Adrianovi (†39) počas dovolenky v Hurghade zlyhali obličky a museli ho hospitalizovať. Lekári ho vraj najprv liečili dialýzou, no keď sa dozvedeli a neplatnom poistení, prestali a Brit upadol do kómy, z ktorej sa už nezobudil.
Správy
Adrian (†39) skolaboval v obľúbenom letovisku Slovákov, domov sa už nevrátil: Nemocnica ho nechala umrieť, lebo rodine došli peniaze!
Anjelikovia Aďka (5) a Janík (6).
Krimi
ÚBOŽIATKA Aďka (5) a Janík (6) museli ísť do detského domova: TOTO je pravý dôvod, prečo ich matke vzali!
FOTO Slovenská polícia si podala Kuzminovej úspechy: TOTO myslia vážne?
FOTO Slovenská polícia si podala Kuzminovej úspechy: TOTO myslia vážne?
Otec hľadá svojho strateného synčeka.
Krimi
Zúfalý otec zburcoval sociálnu sieť: Už desať dní hľadá synčeka Frederika (2)!
Sklamania slovenských hokejistov sú veľké: Tréner Ramsay pomenoval príčiny tvrdej prehry jasne!
Sklamania slovenských hokejistov sú veľké: Tréner Ramsay pomenoval príčiny tvrdej prehry jasne!
Ivana si na akciu obliekla kratučké červené šaty, ktoré odhalili takmer celé jej stehná.
Šoubiznis
FOTO Ivana Christová neprestáva šokovať: Opäť má o pár kilečiek navyše, no... Pred ľudí vyšla v tomto!
Michaela Kocianová zverejnila poriadne pikantnú fotku.
Šoubiznis
Najvulgárnejšia fotografia topmodelky Kocianovej: Takto pózuje dáma?
Šimonič presadil vo svete aj top modelku Adrianu Sklenaříkovú.
Šoubiznis
Manažér Adriany Sklenaříkovej sa dostal do problémov: Zásah polície!
Zdá sa, že v Bielom dome to poriadne vrie.
Správy
VIDEO Hromy-blesky medzi Trumpovcami nepoľavujú: Po údajných neverách utŕžila Melania ďalšiu "ranu"!

Unikli informácie v kauze z čias ministrovania Ľubomíra Galka. Prečo odpočúvali kamionistu?

Odpočúvanie vojenskou tajnou službou za čias ministra obrany Ľubomíra Galka naberá obludné rozmery. Podľa obžaloby Generálnej prokuratúry, ktorú má denník Plus JEDEN DEŇ k dispozícii, mala tajná služba odpočúvaním zisťovať názory osôb na politickú stranu SaS. Podobné zneužívanie tajných služieb v prospech politickej strany a jej predsedu sme zažili za čias Vladimíra Mečiara.

Kauza odpočúvania novinárov a iných osôb vojenským spravodajstvom sa prevalila v roku 2011. Vtedajšieho ministra obrany Ľubomíra Galka to stálo kreslo. V prípade bolo okamžite začaté aj vyšetrovanie, ktoré sa skončilo obžalobou na príslušníkov tajnej služby na súde. A práve obžaloba z dielne Generálnej prokuratúry odhaľuje absurdnosť celej kauzy. Zdá sa, že ide ešte o väčší škandál, ako to doteraz navonok vyzeralo.


Vojenskí tajní v máji 2011 napichli aj telefón kamionistu Petra Červenku, ktorý náhodou šiel za autom ministra Galka. Ten to mal podľa doteraz medializovaných informácií vyhodnotiť ako prenasledovanie a majiteľa prepravnej služby podľa obžaloby začali monitorovať. Akcia sa konala pod krycím názvom „Jonatan“. Tajní podľa obžaloby požiadali sudcu, aby udelil súhlas na odpočúvanie kamionistu s odôvodnením, že Peter Červenka je podozrivý z poškodzovania vojensko-hospodárskych záujmov Slovenska. Ten na základe týchto informácií dal súhlas na monitorovanie. Podľa obžaloby Generálnej prokuratúry tajní sudcu oklamali, keď použili „nepravdivé, predstierané a zámerne vykonštruované skutočnosti.“

Skutočný dôvod na odpočúvanie Červenku mal mať podľa prokuratúry politický motív. „Bolo zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrení záujmovej osoby smerujúcej k politickej strane Sloboda a solidarita (SaS),“ píše sa v obžalobe.

„Sú to viac ako dva roky staré informácie. Zároveň je to tvrdenie jednej strany,“ obhajuje sa Galko s tým, že má ísť o smerácku diskreditačnú kampaň. Podotkol pritom, že o vine a nevine môže rozhodnúť len súd a nie nejaké spravodajské hry.


V kauze odpočúvania stoja dnes pred súdom piati príslušníci Vojenského obranného spravodajstva. Obvinení sú zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a prečinu poškodzovania cudzích práv, keď účelovo a nezákonne odpočúvali civilistov. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka krátko po začatí vyšetrovania tvrdil, že spravodajcovia konali na pokyn. Či ho vydal minister obrany Galko, sa prokuratúre dodnes nepodarilo preukázať.

Ako sa vyvíjala kauza

21. november 2011

V médiách sa prevalili informácie, že Vojenské obranné spravodajstvo odpočúvalo civilistov, medzi ktorými boli aj novinári či riaditeľ televízie.


22. november 2011

Premiérka Iveta Radičová odvolala ministra obrany Ľubomíra Galka z funkcie a prevzala rezort pod seba.


29. novembra 2011


Generálna prokuratúra začala trestné stíhanie vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa


29. januára 2016

Generálna prokuratúra podala obžalobu na piatich spravodajcov vrátane vtedajšieho šéfa VOS na súd.

Prečítajte si tiež:

Odporúčame