Tip redakcii
Beblavý sa obracia na Kaliňáka: Likvidujete elitné školy
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Telo zosnulého Henryho previezol vládny špeciál na Filipíny.
Krimi
Tajomný prevoz zosnulého Henryho (†36) zo Slovenska: Pozrite sa, kto s ním išiel na palube vládneho špeciálu!
Nissu Cauti hviezdi v Rusku.
FOTO Dráždivá fanúšička Peru šokovala Rusko: Vyzlieka sa po góle svojich miláčikov!
Martin (35) dnes vypovedal pred súdom.
Správy
Výpoveď Martina (35), ktorý uškrtil 14-ročné dievča, otriasla súdnou sieňou: Inšpiroval som sa filmom 50 odtieňov sivej!
Vysoké nároky: Janette vie po anglicky a v informačno-knižničných technológiách sa musí neustále vzdelávať.
Domov
Makajú pre štát za facku: Janette vie po anglicky, ovláda najmodernejšie technológie, napriek tomu živorí
V niektorých regiónoch sa stále nedarí nájsť lekárov, ktorí by pohotovosti slúžili. Ilustračné foto
Rady a tipy
Pacienti, pripravte sa na veľké zmeny už od júla: Pohotovostí bude ešte menej!
Zdá sa, že Edovi Sheeranovi (27) stúpla sláva do hlavy.
Šoubiznis
VIDEO Nové celebritné maniere speváckej megahviezdy, ktorá sa preslávila svojou skromnosťou: Ed, fanúšikom sa to páči nebude!
Juraj Lelkes (66)
Šoubiznis
FOTO Juraj Lelkes to začína myslieť vážne: Najprv zmenil imidž a teraz dorazil na párty ako dvojča Delona!
d
žena.sk
10 NAJSEXI hercov Hollywoodu: Ktorým ženám patria ich neodolateľné telá? (FOTO)
Zuzana Kanócz (38)
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Zuzana Kanócz si konečne dala povedať: Zbavila sa vrabčieho hniezda a namiesto neho predviedla ešte väčší experiment!

Beblavý sa obracia na Kaliňáka: Likvidujete elitné školy

Miroslav Beblavý kritizuje vládu za nelogické zatváranie tried v elitných školách.

Rozhodnutie Ficovej vlády o obmedzení prijímania žiakov na osemročné gymnáziá sa v Bratislave pretavilo do nepochopiteľného riešenia okresného úradu v Bratislave, tvrdí Miroslav Beblavý. Úrad podľa neho pri zatváraní tried nezohľadňoval kvalitu.

Okresný úrad rozhodol, že dve tretiny kapacít musí zavrieť napríklad gymnázium pre mimoriadne nadané deti Teplická (prvé miesto v rebríčku kvality INEKO), polovicu musí zatvoriť gymnázium Grösslingová (štvrté miesto) a úplne skončí osemročné vzdelávanie na Evanjelickom lýceu (šieste miesto). Naopak, v rovnakej kapacite pokračuje napríklad gymnázium Hubeného (24. miesto) či gymnázium Ladislava Sáru (19. miesto). Líder vznikajúcej strany SPOLU Miroslav Beblavý poslal ministrovi vnútra oficiálnu žiadosť o vysvetlenie, kde sa ho pýta na zdôvodnenie „tohto nepochopiteľného kroku“.

„Všetci sa zhodneme, že slovenské školstvo je na tom biedne. Zlé rozhodnutia a podfinancovanie ho zdevastovali, konkrétne školy v ňom však dokázali prežiť a udržovať vlajku kvality. Nerozumiem, prečo práve tie svetlé výnimky ide štát v Bratislave podrezať. Zatvorenie najlepších škôl však skutočnému zníženiu nerovnosti nepomôže, to je úplne postavené na hlavu. Sociálna demokracia v praxi,“ pozastavuje sa líder SPOLU Miroslav Beblavý.


Pred niekoľkými rokmi Ficova vláda rozhodla, že na osemročné gymnáziá pôjde v každom kraji maximálne 5% žiakov. Mimo Bratislavy tento zákon nemá takmer žiadny vplyv, keďže týchto gymnázií nie je veľa. Podľa Beblavého je to preto „zákon o bratislavskom vzdelávaní“.

Nezaradený poslanec tiež upozorňuje, že kvôli mizernému financovaniu školstva kombinovaného s bratislavskými platmi je v hlavnom meste situácia, keď učitelia zarábajú menej ako obsluha vo fastfoode. „To viedlo k rozvratu normálnych základných škôl. Na to zareagovali rodičia tým, že začali deťom hľadať lepšie riešenia. Výsledkom je brutálna nerovnosť vo vzdelávaní, ktorá však nie je o osemročných gymnáziách. Ich rušenie ju nijako nevyrieši, ale umožňuje akože sociálnym demokratom odviesť pozornosť od toho, kam pomohli doviesť vzdelávanie,“ uzatvára Beblavý.

Zatváranie tried kritizuje aj OĽaNO

Líderka OĽaNO Veronika Remišová zdôrazňuje, že zatváranie tried sa týka najmä cirkevných škôl. „Neprekvapuje nás, že sa o likvidáciu cirkevných škôl usiluje strana Smer, ale je prekvapujúce, že sa cirkevné gymnáziá likvidujú práve vtedy, keď rezort školstva riadi SNS," povedala na tlačovej konferencii.

    PlusTV