viac magazínov
Peter Sagan sa venoval každému hosťovi.
VIDEO Alkohol, celebrity a spoločensky unavený Sagan: Čo sa dialo za zatvorenými dverami?!
Melania sa zúčastnila pohrebu bez Donalda.
Správy
FOTO Melania Trump na pohrebe svojej predchodkyne Barbary Bushovej (†92): Fanúšikovia si tú radikálnu zmenu okamžite všimli!
Matka troch detí zomrela za dramatických okolností.
Krimi
Mama (+ 37) troch detí neprežila pád do rozbúrenej vody: Nafúkali raft a vybrali sa oproti smrti
Žiaci a učiteľky sa sťažujú na nevhodné správanie riaditeľa školy.
Regióny
Žiaci aj učitelia sa sťažujú na správanie sa riaditeľa základnej školy v Beckove: Zažívame šikanu, máme strach!
V Banskej Bystrici bolo dusno.
VIDEO Nechutná dohra po hokejovom finále: Fanúšikovia Banskej Bystrice vtrhli do šatne!
Gott bol zo správania hostesky v šoku.
Šoubiznis
FOTO OBROVSKÁ BLAMÁŽ na koncerte Karla Gotta v Žiline: Hosteska vyrobila faux pas a maestro ostal ako obarený!
Národom milovaný Lacko Angyal síce zo SuperStar už vypadol, no poriadne si zavaril.
Šoubiznis
Národom milovaný Lacko Angyal síce zo SuperStar už vypadol, no poriadne si zavaril: Hrubé porušenie pravidiel! Zacvaká pokutu?
Leoš Mareš dorazil na ples v tomto Trabante. Modelka bola v ten večer počas fotenia na roztrhanie.
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Ples k oslavám 100. výročia Československa: Verešová opäť šokovala. Čo mala na sebe tentokrát? A odpadnete, na čom dorazil Mareš!
Gott bol zo správania hostesky v šoku.
Šoubiznis
FOTO OBROVSKÁ BLAMÁŽ na koncerte Karla Gotta v Žiline: Hosteska vyrobila faux pas a maestro ostal ako obarený!

Beblavý sa obracia na Kaliňáka: Likvidujete elitné školy

Rozhodnutie Ficovej vlády o obmedzení prijímania žiakov na osemročné gymnáziá sa v Bratislave pretavilo do nepochopiteľného riešenia okresného úradu v Bratislave, tvrdí Miroslav Beblavý. Úrad podľa neho pri zatváraní tried nezohľadňoval kvalitu.

Okresný úrad rozhodol, že dve tretiny kapacít musí zavrieť napríklad gymnázium pre mimoriadne nadané deti Teplická (prvé miesto v rebríčku kvality INEKO), polovicu musí zatvoriť gymnázium Grösslingová (štvrté miesto) a úplne skončí osemročné vzdelávanie na Evanjelickom lýceu (šieste miesto). Naopak, v rovnakej kapacite pokračuje napríklad gymnázium Hubeného (24. miesto) či gymnázium Ladislava Sáru (19. miesto). Líder vznikajúcej strany SPOLU Miroslav Beblavý poslal ministrovi vnútra oficiálnu žiadosť o vysvetlenie, kde sa ho pýta na zdôvodnenie „tohto nepochopiteľného kroku“.

„Všetci sa zhodneme, že slovenské školstvo je na tom biedne. Zlé rozhodnutia a podfinancovanie ho zdevastovali, konkrétne školy v ňom však dokázali prežiť a udržovať vlajku kvality. Nerozumiem, prečo práve tie svetlé výnimky ide štát v Bratislave podrezať. Zatvorenie najlepších škôl však skutočnému zníženiu nerovnosti nepomôže, to je úplne postavené na hlavu. Sociálna demokracia v praxi,“ pozastavuje sa líder SPOLU Miroslav Beblavý.


Pred niekoľkými rokmi Ficova vláda rozhodla, že na osemročné gymnáziá pôjde v každom kraji maximálne 5% žiakov. Mimo Bratislavy tento zákon nemá takmer žiadny vplyv, keďže týchto gymnázií nie je veľa. Podľa Beblavého je to preto „zákon o bratislavskom vzdelávaní“.

Nezaradený poslanec tiež upozorňuje, že kvôli mizernému financovaniu školstva kombinovaného s bratislavskými platmi je v hlavnom meste situácia, keď učitelia zarábajú menej ako obsluha vo fastfoode. „To viedlo k rozvratu normálnych základných škôl. Na to zareagovali rodičia tým, že začali deťom hľadať lepšie riešenia. Výsledkom je brutálna nerovnosť vo vzdelávaní, ktorá však nie je o osemročných gymnáziách. Ich rušenie ju nijako nevyrieši, ale umožňuje akože sociálnym demokratom odviesť pozornosť od toho, kam pomohli doviesť vzdelávanie,“ uzatvára Beblavý.

Zatváranie tried kritizuje aj OĽaNO

Líderka OĽaNO Veronika Remišová zdôrazňuje, že zatváranie tried sa týka najmä cirkevných škôl. „Neprekvapuje nás, že sa o likvidáciu cirkevných škôl usiluje strana Smer, ale je prekvapujúce, že sa cirkevné gymnáziá likvidujú práve vtedy, keď rezort školstva riadi SNS," povedala na tlačovej konferencii.