Tip redakcii
Danko si presadil svoje: 13. a 14. plat bude môcť vyplácať svojim zamestnancom napokon aj štát
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii

Danko si presadil svoje: 13. a 14. plat bude môcť vyplácať svojim zamestnancom napokon aj štát

Slováci, ktorí pracujú pre štát, si čoskoro prilepšia. Koalícia sa dohodla, že nárok na 13. a 14. plat budú mať nie len ľudia, ktorých zamestnávajú súkromné firmy, ale aj štátni zamestnanci. To, aby sa tieto odmeny týkali aj zamestnancov v štátnej a verejnej správe, presadila koaličná SNS. Koaličná trojka o zmenách rokovala v utorok od rána.

Predseda parlamentu Andrej Danko presvedčil na poslednú chvíľu svojich kolegov premiéra Roberta Fica a podpredsedu Národnej rady Bélu Bugára, že 13. a 14. plat by mal vyplácať svojim ľuďom aj štát. Pôvodne sa totiž mimoriadne odmeny pre zamestnancov mali týkať iba ľudí pracujúcich v súkromnom sektore. „Je dôležité, aby aj štát mohol takýto inštitút využívať vo vzťahu k svojim zamestnancom,“ uviedol pre denník Plus JEDEN DEŇ samotný Danko.

Opozícia chystá vzburu: Ak odvoláte Galka, urobíme TOTO!

Aj preto sa hlasovanie o zmenách v Zákonníku práce posúva a poslanci by mali nové nočné príplatky aj 13. a 14. plat definitívne schváliť už zajtra. „Považujem tento zákon za dobrý, pretože v konečnom dôsledku zvýši platy a dúfam, že okrem vládnych poslancov ho podporia aj poslanci opozície,“ reagoval na zmeny poslanec Smeru-SD a člen sociálneho výboru Erik Tomáš. Rovnako ako v prípade 13. a 14. platov aj nočné príplatky rozšírila koalícia pozmeňujúcim návrhom práve z dielne Tomáša napokon aj pre štátnych zamestnancov.

Rozradostený Figeľ. Za všetkým je TÁTO osoba

Opozícia s benefitmi, ktoré koalícia pre zamestnancov pripravila, problém nemá. Prekáža im však spôsob, akým sa koaliční poslanci snažia tieto zmeny zaviesť. „Robia to poza bučky, narýchlo a nekvalitne,“ myslí si nezaradený poslanec Jozef Mihál. Podmienka o výpočte z priemerného mesačného platu je podľa neho pre drvivú väčšinu a najmä obce a mestá nesplniteľná. „Zbytočne sa tešia, v praxi sa to dotkne veľmi malého percenta zamestnancov,“ dodal.

József Nagy s manželkou PREKVAPILI: Neuveríte, odkiaľ majú svoje obrúčky!

Poslankyňa SaS Jana Kiššová má hneď niekoľko výhrad. „Je to veľmi predražené, byrokraticky veľmi náročné a nie je to pre všetkých. Prekáža nám aj spôsob, akým to robia, teda, že to neprešlo riadnym pripomienkovým konaním,“ doplnila.

Takto to bude v praxi:

Ak sa ministerstvá, či iné štátne inštitúcie rozhodnú svojim zamestnancom vyplatiť polročné aj koncoročné odmeny, dostanú rovnaké úľavy na odvodoch a daniach ako súkromné firmy. 13. a 14. plat bude totiž z časti oslobodený od daňových povinností. Ich výška sa bude odvodzovať od priemerného platu zamestnanca za predchádzajúce mesiace. Teda ak zamestnanec zarobil za prvý polrok v priemere tisíc eur a zamestnávateľ sa rozhodne v júni udeliť mu 13.plat, zatiaľ zo sumy 500 eur nebude musieť zamestnávateľ odviesť daň a odvody. „Tých 500 eur je počiatočných, postupne sa chceme dopracovať k úplnému oslobodeniu od daní a odvodov, teda z celej sumy,“ vysvetľuje Danko. Podmienkou bude, že zamestnanec musí pre daného zamestnávateľa, či už súkromníka, alebo štát, pracovať minimálne 24 mesiacov.

    PlusTV