Tip redakcii
Neuveriteľný dôvod nákupu amerických stíhačiek. Z tohto sa budete chytať za hlavu
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Ľudia zažili chvíle hrôzy
Správy
Hororové spovede dovolenkárov smerujúcich lietadlom do Chorvátska: Ľudia kričali a krvácali z uší!
Dominika Cibulková na jachte.
FOTO Cibulková to opäť rozbalila vo veľkom štýle: Na luxusnej jachte vytasila svoj šťavnatý zadoček!
Peter Sagan.
FOTO Pohľad, ktorý zabolí. Keď zbadáte Sagana, zľaknete sa: Peťa zničilo PEKLO SEVERU!
Maria Butinová je dlhoročnou aktivistkou v boji za podporu držania zbraní civilnými osobami.
Správy
Američania zatkli mladú Rusku a obvinili ju zo špionáže pre Moskvu
Vytiahnite dáždniky! Na Severe má pršať bez prestania (ilustračná foto).
Regióny
Meteorológovia VARUJÚ: Valia sa na nás BÚRKY, poriadne sa OCHLADÍ! Čo sa to zase na Slovensko rúti?
Zuzana Belohorcová.
Šoubiznis
Najznámejšia učiteľka sexu skončila v nemocnici! Čo sa jej, preboha, stalo?
Belohorcová
Šarm
Opäť pod nožom. Prvé slová Zuzany Belohorcovej po prebratí z narkózy
Zasiahlo to nejedného fanúšika, keď Dara Rolins (45) a Rytmus (41) oznámili koniec ich osemročného vzťahu. Chvíľku bolo ticho, no raper prekvapil vzťahom s mladou modelkou, ktorý spočiatku ťažko tajili. Teraz raper a moderátorka ukazujú svoju lásku celému Slovensku, ale kedy to medzi nimi naozaj začalo?
EMMA
Je to vonku! Iskra medzi Rytmusom a Jasminou prebehla ešte v čase, keď bol s Darou
d
žena.sk
Buďte aj vy hviezdou! Máme pre vás 25 tajných trikov celebrít, WOW efekt zaručený! (FOTO)

Neuveriteľný dôvod nákupu amerických stíhačiek. Z tohto sa budete chytať za hlavu

Minister Peter Gajdoš pripravuje nákup za miliardy.

Vláda dnes odklepla nákup nových stíhačiek americkej výroby F-16. Minister obrany Peter Gajdoš včera večer predložil materiál, v ktorom práve odporúča nákup amerických strojov F-16 Block 70/72 pred švédskymi JAS-39 C/D Gripen. Odborník však nad argumentami ministerstva obrany krúti hlavou.

Na dokument z dieľne rezortu obrany sa pozrel aj bezpečnostný analytik Jaroslav Naď a Gajdošovmu ministerstvu poriadne naložil. „Ak na tomto robilo súčasné vedenie MOSR vyše dvoch rokov ako tvrdia, tak to je naozaj na plač. Úplná absurdita na úrovni slabšej bakalárskej práce,“odkázal. Podľa neho je jasným cieľom analýzy vyzdvihnúť výhody F16 a potlačiť výhody Gripenov. Gajdošovi vyčíta, že namiesto dlhodobej diskusie len vyvesil 12 hodín pred rozhodovaním „trápny pamflet na internet.“

„Ako je možné, že v dokumente Dlhodobý plán OSSR do 2030... je vyčlenených na túto akvizíciu 1,1mld eur, a toto bude stáť vyše dvoch miliárd,“pýta sa odborník. Tak isto ho zaujíma, prečo „o takejto obrovskej akvizícii nerokoval Výbor pre obranu a bezpečnosť.“

Naď tiež poukazuje na to, že v dokumente nie je uvedené, aké úlohy mame ambíciu so strojmi vykonávať. „Spomínajú sa teda iba ochrana nášho územia a Baltov v rámci operácie NATO na ochranu ich vzdušného priestoru. Na to aj Česi bežne používajú Gripeny,“ hromží. „Pôjdeme s nimi do Sýrie, Iraku, Afganistanu??? Alebo budeme mať opäť raz super drahé a fancy stroje ako vrtuľníky BlackHawk a budeme ich ukazovať na dňoch detí s OSSR, lebo nebudeme vedieť ani využiť ich potenciál a ani zaplatiť ich výbavu...?,“ pokračuje.

Rovnako tak mu v dokumente chýbajú informácie týkajúce sa nákladov na životný cyklus či letovú hodinu.

Zdesený bol aj z argumentu o jazykovej pripravenosti našich letcov. „Pri výcviku je uvedené, že naši piloti majú slabú angličtinu a preto je ponuka US lepšia, lebo v rámci 3-4 rokov výcviku ich Američania zlepšia v angličtine. To fakt toto napíše naše MOSR? Že naši piloti majú slabú angličtinu? To je akože výhoda F16,“ zamýšľa sa odborník.

„Je len smutnou realitou tejto koalície, že sa partneri SNS nechávajú donekonečna vydierať a neustále cúvajú. Aj v tomto prípade, navrhované riešenie s prenájmom letových hodín tak, ako sa to pripravovalo za exministra Glváča, malo pre SR oveľa výhodnejšiu alternatívu,“ uzavrel Naď s tým, že Smer mal na nej trvať.

Prečítajte si:

    PlusTV