viac magazínov
Peter Sagan v Šamoríne
FOTO Sagan dorazil so Šamorína ako práva hviezda: Pozrite sa, čo si dovolil Peter ukázať!
Igor Bukovský
Šoubiznis
Expert na výživu Igor Bukovský opäť šokuje: Jesť dve hodiny pred spaním, aby ste nepribrali? NEZMYSEL!
Pozrite si prehľadný kalendár, kedy  kvitnú ktoré alergény, aby ste sa vedeli brániť.
Rady a tipy
Prehľadný kalendár pre alergikov: Ktorý mesiac bude najhorší pre vás?
Pátracia akcia na Liptove sa skončila smutne.
Krimi
práve sa stalo
AKTUÁLNE Rodinka s deťmi sa prevrátila v dravej rieke: Dobrodružstvo sa skončilo TRAGÉDIOU, matka (†37) neprežila!
taylor mathis ukázala všetko,
FOTO Známa moderátorka šokuje: TIETO jej nahé zábery nemal nikto nikdy vidieť!
Habera ostane príjemne zaskočený.
Šoubiznis
Paľa Haberu súťažiaca zo SuperStar totálne odrovnala: Keď ju zbadal, povedal jej vetu, ktorú si bude navždy pamätať!
Herečka Zuzana Fialová.
Šoubiznis
Poznáme osud Zuzany Fialovej: Objaví sa aj v novej sérii Tvoja tvár znie povedome?
Mečiara vyhadzov zo Slovenského rozhlasu dosť prekvapil.
Šoubiznis
Jojkár Ján Mečiar v obrovskom šoku: Po deviatich rokoch ho vyrazili z práce!
Ján Koleník
Šoubiznis
FOTO Sexi Koleník zmenený na nepoznanie: Z drsného mafiána zarastený a vlasatý chlap!

Ministerka zdravotníctva reaguje na Valockého koniec. Jej slová hovoria za všetko

Je rozhodnuté. Šéf Národného onkologického ústavu Jozef Valocký neustál mediálny tlak a vo funkcii končí. Po tom, ako jeho prácu otvorene kritizoval bývalý minister zdravotníctva Tomáš Drucker a minulý týždeň sa mu bola osobne pozrieť na prsty nová šéfka rezortu Andrea Kalavská, sa rozhodol poslanec Smer-SD rezignovať.

Jozef Valocký odovzdal svoj abdikačný list ministerke Andrei Kalavskej včera na obed. Nová šéfka rezortu mu totiž dala ultimátum do konca tohto týždňa. Valocký jej mal deklarovať, že ústav nepríde o špičkových lekárov a situácia v zariadení sa stabilizuje. Takúto záruku Kalavskej nedokázal dať. Riaditeľ najväčšieho onkologického ústavu na Slovensku sa tak rozhodol odísť sám. “Ak ja mám byť problém, pretože som poslanec Národnej rady za Smer-SD a je takáto spoločenská situácia, aká je, tak sa vzdávam funkcie generálneho riaditeľa,” potvrdil v rozhovore pre denník Plus JEDEN DEŇ.

Situácia v Národnom onkologickom ústave sa vyhrotila v čase, keď sa menili rezortní ministri. Kálavská tak hneď po svojom nástupe musela riešiť sťažnosti niektorých lekárov a pacientov, ktorí tvrdia, že v ústave je neúnosná situácia. Najkritickejší mal byť vývoj na anesteziológii, čo ohrozovalo operačné zákroky onkologických pacientov. Za posledný rok malo nemocnicu opustiť okolo 60 pracovníkov - administratívni pracovníci, vysokokvalifikované sestry, špičkoví lekári a dokonca aj niekoľko primárov. Ústav však tvrdí, že ide o bežnú výmenu zamestnancov a pracoviská nie sú ohrozené.

Dôsledkom odchodov boli však podľa listu, ktorý napísali lekári ministerke a denník Plus JEDEN DEŇ ho má k dispozícií, dlhé čakacie doby na operácie, niektorých pacientov vraj posielali domov, pretože im nedokázali zabezpečiť potrebnú pooperačnú starostlivosť. V liste sa píše, že ak by odišli ďalší, ústavu hrozí kolaps.

Ministerka Kalavská dala riaditeľovi ústavu Jozefovi Valockému podmienku, že musí zabezpečiť riadny chod zariadenia. Ak to nedokáže urobiť, bola pripravená poslanca Smeru-SD z funkcie odvolať. “Rozhodnutie pána Valockého oceňujem a ďakujem za odvedenú prácu. Verím, že tento krok, ktorý si vážim, prispeje k stabilizácii ústavu,”reagoval na rozhodnutie šéfa ústavu samotná ministerka.

Jozef Valocký stál na čele ústavu od októbra 2017. Vo funkcii končí k 30 aprílu. Špičkový ústav dočasne povedie niektorý z riaditeľov zariadenia – ekonomický Tomáš Alscher, alebo medicínsky Juraj Pechan. Na nového generálneho riaditeľa vypíše ministerstvo výberové konanie.

Problémy aj v Nitre

Pred nástupom za riaditeľa Národného onkologického ústavu šéfoval Jozef Valocký Fakultnej nemocnici v Nitre. Nemocnicu vyhodnotilo INEKO počas jeho vedenia ako najlepšiu po ekonomickej stránke. Aj tam museli riešiť problém s nedostatkom personálu na oddelení anesteziológie, kvôli čomu museli odkladať operácie. Známa bola aj kauza bielenia karty novorodenca.