Tip redakcii
Aktivisti varujú: Trumpov múr na hraniciach s Mexikom zjazví Zem
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Andrej Kiska chodí pravidelne na súdy
Kauzy
Kauza prezidenta Kisku: Pôvodný majiteľ pozemkov pod Tatrami je v šoku z konania hlavy štátu
Pani Anna sa má  postarať o manžela, ktorý 24 rokov nebol doma.
Regióny
Ján (55) sa pred 24 rokmi vyparil, vyhlásili ho za MŔTVEHO: Teraz je späť a manželka ho má PREBAĽOVAŤ!
Marek Hamšík.
FOTO Módna stylistka sa pustila do Hamšíkovej ženy: Nemusí chodiť ako mníška, ale obliecť si TOTO?!
Odchádzajú do zahraničia: Čašníci sú v Chorvátsku nedostatkovým tovarom.
Zahraničie
Na Jadrane nemá kto robiť: Kam sa chorvátske hotely hrabú na slovenské automobilky!
Matečná necíti zodpovednosť za problémy s pozemkami a dotáciami.
Správy
Matečná o mafii a podvodoch s agrodotáciami: Necítim žiadnu zodpovednosť!
Milujem svadby. Hlavne tie cudzie. Milujem prežiť to celé, pri obradoch revem, organizujem hádzanie ryže a milujem vytvárať svadobné oznámenia...
EMMA
Herečka Kristína Farkašová už nie je naivná: Toto si myslím o svadbe a manželstve!
Hugh Grant vo filmoch hral mužov, ktorí sa záväzkom vyhýbali. Aj on do jedného vstúpil až tesne pred 60-tkou.
Šoubiznis
FOTO Lámač ženských sŕdc Hugh Grant sa na staré kolená oženil: PANEBOŽE, čo to mala nevesta za šaty?!
Verní fanúšikovia sa už tretej série obľúbeného seriálu nedočkajú.
Šoubiznis
Diváci sa už tretej série obľúbeného seriálu nedočkajú: Pravda o definitívnom konci Mileniek!
Tenistky
FOTO Ups, čo to vyletelo?! Tenistky ukázali to, čo nemal nikto vidieť: Vypadnuté bradavky aj rozkroky. Hantuchová odhalila všetko!

Aktivisti varujú: Trumpov múr na hraniciach s Mexikom zjazví Zem

Americký prezident Donald Trump plánuje na hraniciach s Mexikom postaviť múr

Environmentálni aktivisti v Spojených štátoch dnes pri príležitosti Svetového dňa divej prírody opäť upozorňujú na negatívne následky plánovaného múra na hraniciach s Mexikom na prírodu. Múr podľa nich nielenže rozdelí prírodné spoločenstvá a zastaví migrujúcu zver, ale tiež poruší environmentálne práva ľudí žijúcich v pohraničí.

Keď máte také nádherné oblasti divej prírody, aké máme my tu v Arizone, tak predstava výstavby veľkého múra, ktorý zabráni migrácii zvierat, je čosi smutné. Zjazví to Zem. A je to ešte smutnejšie, keď vieme, že múr bude neúčinný,“ uviedla pre rozhlasovú stanicu NPR Juanita Molinová, riaditeľka organizácie Border Action Network, ktorá bojuje za práva ľudí žijúcich v pohraničí.

Molinová varovala, že múr môže spôsobiť záplavy na oboch stranách hraníc a že pod ním sa budú tvoriť kopy naplaveného materiálu. Múr tiež zabráni migrácii zvierat a obmedzí aj opeľovanie rastlín.

Infraštruktúra na hraniciach nielenže bráni voľnému pohybu divej zveri, ale tiež ničí prirodzené biotopy a ich časti a narúša inštinkty, ktoré zvieratá používajú na pohyb z miesta na miesto,“ myslí si vedec Sergio Avila-Villegas z Múzea púšte Sonora v Arizone.

Profesor environmentálnej politiky na Arizonskej univerzite George Frisvold upozorňuje, že problémom nie je len samotný múr, ale aj ďalšia infraštruktúra okolo neho ako napríklad cesty, ktoré tiež rozdelia prírodné spoločenstvá.

Vedci a aktivisti upozorňujú na potenciálne negatívne vplyvy múru na prírodu už od roku 2006, keď vtedajší prezident George W. Bush podpísal zákon o výstavbe bezpečnostného plota. V súčasnosti je na hranici USA s Mexikom takmer 1050 kilometrov plotov a zátarás. Nový prezident Donald Trump chce postaviť po celej dĺžke hranice, ktorá meria 3200 kilometrov, betónový múr.

Hranica prechádza cez rozsiahle neobývané prírodné celky, vrátane národných parkov, biosférických rezervácií a chránených prírodných území.

Trump podpísal prezidentský dekrét o výstavbe múra 25. januára, len niekoľko dní po nástupe do funkcie. Výstavbu potvrdil aj v príhovore v Kongrese pred troma dňami, detaily však zatiaľ nezverejnil.

    PlusTV