásenia na 38. mimoriadnej schôdzi, ktorú iniciovala koalícia predovšetkým pre nacionalistické výroky Viktora Orbána. Koalícia žiada vyhlásením odmietnuť "otvorenú propagáciu autonomistických koncepcií", ktoré smerujú proti súčasnému európskemu usporiadaniu a proti územnej celistvosti Slovenska.

Podľa návrhu vyhlásenia Pál Csáky zvyšuje napätie medzi Slovenskom a Maďarskom. "Národná rada SR vyjadruje hlboké znepokojenie nad skutočnosťou, že politická línia súčasného vedenia SMK prispieva k zvyšovaniu napätia medzi Maďarskou republikou a Slovenskou republikou a etnické záujmy povyšuje nad univerzálne občianske hodnoty a princípy európskej integrácie," uviedli koaliční poslanci do návrhu vyhlásenia.

Poslanci majú vyhlásením vyjadriť hlboké znepokojenie aj "nad extrémnym nárastom nacionalizmu, antisemitizmu a xenofóbie v maďarskej spoločnosti, vrátane verejných aktivít extrémistických organizácií v Maďarsku". Koalícia v návrhu kritizuje "nezodpovednú nacionalistickú rétoriku" maďarskej opozičnej strany Fidesz, ktorej vyčíta presadzovanie koncepcie etnickej výlučnosti, ktorá pramení v ideológiách minulého storočia. Parlament má podľa koalície odmietnuť, aby maďarskí politici určovali Slovákom, koho majú voliť a poslancom zo SR, koho záujmy majú v Európskom parlamente zastupovať.

Koaličné strany chcú, aby parlamentné vyhlásenie ďalej odmietlo aktivity smerujúce k destabilizácii pomerov v strednej Európe, vrátane vízie ´politickej jednoty Maďarov v priestore Karpatskej kotliny´. "Národná rada SR sa v tomto zmysle obracia na všetkých spoluobčanov maďarskej národnosti, aby nepodľahli lacným demagogickým a nacionalistickým výzvam niektorých politických predstaviteľov Maďarskej republiky a SMK, ktoré by mohli narušiť pokojné spolunažívanie Slovákov, Maďarov a príslušníkov národnostných menšín žijúcich na Slovensku," uvádza sa v návrhu vyhlásenia. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) po dnešnom rokovaní poslaneckého grémia povedal, že vyhlásenie nie je namierené proti maďarskej menšine žijúcej na Slovensku.

Opozícia dnes kritizovala koalíciu, že schôdzou zneužíva parlament v kampani pred voľbami do Európskeho parlamentu. Šéfovia KDH a SDKÚ-DS Pavol Hrušovský a Mikuláš Dzurinda oznámili, že ich poslanci sa zrejme nezúčastnia na schôdzi. Naopak, predseda SMK Pál Csáky tvrdí, že jeho poslanci na ňu pôjdu.