Tip redakcii
Unikli informácie v kauze z čias ministrovania Ľubomíra Galka. Prečo odpočúvali kamionistu?
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Çağatay a Gizem sa ocitli v nepríjemných problémoch. Zahrali si spolu aj v seriáli Feriha.
Šoubiznis
Seriálový Emir a Güneş z Ferihy lietajú v poriadnych problémoch: Hrozí im väzenie!
Mária Čírová, muž
Šarm
Svadobná cesta v raji: Takto ju trávila Mária Čírová s manželom!
Nad mužom stáli všetci jeho anjeli strážni.
Zaujímavosti
Neuveriteľné VIDEO z ktorého behá mráz po chrbte: Muž vyviazol z tejto nehody bez škrabanca!
Krst knihy receptov Katky Brychtovej. Hostí podujatím sprevádzali jej dcéra Katka Ahmedová a sestra Zuzana Šebestová. Knižku uviedli do života Katkini priatelia Peter Justin Topoľský malinovým sirupom, Martin Nikodým čokoládou a Emma Tekelyová s dcérou Emou orechmi.
Ľudia
Tajná svadba! Vieme, koho si známa spisovateľka vezme
Muž mal upadnúť do bezvedomia po jednom kopnutí do hlavy. (Ilustračné foto)
Krimi
Dráma v centre Bratislavy: Muža chladnokrvne dokopali, leží v umelom spánku!
Celeste Buckingham
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Ale veď toto je až smiešne! Celeste Buckingham sa strápnila vďaka mejkapu na plnej čiare! Veď vyzerá ako...
Jozef Oklamčák
Šoubiznis
FOTO Jozef Oklamčák prišiel pred pár mesiacmi takmer o život: TOTO je muž, ktorý ho zachránil!
Jiří Kajínek navštívil počas prvého výročia prezidentskej milosti Bratislavu.
Správy
VIDEO Kajínkovi sa žije, uráčil sa aj do Bratislavy: Za pár dní letím na Korfu, môžem si dovoliť, čo chcem!
Tenistky
FOTO Ups, čo to vyletelo?! Tenistky ukázali to, čo nemal nikto vidieť: Vypadnuté bradavky aj rozkroky. Hantuchová odhalila všetko!

Unikli informácie v kauze z čias ministrovania Ľubomíra Galka. Prečo odpočúvali kamionistu?

Kauza sa viaže k obdobiu, keď bol šéfom rezortu obrany Ľubomír Galko (SaS).

Odpočúvanie vojenskou tajnou službou za čias ministra obrany Ľubomíra Galka naberá obludné rozmery. Podľa obžaloby Generálnej prokuratúry, ktorú má denník Plus JEDEN DEŇ k dispozícii, mala tajná služba odpočúvaním zisťovať názory osôb na politickú stranu SaS. Podobné zneužívanie tajných služieb v prospech politickej strany a jej predsedu sme zažili za čias Vladimíra Mečiara.

Kauza odpočúvania novinárov a iných osôb vojenským spravodajstvom sa prevalila v roku 2011. Vtedajšieho ministra obrany Ľubomíra Galka to stálo kreslo. V prípade bolo okamžite začaté aj vyšetrovanie, ktoré sa skončilo obžalobou na príslušníkov tajnej služby na súde. A práve obžaloba z dielne Generálnej prokuratúry odhaľuje absurdnosť celej kauzy. Zdá sa, že ide ešte o väčší škandál, ako to doteraz navonok vyzeralo.


Vojenskí tajní v máji 2011 napichli aj telefón kamionistu Petra Červenku, ktorý náhodou šiel za autom ministra Galka. Ten to mal podľa doteraz medializovaných informácií vyhodnotiť ako prenasledovanie a majiteľa prepravnej služby podľa obžaloby začali monitorovať. Akcia sa konala pod krycím názvom „Jonatan“. Tajní podľa obžaloby požiadali sudcu, aby udelil súhlas na odpočúvanie kamionistu s odôvodnením, že Peter Červenka je podozrivý z poškodzovania vojensko-hospodárskych záujmov Slovenska. Ten na základe týchto informácií dal súhlas na monitorovanie. Podľa obžaloby Generálnej prokuratúry tajní sudcu oklamali, keď použili „nepravdivé, predstierané a zámerne vykonštruované skutočnosti.“

Skutočný dôvod na odpočúvanie Červenku mal mať podľa prokuratúry politický motív. „Bolo zamerané na monitorovanie názorov a vyjadrení záujmovej osoby smerujúcej k politickej strane Sloboda a solidarita (SaS),“ píše sa v obžalobe.

„Sú to viac ako dva roky staré informácie. Zároveň je to tvrdenie jednej strany,“ obhajuje sa Galko s tým, že má ísť o smerácku diskreditačnú kampaň. Podotkol pritom, že o vine a nevine môže rozhodnúť len súd a nie nejaké spravodajské hry.


V kauze odpočúvania stoja dnes pred súdom piati príslušníci Vojenského obranného spravodajstva. Obvinení sú zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a prečinu poškodzovania cudzích práv, keď účelovo a nezákonne odpočúvali civilistov. Bývalý generálny prokurátor Dobroslav Trnka krátko po začatí vyšetrovania tvrdil, že spravodajcovia konali na pokyn. Či ho vydal minister obrany Galko, sa prokuratúre dodnes nepodarilo preukázať.

Ako sa vyvíjala kauza

21. november 2011

V médiách sa prevalili informácie, že Vojenské obranné spravodajstvo odpočúvalo civilistov, medzi ktorými boli aj novinári či riaditeľ televízie.


22. november 2011

Premiérka Iveta Radičová odvolala ministra obrany Ľubomíra Galka z funkcie a prevzala rezort pod seba.


29. novembra 2011


Generálna prokuratúra začala trestné stíhanie vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa


29. januára 2016

Generálna prokuratúra podala obžalobu na piatich spravodajcov vrátane vtedajšieho šéfa VOS na súd.

Prečítajte si tiež:

    PlusTV