Tip redakcii
Práca v zahraničí vás naučí zdolávať náročné prekážky, čo formuje vašu osobnosť
Tip redakcii
Tip redakcii
Rozhodovanie o väzbe Mariana Kočnera a Pavla Ruska na Špecializovanom súde v Banskej Bystrici.
Správy
JE ROZHODNUTÉ! Kočner a Rusko sa po ôsmich hodinách dozvedeli od sudcu verdikt
Nikki úraz celkom zmenil život, hlavne ten intímny.
Rady a tipy
LEN PRE DOSPELÝCH: Sex s cudzími chlapmi jej partner dovolí! Pochopíte, keď spoznáte tento príbeh
Cassie Masonová.
FOTO Najsexi trénerku sveta môže aj roztrhnúť. Z mobilu jej ukradli pornozábery: Na rozkroku skrýva veľké prekvapenie!
Svadba slovenského futbalového reprezentanta Adama Nemca a Miss Universe Zuzany Kollárovej v bratislavskom dóme Svätého Martina. Na snímke Zuzana Kollárová a Adam Nemec prichádzajú na svadobnú hostinu v koči ťahanom koňmi v obci Čereňany.
EXKLUZÍVNE FOTO zo svadby futbalistu Nemca: Megavýstrih nevesty, pilot Škrtel, známa modelka ako v župane
Premiér Peter Pellegrini.
Správy
Premiér Pellegrini je hnevom celý bez seba: Obul sa do novinárov, farmárov a naložil aj samotnému prezidentovi!
Zlatica Švajdová Puškárová
Šoubiznis
Puškárová, ako ju nepoznáte: Kvôli tomuto si ukradla čas od detí!
Speváčka sa zranila po páde zo svojho bicykla.
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Známa slovenská speváčka mala vážnu nehodu: Tá selfie vám vyrazí dych!
Zuzana Plačková
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Zuzana Plačková prvýkrát ukázala zmenšené silikóny: Tomu sa povie zmena k lepšiemu!
Den otvorenych dveri SND
Šarm
Prezradila tajomstvo: Zuzana Kocúriková začala svoju kariéru poriadnym TRAPASOM

Práca v zahraničí vás naučí zdolávať náročné prekážky, čo formuje vašu osobnosť

Zdroj: osobný archív J.CH.

Slovenskí a úspešní. Ľudia, ktorí majú za sebou úspechy v zahraničí sa vracajú domov, aby odovzdali časť svojich skúseností doma. Jedným z takých je Jozef Chamraz – IT expert, ktorí pracoval v krajinách ako Izrael, UK, Francúzsko, či Česká republika. Dnes vedie niekoľko úspešných slovenských a českých IT firiem.

V rámci IT sektora vás mnohí poznajú ako spoluzakladateľa a spolumajiteľa úspešných IT spoločností na Slovensku a v ČR. Ako ste sa vôbec dosali k podnikaniu v tomto sektore?

Bola to náhoda. Počas mojej profesionálnej kariéry som sa snažil profilovať skôr ako expert na technológie, a nie ako manažér, a už vôbec nie ako podnikateľ. Postupom času som sa však snažil, nie len povrchne plniť príkazy zákazníkov, alebo nadriadených, ale vždy aj pochopiť logiku dodávaných riešení. Tým, že mám nielen technické ale aj ekonomické vzdelanie, mi to išlo pomerne jednoducho. Postupne som zistil, že viem nielen plniť príkazy, ale aj navrhovať námety na inovácie. V 26 rokoch som sa stal kľúčovým človekom u viacerých veľkých IT projektov, nielen v Prahe, ale aj v celej Českej republike a v zahraničí.

Čo hovoríte na prácu v Prahe? Ako sa vám páčila?

Strávil som tam pomerne veľkú časť svojho života a z môjho pohľadu to bolo obdobie, ktoré malo zásadný dopad na moju kariéru. Stal som sa rešpektovaným expertom na trhu. Samozrejme to bolo vykúpené tvrdou prácou a nielen v pracovných dňoch. Niekedy to bolo tak hektické, že som si neuvedomoval ani ročné obdobia, pretože som bol plne sústredný na prácu.

