viac magazínov
Dara videoklip Meszároš
Šarm
EXKLUZÍVNE: Sexi zajačik Dary Rolins prehovoril.TOTO prezradil o speváčke
Bystrík K. je v cele predbežného zadržania
Domov
Problémy v rodine prezidenta Kisku: Jeho blízky človek skončil v policajnej cele!
cibulková
FOTO Cibulková poriadne dráždi. Domča to dala na Sagana: Jej bradavky obdivuje celé Slovensko
Cigániková synovi očividne veľmi chýbala.
Správy
Zúfalstvo Cigánikovej syna. Neuveríte, prečo tak na ňu naliehal
Móda je jeho: Patrik Suši Veselý sa rád nechá obdarovať.
Ľudia
Slovenský kaderník si žije! Šatník za takmer pol milióna eur!
kuzminovci
EXKLUZÍVNE Kuzminová urobila veľké rozhodnutie: Je to definitívne, potvrdil jej manžel Daniel!
Predstavenie dostalo pomenovanie po Hitlerovej knihe.
Správy
Nemecké divadlo si vyslúžilo veľkú kritiku: Za hákový kríž na pleci sľubovali vstup zdarma!
Zuzana sa v spoločnosti ukázala po boku nového partnera.
Šoubiznis
FOTO Zuzana Fialová po dlhom čase v spoločnosti: Tohto muža skrývala. Aha, kto to je!
Velšicová má vážne zdravotné problémy.
Šoubiznis
Herečka Mária Velšicová sa po infarkte pomaly zotavuje: Prvé foto z nemocnice

Vláda rozhodla o učiteľských platoch. Je to zrada, hromžia organizátori protestov

Premiér Robert Fico predstúpil pred novinárov so spokojným výrazom na tvári. Platy učiteľov sa podľa memoranda, ktoré dnes vláda odsúhlasila, zvýšia už od septembra 2017. Nárast miezd majú pedagógovia naďalej garantovaný každoročne - v septembri 2018, v septembri 2019 a v januári 2020.

Dohodli sa. Ako hneď ráno avizoval šéf parlamentu Andrej Danko (SNS), predstaviteľom vlády, Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS) a školským odborom sa podarilo nájsť spoločnú reč. Od septembra tak pedagógom narastú platy o 6 percent. "Nebolo to jednoduché, ale zvládli sme to," vyhlásil spokojne premiér.

Vláda totiž pôvodne sľubovala učiteľom nárast miezd až od januára 2018. Toto zvýšenie však teraz škrtli - namiesto toho si učitelia polepšia už v septembri 2017. Nasledovať bude september 2018, september 2019 a január 2020. Do konca funkčného obdobia vlády si tak pedagógovia polepšia o šesť percent viac, ako to predpokladalo programové vyhlásenie vlády. Nič však zatiaľ nie je isté. Odbory podľa Fica totiž ešte nedorokovali.

"Pokiaľ predstavitelia odborov neodsúhlasia toto memorandum, pôjdeme podľa programového vyhlásenia vlády," avizoval premiér, pričom nárast učiteľských miezd označil za bezprecedentný. Iniciatíva slovenských učiteľov (ISU), ktorá zastrešovala vlaňajšie štrajky pedagógov, považuje dohodu oficiálnych odborov s vládou za zradu. "Dohoda je nepostačujúca," reagovala ISU pre denník Plus JEDEN DEŇ s tým, že do budúcnosti nevylučujú ani ďalšie štrajky. Má ísť však o krajnú možnosť.

Dohromady si od štrajkov v roku 2016 až do konca funkčného obdobia tejto vlády v roku 2020, majú učitelia podľa Plavčana prilepšiť o 39 percent.

Okrem navyšovania platov dnes vláda rozhodla aj o investícii do rozvoja športovej infraštruktúry. Za 32,5 milióna eur plánuje rezort školstva rekonštruovať športoviská, štadióny a podporovať talentovanú mládež. "Našou prioritou budú najpopulárnejšie športy," objasnil Plavčan.