Tip redakcii
VIDEO Samit očami Kimových cenzorov: Prečítajte si, ako vodcov režim vodí Severokórejčanov za nos
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
V cele strávia ešte jednu noc
Správy
VIEME PRVÍ Kočner s Ruskom zostávajú za mrežami. Čo je za tým?
kandráč, sajfa, dobby
FOTO Akoby ich jedna mater mala! Futbalisti na MS majú dvojníkov: V Rusku hrajú Kandráč, Sajfa aj slávny pornoherec
Zdravotný stav otca kráľa popu sa už niekoľko mesiacov zhoršoval.
Šoubiznis
Otec Michaela Jacksona (†50) umiera: O zákernom ochorení netušili ani jeho najbližší!
Manželia Druckerovci: Chodili často do spoločnosti.
Ľudia
Keď bol Tomáš Drucker dieťa opustil ho otec: „Nechal mi dvadsať korún.“
Pavol Dubček dáva od svojho mladšieho brata Milana ruky preč.
Správy
Dubček o sexuálnej afére v rodine. Tvrdé slová na bratovu adresu
Gabriela Vránová
Šoubiznis
S Gabrielou Vránovou († 78) sa osud dvakrát kruto zahral: Do konca života ju mátala smrť brata!
Peter Kočiš zbalil svoju kolegyňu.
Šoubiznis
Herec Peter Kočiš neprestáva prekvapovať: Šokujúci krok pred rozvodom!
Prvá dáma Spojených štátov sa vybrala na návštevu do migračného centra.
Správy
FOTO VNÚTRI Melania Trump (48) rada provokuje: Za pár minút dokázala pobúriť celý svet!
Martin Nikodým so synom Adamom.
Šoubiznis
FOTO Mladý Nikodým sa pochválil frajerkou: Aha, akú kočku si nabalil moderátorov syn!

VIDEO Samit očami Kimových cenzorov: Prečítajte si, ako vodcov režim vodí Severokórejčanov za nos

Kim Čong-un v KĽDR kontroluje všetky médiá aj novinárov.

Osobné stretnutie Donalda Trumpa a Kim Čong-una bolo celosvetovo vnímané ako historická udalosť, samit storočia, o ktorom sa písalo týždne pred utorkovým dátumom. Prvé informácie o samite však zverejnila KĽDR až v pondelok, teda deň pred začatím. Udalosť nazvala „historickou zahraničnou cestou“.

Väčšina svetových médií, veľkých aj malých, stretnutie štátnikov pokrývala odpredu-dozadu, počnúc stisnutím rúk a končiac špekuláciami o tom, prečo Kim pri podpise americko-severokórejskej dohody uprednostnil vlastné pero pred tým erárnym. Paradoxne, ale nie nečakane, úplne inak vyzerala medializácia rozhovorov priamo v totalitárnej KĽDR, ktorej sa samit týkal najviac.

O prílete Kima do Singapuru informoval štátny denník Rodong Sinmun napohľad neuveriteľne neskoro, no v skutočnosti je opak pravdou. Štátom kontrolované severokórejské médiá zvyčajne obyvateľov o udalostiach informujú celé dni po tom, čo sa stanú – v tomto prípade však nastala zriedkavá výnimka.

Takto hlavný severokórejský denník pokryl v pondelok Kimov nedeľný príchod do Singapuru.
Takto hlavný severokórejský denník pokryl v pondelok Kimov nedeľný príchod do Singapuru.
Foto: KCNA

Denník, podobne ako aj ostatné Kimom kontrolované médiá, vyzdvihol Trumpove ústupky vrátane sľubu, že skončí s vojenskými cvičeniami v Južnej Kórei. Novinári tiež nezabudli podotknúť, že Trump sa bavil s Kimom ako rovný s rovným – teda fakt, ktorý prezidentovi mnohí kritici po samite vyčítali.