Vaše ďalšie kroky viedli do Izraela. Čo vás tam zaviedlo?

Českí majitelia spoločnosti, v ktorej som pôsobil, sa rozhodli firmu predať izraelskému investorovi. Noví majitelia nám dali možnosť dostať sa do medzinárodných tímov a posunúť sa v kariére. Prišla ponuka odísť do Tel Avivu. Trochu som váhal, no nakoniec som to využil.
Keď som prišiel do firmy privítala ma top manažérka veľkej izraelskej spoločnosti. Opýtal som sa jej, kde sa uskutoční školenie, ktoré som prišiel urobiť. Predpokladal som, že sa zúčastní tak 5 ľudí, no keď som vošiel do dverí, videl som veľkú miestnosť plnú ľudí. Vrátil som sa a povedal, že tam to určite nie je, pretože tam bude asi nejaká veľká konferencia. Ona mi odpovedala: nie, tam je tvoje školenie. Vtedy sa mi roztriasli nohy. Povedal som si ale, že nemám čo stratiť.

Nakoniec ste v Izraeli nejaký čas pobudli...

Áno, začal som pracovať ako hlavný IT architekt fakturačného systému pre dodávku vody. Bola to veľmi dobrá skúsenosť pretože na tomto projekte boli desiatky najskúsenejších expertov z Izraela, a z celého sveta. Po práci pre vodárne som realizoval ešte projekty pre tamojšie elektrárne a pre potravinovú spoločnosť koncernu Nestlé.

Práca v medzinárodnom prostredí si asi vyžaduje veľkú zodpovednosť a predstavuje určite veľký tlak.

Veľmi si vážim každého, kto pracoval v zahraničí, pretože je vždy veľmi náročné podávať výkony v cudzom prostredí. Tlak bol extrémny, no nemôžete tomu podľahnúť. Musíte sa sústrediť, dať do toho všetko, a ísť dopredu za každú cenu.

Raz keď som riešil jednu zložitú úlohu, išiel som do práce aj v sobotu, veľmi sa mi nedarilo. Išiel sa teda prejsť do starého mesta Jeruzalema. Toto mesto je neuveriteľne inšpirujúce. Vôňa kadidla a dlhoročnej histórie z neho sála. Vrátil som sa na hotel, totálne vyčerpaný z celého týždňa. V tej chvíli zahral na klavíri v hotelovom bare jeden z hostí nádherne pieseň Your song od Eltona Johna. Bol to únik pred problémami, ktorý som potreboval. Uvedomil som si, že mi po tvári samovoľne stekajú slzy. Na druhý týždeň sme pracovnú úlohu bez problémov vyriešili.

A ako vnímate tamojších ľudí a celkovo prostredie?

Napriek tomu, že to bolo vo veľkej väčšine o tvrdej práci, našiel som si aj čas na spoznávanie okolia a ľudí. Tá krajina je podľa mňa nádherná. Tri najvýznamnejšie mestá spolu dotvárajú jedinečný komplex dokonalosti. Sami Izrealčania hovoria, že v Tel Avive sa zabávajú, v Jeruzaleme modlia a v Haife pracujú.
Samozrejme, že som navštívil aj miesta, ktoré sú dôležité aj pre nás, kresťanov. Napríklad Betlehem, rieku Jordán, Horu pokušenia, či Mŕtve more. No najviac som si obľúbil Jeruzalem. Poznám ho už výborne, celkom si viem predstaviť, že keby som sa niekedy na dôchodku začal nudiť, môžem tam začať robiť sprievodcu.

Jozef Chamraz
Jozef Chamraz
Foto: osobný archív J.CH.

A čo ľudia?

Našiel som si tam veľa priateľov. Domáci sú v práci maximálne sústredení, veľmi zodpovední. Nie nadarmo je Izrael považovaný za jedného z technologických lídrov sveta. Pozitívne je, že nikto sa na nikoho nepozerá z pohľadu národnosti, alebo toho odkiaľ pochádza. Posudzuje sa len vaša osobnosť, a povahové vlastnosti. Sú krajiny, v ktorých sa aj po dlhej dobe stále cítite ako cudzinec. V Izrael to tak však nie je. Vždy som sa cítil súčasťou tímu.

