Tip redakcii
Urban climbing - vo svete bežný, na Slovensku výnimočný
Tip redakcii
Tip redakcii
1988: Princezná Diana drží v náručí princa Harryho.
Relax
Princezná Diana ovplyvnila kráľovskú svadbu viac ako by ste si mysleli: 6 detailov, z ktorých ju bolo cítiť
Andrej Kiska chce viac o svojich plánoch povedať ku koncu roka.
Správy
Kiska o svojich plánoch: Týchto ľudí chce mať aj naďalej po svojom boku
Lucia Javorčeková
FOTO Sexi slovenská cyklistka sa odviazala: Svoje nahé megaprsia ukázala celému svetu!
Zarezané rozkroky sexi športovkýň vás rozpália: Priliehavý odev odtajnil celému svetu úplne všetko!
FOTO Zarezané rozkroky sexi športovkýň vás rozpália: Priliehavý odev odtajnil celému svetu úplne všetko!
Koaličná rada v Parlamente Slovenskej Republiky.
Správy
Bugár to povedal na plné ústa: Ministerka vnútra Saková vie, kto bude NOVÝM policajným prezidentom!
Kráľovná Alžbeta, svadba Meghan Harry
Šarm
Ďalšie FOTO zo svadby: Všetci hostia si dali na outfitoch záležať, ale kráľovná zatienila aj Victoriu Beckham
Finančník Patrik Tkáč prekvapil zmeneným imidžom.
Šoubiznis
MÓDNA POLÍCIA z muzikálu Bambuľka: Radikálne zmenený milionár Tkáč či Haasová v oranžových pančuchách!
Predstavte si, pred svadbou princa Harryho (33) a Meghan Markle (36) ich vyvenčila už pri dvoch iných príležitostiach! Čo nemala po nedávnom pôrode čas na nákupy?
EMMA
Trucujúca Kate Middleton: Na svadbu Meghan prišla v starých šatách
meg
žena.sk
Na prvý pohľad jednoduchá! Všimli ste však Meghaninu vlečku? Zväčšite si svadobnú fotku, čo tam má! (FOTO)

Urban climbing - vo svete bežný, na Slovensku výnimočný

Ilustračné foto.

V Petržalke si skupina nadšencov zriadila lezeckú stenu na soche Slnečných hodín. Robia tam už tretie lezecké preteky. Čo na to úrady a verejnosť?

Skupina nadšencov z občianskeho združenia Na hrane zrealizovala netradičný projekt. Rozhodli sa postaviť lezeckú stenu na soche Slnečných hodín pri Ekonomickej univerzite v Petržalke. Areál prešiel tento rok ďalšou revitalizáciou a združenie tam usporadúva lezecké preteky.

“Bude to už tretí ročník lezeckého preteku Majster Slnečných hodín, ktorý sa teší obľube u lezcov. Snažíme sa tam vytvoriť nenútenú atmosféru, aby sa ľudia cítili ako u seba na záhrade” hovorí predseda združenia Pavel Zajcev a pozýva divákov aj účastníkov na udalosť, ktorá sa bude konať v sobotu 26.5. “Koncom minulého roka nám vandali znova posprejovali sochu a aj workoutová preliezka už pomaly dosluhovala, tak sme sa rozhodli urobiť crowdfundingovú kampaň na vyzbieranie peňazí na nový workout a ďalšie úpravy. Sme veľmi radi, že nám ľudia dali pozitívnu odozvu a prispeli na opravy zo svojho vrecka, takže v tejto chvíli už majú hodiny antigraffiti náter a v areáli už stojí nový workout. Tento projekt by samozrejme nemohol fungovať bez podpory Magistrátu hlavného mesta SR Bratislavy, Bratislavského samosprávneho kraja alebo Miestnej časti Petržalka.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Foto: Pavel Zajcev

Podporu sme taktiež dostali zo súkromného sektora, napríklad z nadácie VÚB, ale veľmi nám pomohla aj lezecká komunita. Spolupracujeme s lezeckou stenou K2 a cesty na preteky nám budú stavať chalani, ktorí robia Boulder Prásk, pretek, ktorý je v tejto komunite veľmi známy. Veľa pozitívnej energie nám tiež pridali samotní autori tohto umeleckého diela. Stretli sme sa Jurajom Šimekom a Jurajom Jakubíkom, poslednými žijúcimi architektmi, ktorí hodiny projektovali pred vyše 30 rokmi. Náš projekt sa im veľmi páči, nakoľko celý areál už vyše desaťročie chátral.”

Registrácia pre súťažiacich práve prebieha TU, ale vítaní sú samozrejme aj diváci. Podujatie sa bude konať celý deň a okrem lezeckej súťaže sa budete môcť pozrieť na ukážky street workoutu alebo si vyskúšať slackline.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Foto: Pavel Zajcev

História Slnečných hodín

Slnečné hodiny postavilo Riaditeľstvo diaľnic Bratislava v roku 1986 ako súčasť výtvarného dotvorenia vtedajšieho Mosta Hrdinov Dukly. Autormi tohto diela sú architekti - Ladislav Beisetzer, Juraj Jakubík, Juraj Šimek a sochár Štefan Prokop. Tento unikátny monumentálny objekt následne dlhé roky chátral.
Autori chceli poukázať na rozdiel medzi miestnym časom, ktorý ukazujú slnečné hodiny a administratívnym časom, ktorý ukazujú naše hodinky.
Slnečné hodiny majú parametre odvodené z našej zemegule: polomer oblúka je 6,378 metra, sklon hodín a ukazovateľ sú paralelne s osou Zeme dané zemepisnou šírkou Bratislavy. Miestny čas je determinovaný zemepisnou dĺžkou - vzdialenosťou Bratislavy od Nultého poludníka.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Foto: Pavel Zajcev

Základný rozdiel medzi časom na slnečných hodinách a administratívnym časom. (1 hodina = 15° zemepisnej dĺžky, 1° = 4 minúty). Ďalšie rozdiely vyplývajú z letného alebo zimného obdobia (letný/zimný čas) a z nerovnomernosti ročného obehu Zeme okolo Slnka.
V roku 2015 občianske združenie Na hrane vdýchlo prostrediu a objektu nový život, vyčistilo zdevastovaný priestor a zrekonštruovalo zanedbanú plastiku. V rámci revitalizácie združenie vytvorilo na zadnej strane hodín boulderingovú stenu, štrkové dopadlisko a taktiež podmienky pre športy ako je street workout a slackline.

Autor video: Maroš Zubaj

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.