viac magazínov
Novým ministrom vnútra má byť Tomáš Drucker.
Správy
Druckerove prvé slová po oznámení nominácie: Prezradil, prečo sa takto rozhodol
Na snímke Peter Pellegrini v prezidentskom paláci
Správy
VIEME PRVÍ Pellegriniho druhý pokus o zostavenie vlády. TOTO má byť nový minister vnútra!
Pozrite sa, koľko zarába TOP 10 najlepších slovenských hokejistov: Prekonajú aj futbalistov!
Pozrite sa, koľko zarába TOP 10 najlepších slovenských hokejistov: Prekonajú aj futbalistov!
Vyjadrenie Andrea Kisku k nevymenovaniu vlady ktorú narhor Peter Pellegrini.
Správy
Vyjadrenie ústavnej právničky: Kiska svojim rozhodnutím nešiel podľa ústavy!
Odhalenie po rokoch: Takto vyzerali orgie futbalových reprezentantov v hoteli v Senci!
Odhalenie po rokoch: Takto vyzerali orgie futbalových reprezentantov v hoteli v Senci!
Speváčka Dorota Nvotová potrebovala vysloviť názor na Joža Ráža ml., ktorého strana Smer-SD navrhla na ministra vnútra. U prezidenta Andreja Kisku to ale neprešlo.
Šoubiznis
Poriadne rozčúlená Dorota Nvotová: Pozrite sa, čo povedala na adresu mladého Joža Ráža!
Mladú ruskú modelku (22) sa údajne pokúsil v dubajskom hoteli znásilniť istý americký podnikateľ. Po skoku z izby na šiestom poschodí síce utrpela vážne zranenia, no prežila.
Správy
FOTO Krásnu modelku (22) chceli znásilniť, radšej vyskočila z okna: Prežila iba zázrakom, pred operáciou má opletačky s políciou!
Vendulu spevákove reči poriadne nahnevali.
Šoubiznis
Vytočená vdova po Svobodovi († 68): Verejná hádka o jeho milenkách!
Barkolová chudnutie
Šarm
Známa moderátorka si postavila latku celkom vysoko. Podarí sa jej schudnúť 10 kíl?

Za najdrahšieho pacienta platí VšZP ročne skoro milión eur

Všeobecná zdravotná poisťovňa zverejnila, koľko uhrádza za najdrahších pacientov, operácie či lieky. Z tých súm sa vám zatočí hlava

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) ako jediná zdravotná poisťovňa nie je založená nato, aby tvorila zisk a cez dividendy plnila štátnu kasu. Všetky peniaze získané z vašich zdravotných odvodov a verejných zdrojov používa na nákup a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. VšZP v roku 2016 vynaložila v priemere na jedného poistenca 925 eur, čo je najviac zo všetkých zdravotných poisťovní na Slovensku. V poistnom kmeni má však aj pacientov, ktorí priemer mnohonásobne prekračujú. Vďaka solidárnemu systému majú aj oni právo na modernú liečbu a lieky. A za ňu uhrádza VšZP veľmi vysoké sumy.

Takmer milión eur

Finančne najnáročnejší sú pre VšZP väčšinou pacienti so zriedkavými, dedičnými alebo geneticky podmienenými metabolickými ochoreniami. Do tejto skupiny patrí aj tzv. mukopolysacharidóza. Ochorenie vyvoláva chýbajúci enzým v organizme, v dôsledku čoho nastáva porucha, ktorá spôsobuje poškodzovanie orgánov. Len liečba jedného poistenca s mukopolysacharidózou stála vlani VšZP takmer 920-tisíc eur.

K najdrahším z hľadiska finančných nákladov patria ďalej poistenci trpiaci hemofíliou - všetci slovenskí pacienti s touto diagnózou sú poistení len vo VšZP. Za liečbu jedného pacienta s týmto ochorením zaplatila vlani VšZP vyše 600-tisíc eur.

Pečeň a srdce

Skupinu „najdrahších“ poistencov tvoria aj pacienti s transplantovanými orgánmi. VšZP v roku 2016 uhradila na Slovensku 292 transplantácií, za ktoré spolu s hospitalizáciou a ďalšou zdravotnou starostlivosťou o pacientov zaplatila vyše 7 miliónov 170-tisíc eur.

K najnáročnejším z hľadiska použitých finančných nákladov v prepočte na 1 pacienta patrili výdavky na transplantácie pečene. Šancu na nový život dostalo týmto spôsobom 10 poistencov, ktorým VšZP za výkon spojený s liečbou uhradila spolu približne 670-tisíc eur.

V priemere druhé najdrahšie boli transplantácie srdca. Vďaka nim sa v roku 2016 mohlo „druhýkrát narodiť“ 13 poistencov VšZP. Celkové výdavky dosiahli takmer 593-tisíc eur. Práve transplantácia srdca vedie ale v rebríčku najdrahších operácií za rok 2016 – jeden pacient ju mal veľmi komplikovanú a spolu s hospitalizáciou sa účet vyšplhal až na 245-tisíc eur. VšZP na svojich poistencoch nešetrí. Transplantácie schvaľuje aj v zahraničí. Náklady na ne v zahraničí pre ďalších 16 poistencov predstavovali v roku 2016 zhruba 1,3 milióna eur.

Inovatívne lieky

Závratné čiastky dosahujú aj sumy za lieky. Najdrahšia lieková terapia za rok 2016 pre jedného pacienta, ktorú zaplatila VšZP, stála takmer 916-tisíc eur. Na druhom mieste skončil liek za 688-tisíc eur.

Riaditeľka odboru zdravotného a revízneho VšZP MUDr. Beata Havelková upozorňuje, že veľkou položkou pri každej finančne náročnej liečbe alebo terapii sú výdavky na inovatívne lieky: „Vďaka nim nie je pacient odkázaný na dlhodobý pobyt v nemocnici, ale môže viesť kvalitný život v domácom prostredí.“ Väčšinou ide o nekategorizované lieky, ktoré VšZP hradí na výnimku, a sú pre život pacientov kľúčové. Cena sa pohybuje od 600-tisíc do 900-tisíc eur za jeden liek, ktorý pacient na zlepšenie zdravotného stavu dostáva počas celého roka.