viac magazínov
Obrovská tragédia na strednom Slovensku.
Krimi
Obrovská TRAGÉDIA na strednom Slovensku: Marek (†) a Braňo (†) zahynuli po náraze do plota, jeden z nich uhorel!
Zlatica Kušnírová (53), matka zavraždenej Martiny.
Krimi
Stále vidím vraha nad svojou dcérou: Hovorí mesiac po brutálnej poprave Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej jej mama Zlatica
Premiér Peter Pellegrini má po predkoch južanskú krv.
Regióny
VIDEO Poznáme tajomný pôvod nového premiéra: Našli sme Pellegriniho predkov!
Tomasz celé rozhodnutie súdu o jeho prepustení na slobodu preplakal.
Správy
Obeť justičného omylu sedela za mrežami 18 rokov: Tomasz prehovoril o krutom živote v base!
Danny Williams
VIDEO Pornozáber z Premier League, ktorý je hitom internetu: Nahý penis futbalistu obletel celý svet
Aby toho nebolo málo, mama Majka má nádor na maternici.
Šoubiznis
Mama troch detí má 8,5 cm nádor na maternici, nechcú ju zamestnať a odpojili ju od elektriny: Vodu zo studne zohrieva na kachliach! Viete si predstaviť väčšie peklo?
Laci v šou zaspieval vlastný hit Pošta.
Šoubiznis
Kvetka Horváthová, diváci a všetci v štúdiu Telerána mali zimomriavky a slzy v očiach: Lackovi zo SuperStar v priamom prenose oznámili TÚTO VETU!
Zuzana Marošová
Šarm
Konečne je ROZVEDENÁ! Zuzana Marošová vyšla von s prekvapivými priznaniami
52 rokov: Sisa predviedla štíhle nohy v zlatých nohaviciach.
Šoubiznis
FOTO Sisa Lelkes Sklovska opäť rozzúri všetky neprajnícke ženy: Stačí k tomu tento záber a polovica z nich pukne závisťou!

Aktivisti varujú: Trumpov múr na hraniciach s Mexikom zjazví Zem

Environmentálni aktivisti v Spojených štátoch dnes pri príležitosti Svetového dňa divej prírody opäť upozorňujú na negatívne následky plánovaného múra na hraniciach s Mexikom na prírodu. Múr podľa nich nielenže rozdelí prírodné spoločenstvá a zastaví migrujúcu zver, ale tiež poruší environmentálne práva ľudí žijúcich v pohraničí.

Keď máte také nádherné oblasti divej prírody, aké máme my tu v Arizone, tak predstava výstavby veľkého múra, ktorý zabráni migrácii zvierat, je čosi smutné. Zjazví to Zem. A je to ešte smutnejšie, keď vieme, že múr bude neúčinný,“ uviedla pre rozhlasovú stanicu NPR Juanita Molinová, riaditeľka organizácie Border Action Network, ktorá bojuje za práva ľudí žijúcich v pohraničí.

Molinová varovala, že múr môže spôsobiť záplavy na oboch stranách hraníc a že pod ním sa budú tvoriť kopy naplaveného materiálu. Múr tiež zabráni migrácii zvierat a obmedzí aj opeľovanie rastlín.

Infraštruktúra na hraniciach nielenže bráni voľnému pohybu divej zveri, ale tiež ničí prirodzené biotopy a ich časti a narúša inštinkty, ktoré zvieratá používajú na pohyb z miesta na miesto,“ myslí si vedec Sergio Avila-Villegas z Múzea púšte Sonora v Arizone.

Profesor environmentálnej politiky na Arizonskej univerzite George Frisvold upozorňuje, že problémom nie je len samotný múr, ale aj ďalšia infraštruktúra okolo neho ako napríklad cesty, ktoré tiež rozdelia prírodné spoločenstvá.

Vedci a aktivisti upozorňujú na potenciálne negatívne vplyvy múru na prírodu už od roku 2006, keď vtedajší prezident George W. Bush podpísal zákon o výstavbe bezpečnostného plota. V súčasnosti je na hranici USA s Mexikom takmer 1050 kilometrov plotov a zátarás. Nový prezident Donald Trump chce postaviť po celej dĺžke hranice, ktorá meria 3200 kilometrov, betónový múr.

Hranica prechádza cez rozsiahle neobývané prírodné celky, vrátane národných parkov, biosférických rezervácií a chránených prírodných území.

Trump podpísal prezidentský dekrét o výstavbe múra 25. januára, len niekoľko dní po nástupe do funkcie. Výstavbu potvrdil aj v príhovore v Kongrese pred troma dňami, detaily však zatiaľ nezverejnil.