Agentúra priznala, že lietadlo je čínske

Štátna Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA), hlavný mediálny orgán v celej Severnej Kórei a súčasne oficiálna tlačová agentúra, poskytuje cenzurované spravodajstvo výlučne orientované na propagáciu súčasného vodcu režimu. Nečudo teda, že jeho daňoví poplatníci tápali v tme a netušili, ako sa ich milovaný vodca v Singapure správa, čo hovorí, v akom luxuse býva.

Severokórejské médiá označili samit za historickú udalosť.
Severokórejské médiá označili samit za historickú udalosť.
Foto: SITA

Nemali ani poňatia o tom, že raňajkové menu pre Kimov štáb, ktorý neoficiálne viedla jeho sestra, malo rovnakú hodnotu ako ich mesačná mzda. Určite netušili ani to, že nič z toho si v skutočnosti si chudobný vodca chudobnej krajiny nemohol dovoliť zo svojich peňazí. Z Pekingu požičané lietadlo, ktorým sa Kim do Singapuru dopravil, KCNA označila za čínsky stroj „pre jeho osobnú potrebu.“

Médiá v KĽDR zaujímalo najmä to, že Trump sa ku Kimovi správal ako rovnocennému. Samit označili za víťazstvo pre Pchjongjang.
Médiá v KĽDR zaujímalo najmä to, že Trump sa ku Kimovi správal ako rovnocennému. Samit označili za víťazstvo pre Pchjongjang.
Foto: Evan Vucci

V neslobodnej KĽDR sa KCNA po samite obmedzila na pomerne stručné vyjadrenie, ktoré síce ospevovalo odhodlanie „oboch najväčších lídrov“ zabudnúť na minulosť a budovať mier, no akosi „zabudlo“spomenúť, že akékoľvek mierové snahy sú podmienené denuklerizáciou Severu. KCNA namiesto toho výsledok rokovaní „otočila“ a podala situáciu tak, že ak má k denuklerizácii vôbec niekedy prísť, medzi krajinami je potrebný mier.

Anketa
Myslíte si, že sa Kim naozaj zbaví všetkých jadrových zbraní?
  • 9%
  • 62%
  • 29%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

Vo vnímaní Severokórejčanov musia teda najprv nastať mier a dobré vzťahy, pričom v skutočnosti majú byť tieto dve výsady výsledkom Kimovho jadrového odzbrojenia. To by, podľa Trumpa, zaručilo nielen elimináciu možného nukleárneho konfliktu, ale aj ekonomickú a sociálnu prosperitu pre pustovnícku krajinu izolovanú od zvyšku sveta.

Ako bol výsledok samitu podaný obyvateľom KĽDR:

Vodca Kim Čong-un sa s potešením stretol zoči-voči prezidentovi Trumpovi a delegácii USA. Pochválil prezidentovu vôľu a jeho entuziazmus pri riešení problémov realistickou cestou prostredníctvom dialógu a vyjednávaní, tak rozdielnych od nepriateľstvom pretkanej minulosti.“

Vodca Kim a prezident Trump vyjadrili očakávanie a vieru, že dve krajiny, ktoré doteraz žili v močiari nepriateľstva, nedôvery a nenávisti, zahodia túto nešťastnú minulosť za hlavu a dynamicky budú napredovať smerom k vynikajúcej, hrdej a vzájomne prospešnej budúcnosti a novej ére, ére, v ktorej sa začne kooperácia medzi USA a KĽDR.“

Kim Čong-un sa vyjadril, že ak má na Kórejskom polostrove nastať denuklerizácia, dve krajiny by sa mali zaviazať, že sa budú, v rámci vzájomného pochopenia, navzájom brániť pred provokáciami a podniknú právne kroky, aby to mohli garantovať.“

– KCNA (Kórejská ústredná tlačová agentúra)

Kim na odchode zo Singapuru
Kim na odchode zo Singapuru
Foto: SITA

VIDEO: Trumpov prílet po samite s Kimom:

Prečítajte si aj:

    PlusTV