Tip redakcii
Urban climbing - vo svete bežný, na Slovensku výnimočný
Tip redakcii
Tip redakcii
Çağatay a Gizem sa ocitli v nepríjemných problémoch. Zahrali si spolu aj v seriáli Feriha.
Šoubiznis
Seriálový Emir a Güneş z Ferihy lietajú v poriadnych problémoch: Hrozí im väzenie!
Mária Čírová, muž
Šarm
Svadobná cesta v raji: Takto ju trávila Mária Čírová s manželom!
Nad mužom stáli všetci jeho anjeli strážni.
Zaujímavosti
Neuveriteľné VIDEO z ktorého behá mráz po chrbte: Muž vyviazol z tejto nehody bez škrabanca!
Krst knihy receptov Katky Brychtovej. Hostí podujatím sprevádzali jej dcéra Katka Ahmedová a sestra Zuzana Šebestová. Knižku uviedli do života Katkini priatelia Peter Justin Topoľský malinovým sirupom, Martin Nikodým čokoládou a Emma Tekelyová s dcérou Emou orechmi.
Ľudia
Tajná svadba! Vieme, koho si známa spisovateľka vezme
Muž mal upadnúť do bezvedomia po jednom kopnutí do hlavy. (Ilustračné foto)
Krimi
Dráma v centre Bratislavy: Muža chladnokrvne dokopali, leží v umelom spánku!
Celeste Buckingham
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Ale veď toto je až smiešne! Celeste Buckingham sa strápnila vďaka mejkapu na plnej čiare! Veď vyzerá ako...
Jozef Oklamčák
Šoubiznis
FOTO Jozef Oklamčák prišiel pred pár mesiacmi takmer o život: TOTO je muž, ktorý ho zachránil!
Jiří Kajínek navštívil počas prvého výročia prezidentskej milosti Bratislavu.
Správy
VIDEO Kajínkovi sa žije, uráčil sa aj do Bratislavy: Za pár dní letím na Korfu, môžem si dovoliť, čo chcem!
Tenistky
FOTO Ups, čo to vyletelo?! Tenistky ukázali to, čo nemal nikto vidieť: Vypadnuté bradavky aj rozkroky. Hantuchová odhalila všetko!

Urban climbing - vo svete bežný, na Slovensku výnimočný

Ilustračné foto.

V Petržalke si skupina nadšencov zriadila lezeckú stenu na soche Slnečných hodín. Robia tam už tretie lezecké preteky. Čo na to úrady a verejnosť?

Skupina nadšencov z občianskeho združenia Na hrane zrealizovala netradičný projekt. Rozhodli sa postaviť lezeckú stenu na soche Slnečných hodín pri Ekonomickej univerzite v Petržalke. Areál prešiel tento rok ďalšou revitalizáciou a združenie tam usporadúva lezecké preteky.

“Bude to už tretí ročník lezeckého preteku Majster Slnečných hodín, ktorý sa teší obľube u lezcov. Snažíme sa tam vytvoriť nenútenú atmosféru, aby sa ľudia cítili ako u seba na záhrade” hovorí predseda združenia Pavel Zajcev a pozýva divákov aj účastníkov na udalosť, ktorá sa bude konať v sobotu 26.5. “Koncom minulého roka nám vandali znova posprejovali sochu a aj workoutová preliezka už pomaly dosluhovala, tak sme sa rozhodli urobiť crowdfundingovú kampaň na vyzbieranie peňazí na nový workout a ďalšie úpravy. Sme veľmi radi, že nám ľudia dali pozitívnu odozvu a prispeli na opravy zo svojho vrecka, takže v tejto chvíli už majú hodiny antigraffiti náter a v areáli už stojí nový workout. Tento projekt by samozrejme nemohol fungovať bez podpory Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, Bratislavského samosprávneho kraja alebo Miestnej časti Petržalka.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Foto: Pavel Zajcev

Podporu sme taktiež dostali zo súkromného sektora, napríklad z nadácie VÚB, ale veľmi nám pomohla aj lezecká komunita. Spolupracujeme s lezeckou stenou K2 a cesty na preteky nám budú stavať chalani, ktorí robia Boulder Prásk, pretek, ktorý je v tejto komunite veľmi známy. Veľa pozitívnej energie nám tiež pridali samotní autori tohto umeleckého diela. Stretli sme sa Jurajom Šimekom a Jurajom Jakubíkom, poslednými žijúcimi architektmi, ktorí hodiny projektovali pred vyše 30 rokmi. Náš projekt sa im veľmi páči, nakoľko celý areál už vyše desaťročie chátral.”

Registrácia pre súťažiacich práve prebieha TU, ale vítaní sú samozrejme aj diváci. Podujatie sa bude konať celý deň a okrem lezeckej súťaže sa budete môcť pozrieť na ukážky street workoutu alebo si vyskúšať slackline.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Foto: Pavel Zajcev

História Slnečných hodín

Slnečné hodiny postavilo Riaditeľstvo diaľnic Bratislava v roku 1986 ako súčasť výtvarného dotvorenia vtedajšieho Mosta Hrdinov Dukly. Autormi tohto diela sú architekti - Ladislav Beisetzer, Juraj Jakubík, Juraj Šimek a sochár Štefan Prokop. Tento unikátny monumentálny objekt následne dlhé roky chátral.
Autori chceli poukázať na rozdiel medzi miestnym časom, ktorý ukazujú slnečné hodiny a administratívnym časom, ktorý ukazujú naše hodinky.
Slnečné hodiny majú parametre odvodené z našej zemegule: polomer oblúka je 6,378 metra, sklon hodín a ukazovateľ sú paralelne s osou Zeme dané zemepisnou šírkou Bratislavy. Miestny čas je determinovaný zemepisnou dĺžkou - vzdialenosťou Bratislavy od Nultého poludníka.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Foto: Pavel Zajcev

Základný rozdiel medzi časom na slnečných hodinách a administratívnym časom. (1 hodina = 15° zemepisnej dĺžky, 1° = 4 minúty). Ďalšie rozdiely vyplývajú z letného alebo zimného obdobia (letný/zimný čas) a z nerovnomernosti ročného obehu Zeme okolo Slnka.
V roku 2015 občianske združenie Na hrane vdýchlo prostrediu a objektu nový život, vyčistilo zdevastovaný priestor a zrekonštruovalo zanedbanú plastiku. V rámci revitalizácie združenie vytvorilo na zadnej strane hodín boulderingovú stenu, štrkové dopadlisko a taktiež podmienky pre športy ako je street workout a slackline.

Autor video: Maroš Zubaj

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.

    PlusTV