Tip redakcii
Urban climbing - vo svete bežný, na Slovensku výnimočný
Tip redakcii
Tip redakcii
Sagan v cieli 13. etapy.
FOTO Sagan po heroickom víťazstve v cieli 13. etapy nešetril záhadnými gestami: Najväčší šok zažil pred tímovým autobusom!
Nebude to prechádzka ružovou záhradou! Informácia o rozchode cyklistu Petra Sagana (28) s manželkou Katkou šokovala celé Slovensko. Idylka o šťastnom páre tak skončila po tom, čo jazdec tímu Bora – Hansgrohe priamo počas Tour de France, zavesil na facebook status o rozpade vzťahu. Zdá sa, že rozvod je na spadnutie, preto z okolia cyklistu už prenikajú správy o tom, že boj o niekoľko miliónový majetok bude poriadne ostrý. Pozrite, o čo všetko môže ísť v jeho rozvode.
Rozchod Petra Sagana s manželkou Katkou naberá grády: Začala sa drsná bitka o milióny. O TOTO všetko ho môže pripraviť!
Katka Saganova bola pred ohláseným rozchodom nevídane aktívna na sociálnych sieťach
Relax
Užíva si život a Marlona! Pozrite sa, aké príspevky dávala Katka Saganová na sociálne siete tesne pred rozchodom
Rozchod Petra Sagana s manželkou Katkou je témou číslo jedna. Podľa informácii z okolia slovenského cyklistu však už dvojica spolu nežije niekoľko týždňov. Aj to preto nerobí nášmu jazdcovi na Tour de France žiadny problém „hodiť očko“ po krásnych ženách, ktoré sa obšmietajú v zákulisí slávnych pretekov.
Sagan to bez manželky rozbalil vo veľkom štýle: Tieto FOTO hovoria za všetko!
Máriu dnes pochovali v obci Horné Mýto.
Krimi
Emotívny POHREB Márie († 40) dobodanej 20 ranami: Tvár zavraždenej dcéry hladila matka do poslednej chvíle
Z Emmy vyrástla poriadna sexi kosť.
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Mladá slovenská speváčka opäť vystrkuje rožky: Bradavky v hlavnej úlohe!
Gizka Oňová s manželom
Šarm
Gizka Oňová sa doma poriadne zapotí! Televízna svokra prezradila, čo od nej manžel vyžaduje
žralok, Gwyneth Paltrow
Šarm
Biely ŽRALOK na Malorke! Do mora v okolí obľúbeného letoviska celebrít priplával najnebezpečnejší morský predátor
Alica Takáčová bola dramaturgička a zakladateľka populárnej relácie Zlatá brána.
Správy
Veľmi smutná správa: Zomrela zakladateľka legendárnej relácie Zlatá brána!

Urban climbing - vo svete bežný, na Slovensku výnimočný

Ilustračné foto.

V Petržalke si skupina nadšencov zriadila lezeckú stenu na soche Slnečných hodín. Robia tam už tretie lezecké preteky. Čo na to úrady a verejnosť?

Skupina nadšencov z občianskeho združenia Na hrane zrealizovala netradičný projekt. Rozhodli sa postaviť lezeckú stenu na soche Slnečných hodín pri Ekonomickej univerzite v Petržalke. Areál prešiel tento rok ďalšou revitalizáciou a združenie tam usporadúva lezecké preteky.

“Bude to už tretí ročník lezeckého preteku Majster Slnečných hodín, ktorý sa teší obľube u lezcov. Snažíme sa tam vytvoriť nenútenú atmosféru, aby sa ľudia cítili ako u seba na záhrade” hovorí predseda združenia Pavel Zajcev a pozýva divákov aj účastníkov na udalosť, ktorá sa bude konať v sobotu 26.5. “Koncom minulého roka nám vandali znova posprejovali sochu a aj workoutová preliezka už pomaly dosluhovala, tak sme sa rozhodli urobiť crowdfundingovú kampaň na vyzbieranie peňazí na nový workout a ďalšie úpravy. Sme veľmi radi, že nám ľudia dali pozitívnu odozvu a prispeli na opravy zo svojho vrecka, takže v tejto chvíli už majú hodiny antigraffiti náter a v areáli už stojí nový workout. Tento projekt by samozrejme nemohol fungovať bez podpory Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, Bratislavského samosprávneho kraja alebo Miestnej časti Petržalka.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Foto: Pavel Zajcev

Podporu sme taktiež dostali zo súkromného sektora, napríklad z nadácie VÚB, ale veľmi nám pomohla aj lezecká komunita. Spolupracujeme s lezeckou stenou K2 a cesty na preteky nám budú stavať chalani, ktorí robia Boulder Prásk, pretek, ktorý je v tejto komunite veľmi známy. Veľa pozitívnej energie nám tiež pridali samotní autori tohto umeleckého diela. Stretli sme sa Jurajom Šimekom a Jurajom Jakubíkom, poslednými žijúcimi architektmi, ktorí hodiny projektovali pred vyše 30 rokmi. Náš projekt sa im veľmi páči, nakoľko celý areál už vyše desaťročie chátral.”

Registrácia pre súťažiacich práve prebieha TU, ale vítaní sú samozrejme aj diváci. Podujatie sa bude konať celý deň a okrem lezeckej súťaže sa budete môcť pozrieť na ukážky street workoutu alebo si vyskúšať slackline.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Foto: Pavel Zajcev

História Slnečných hodín

Slnečné hodiny postavilo Riaditeľstvo diaľnic Bratislava v roku 1986 ako súčasť výtvarného dotvorenia vtedajšieho Mosta Hrdinov Dukly. Autormi tohto diela sú architekti - Ladislav Beisetzer, Juraj Jakubík, Juraj Šimek a sochár Štefan Prokop. Tento unikátny monumentálny objekt následne dlhé roky chátral.
Autori chceli poukázať na rozdiel medzi miestnym časom, ktorý ukazujú slnečné hodiny a administratívnym časom, ktorý ukazujú naše hodinky.
Slnečné hodiny majú parametre odvodené z našej zemegule: polomer oblúka je 6,378 metra, sklon hodín a ukazovateľ sú paralelne s osou Zeme dané zemepisnou šírkou Bratislavy. Miestny čas je determinovaný zemepisnou dĺžkou - vzdialenosťou Bratislavy od Nultého poludníka.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Foto: Pavel Zajcev

Základný rozdiel medzi časom na slnečných hodinách a administratívnym časom. (1 hodina = 15° zemepisnej dĺžky, 1° = 4 minúty). Ďalšie rozdiely vyplývajú z letného alebo zimného obdobia (letný/zimný čas) a z nerovnomernosti ročného obehu Zeme okolo Slnka.
V roku 2015 občianske združenie Na hrane vdýchlo prostrediu a objektu nový život, vyčistilo zdevastovaný priestor a zrekonštruovalo zanedbanú plastiku. V rámci revitalizácie združenie vytvorilo na zadnej strane hodín boulderingovú stenu, štrkové dopadlisko a taktiež podmienky pre športy ako je street workout a slackline.

Autor video: Maroš Zubaj

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.

    PlusTV