Izrael však nie je jedinou krajinou, v ktorej ste pôsobili?

Pôsobil som aj v Paríži a v Londýne. Každá takáto skúsenosť dá človeku veľmi veľa, naučí sa prispôsobovať inej mentalite ľudí a stretne sa s inými výzvami, čo formuje osobnosť veľmi komplexne.

Jednou z posledných aktivít, ktorú som absolvoval ešte ako projektový riaditeľ, bola IT systém pre mediálny konglomerát Ringier, kde som sa podieľal aj na konkrétnych projektových činnostiach. Takmer dva roky som tak strávil na cestách medzi 18 spoločnosťami holdingu v 5 krajinách (ČR, SR, Maďarsko, Rumunsko a Srbsko).

Po tomto projekte som sa v 34 rokoch stal jedným z riaditeľov nadnárodnej firmy, kde som zabezpečoval kľúčové aktivity pre celú centrálnu Európu. Bolo to pre mňa veľkou výzvou a ohodnotením. Uvedomil som si, že mám 0oveľa väčšie možnosti veci tvoriť, a nie som limitovaný kapacitou malej firmy, alebo obmedzeného tímu ľudí.

Vyzerá to, že väčšinu svojho času trávite v práci. Máte čas aj na mimopracovné aktivity?

Aj keď to možno z predchádzajúceho rozhovoru nevyplýva, snažím sa mimo práce aktívne relaxovať. Veľmi sa teším, keď si nájdem čas na posedenie s priateľmi. Navyše milujem šport, alebo presnejšie, všetko, čo sa týka aktívneho oddychu. V posledných rokoch veľmi rád behám, a s priateľmi som sa zúčastnil aj na niekoľkých športových podujatiach.
Mám dvoch, skoro dospelých, synov, a som rád, že sme si našli tiež určité aktivity, pri ktorých môžeme spolu stráviť viac času. Napríklad na turistike, ktorú máme všetci radi.

Precestovali ste toho za svoj život pomerne veľa. V ktorej krajine sa vám páčilo najviac?

Nechcem, aby to vyznelo ako klišé, ale Slovensko vždy zostane v mojom srdci, ako krajina, ku ktorej mám najbližšie. Zbožňujem lesy, rád chodím na hríby, alebo jazdím na horskom bicykli. Myslím si, že Slovensko je jedinečné. Navyše ľudia sú tu priateľskí, ústretoví a veľmi rozumní. V poslednom období som niekoľko krát navštívil Nízke a Vysoké tatry, a bol som veľmi nadšený pokrokom, aký sme z pohľadu rozvoja turizmu spravili. Sám som pritom predtým v rôznych diskusiách kritizoval úroveň našich hotelov a penziónov, či kvalitu služieb.

Dnes musím povedať, že sme sa výrazne posunuli.
V poslednom čase som napríklad niekoľko krát navštívil Tatranskú Lomnicu, ktorá je veľmi krásne zrekonštruovaná. Vyšliapal som si na Rysy a Kriváň, symboly našej národnej hrdosti, a teraz sa chystám na Gerlach. Tatry sú úžasné, a aj na základe toho, čo som videl v poslednej dobe, sa stávajú silným pilierom rozvoja významného odvetvia, akým turizmus bezpochyby je.

Jozef Chamraz - má vysokoškolské vzdelanie v oblasti informatiky a ekonómie. Titul MBA získal na Viedenskej univerzite pre ekonómiu a obchod, kde časť štúdia prebiehala na univerzite vo Vancouveri. Pôsobil v spoločnosti NESS Europe na pozícií v Top manažmente. Podieľal sa na desiatkach rozsiahlych IT projektov v rôznych krajinách (Izrael, UK, Francúzsko, Česká republika, a iné). Je napríklad architektom zúčtovacieho systému vodárenskej spoločnosti v Jeruzaleme. V roku 2009 založil a dodnes vedie bratislavskú spoločnosť ANEXT. Tento rok sa stal viceprezidentom IT asociácie Slovenska ITAS.

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.

    PlusTV