Tip redakcii
Kuciakovej spolupracovníčke polícia zhabala mobil. Čo sa deje?
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Çağatay a Gizem sa ocitli v nepríjemných problémoch. Zahrali si spolu aj v seriáli Feriha.
Šoubiznis
Seriálový Emir a Güneş z Ferihy lietajú v poriadnych problémoch: Hrozí im väzenie!
Mária Čírová, muž
Šarm
Svadobná cesta v raji: Takto ju trávila Mária Čírová s manželom!
Nad mužom stáli všetci jeho anjeli strážni.
Zaujímavosti
Neuveriteľné VIDEO z ktorého behá mráz po chrbte: Muž vyviazol z tejto nehody bez škrabanca!
Krst knihy receptov Katky Brychtovej. Hostí podujatím sprevádzali jej dcéra Katka Ahmedová a sestra Zuzana Šebestová. Knižku uviedli do života Katkini priatelia Peter Justin Topoľský malinovým sirupom, Martin Nikodým čokoládou a Emma Tekelyová s dcérou Emou orechmi.
Ľudia
Tajná svadba! Vieme, koho si známa spisovateľka vezme
Muž mal upadnúť do bezvedomia po jednom kopnutí do hlavy. (Ilustračné foto)
Krimi
Dráma v centre Bratislavy: Muža chladnokrvne dokopali, leží v umelom spánku!
Celeste Buckingham
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Ale veď toto je až smiešne! Celeste Buckingham sa strápnila vďaka mejkapu na plnej čiare! Veď vyzerá ako...
Jozef Oklamčák
Šoubiznis
FOTO Jozef Oklamčák prišiel pred pár mesiacmi takmer o život: TOTO je muž, ktorý ho zachránil!
Jiří Kajínek navštívil počas prvého výročia prezidentskej milosti Bratislavu.
Správy
VIDEO Kajínkovi sa žije, uráčil sa aj do Bratislavy: Za pár dní letím na Korfu, môžem si dovoliť, čo chcem!
Tenistky
FOTO Ups, čo to vyletelo?! Tenistky ukázali to, čo nemal nikto vidieť: Vypadnuté bradavky aj rozkroky. Hantuchová odhalila všetko!

Kuciakovej spolupracovníčke polícia zhabala mobil. Čo sa deje?

Česká investigatívna novinárka Pavla Holcová.

Ďalší zmätok! Českej novinárke, ktorá spolupracovala so zavraždeným Jánom Kuciakom (†27) Národná kriminálna agentúra (NAKA) zobrala mobilný telefón. Následne ju podľa jej slov vypočúvali viac než osem hodín. Dôvod jej však nepovedali!

Šéfka Českého centra pre investigatívnu žurnalistiku Zuzana Holcová spolupracovala s Jánom Kuciakom na viacerých kauzách. Jednou z nich bol aj článok o talianskej mafii na Slovensku, ktorý už zavraždený novinár nestihol dokončiť. Kvôli jeho vražde bola dokonca pod policajnou ochranou.

NAKA v utorok Holcovú vypočúvala takmer osem hodín, zároveň jej polícia odobrala mobilný telefón aj so SIM kartou. "Dnes, ani zajtra a asi ani v najbližšej dobe sa mi nedovoláte. Takisto mi prosím nepíšte. Ani na Signal," napísala investigatívna novinárka na sociálnej sieti. Podľa jej slov vyšetrovatelia tvrdili, že elektronická komunikácia môže pomôcť k odhaleniu vraha. "Poriadne mi nevysvetlili, prečo ten telefón potrebujú,“ povedala Holcová pre SME.

Kódy do telefónu a šifrovacích aplikácií polícii odmietla poskytnúť. Ako novinár má totiž povinnosť chrániť svoje zdroje informácií. Polícia tak heslá musí prelomiť.

Príkaz na odobratie telefónu podľa platnej legislatívy musí polícia mať buď od súdu alebo pokurátora. V Holcovej prípade to umožnil prokurátor špeciálnej prokuratúry. Ten celú záležiosť vidí inak!

"Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry vydal príkaz na vydanie kópie časti údajov z mobilného telefónu nevyhnutných pre trestné konanie," opisuje hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová. V stanovisku sa ďalej píše, že príkaz bol Holcovej doručený a ona s ním súhlasila. "Počas úkonov smerujúcich k realizácii vyhotovenia požadovanej kópie časti údajov, dotknutá osoba výslovne prehlásila, že dobrovoľne vydáva mobilný telefón pre potreby trestného konania," ozrejmila hovorkyňa.

Podľa jej slov to potvrdzuje aj zápisnica, ktorá bola podpísaná všetkými prítomnými osobami a je teda zrejmé, že s obsahom zápisnice všetky osoby súhlasili. "Zdôrazňujeme, že cieľom získania časti komunikácie bolo výhradne získanie objektívnych dôkazov, ktoré môžu napomôcť pri vyšetrovaní predmetného trestného činu a nie porušenie práv novinárky. Vyšetrovací tím robí naďalej všetko pre dosiahnutie hlavného cieľa trestného konania a tým je odhalenie a potrestanie páchateľov úkladnej vraždy," dodala Tökölyová.

Prečítajte si tiež:

    PlusTV