Tip redakcii
Analytik to povedal jasne. Tvrdé slová na adresu Kiskovho prejavu
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
V cele strávia ešte jednu noc
Správy
VIEME PRVÍ Kočner s Ruskom zostávajú za mrežami. Čo je za tým?
Každý rok musia Slováci zachraňovať svoje domácnosti po povodniach.
Rady a tipy
Výčiny počasia zničili majetok mnohých Slovákov: Koho poisťovne odškodnia?
kandráč, sajfa, dobby
FOTO Akoby ich jedna mater mala! Futbalisti na MS majú dvojníkov: V Rusku hrajú Kandráč, Sajfa aj slávny pornoherec
Pavol Dubček dáva od svojho mladšieho brata Milana ruky preč.
Správy
Dubček o sexuálnej afére v rodine. Tvrdé slová na bratovu adresu
Manželia Druckerovci: Chodili často do spoločnosti.
Ľudia
Keď bol Tomáš Drucker dieťa opustil ho otec: „Nechal mi dvadsať korún.“
Peter Kočiš zbalil svoju kolegyňu.
Šoubiznis
Herec Peter Kočiš neprestáva prekvapovať: Šokujúci krok pred rozvodom!
Manželka Karla Gotta Ivana sa najnovšie dala už aj na maľovanie.
Šoubiznis
FOTO Gottova Ivanka najprv skúšala spev a najnovšie je z nej maliarka: To, ako sa vybúrila na Kájovi na plátne, musíte vidieť!
Prvá dáma Spojených štátov sa vybrala na návštevu do migračného centra.
Správy
FOTO VNÚTRI Melania Trump (48) rada provokuje: Za pár minút dokázala pobúriť celý svet!
Martin Nikodým so synom Adamom.
Šoubiznis
FOTO Mladý Nikodým sa pochválil frajerkou: Aha, akú kočku si nabalil moderátorov syn!

Analytik to povedal jasne. Tvrdé slová na adresu Kiskovho prejavu

Analytik podrobil Kiskov prejav ostrej kritike.

Prezident Andrej Kiska sklamal. Takto vyhodnotil správu o stave republiky politický analytik Ján Baránek. Hlava štátu sa podľa neho nepostavila pred poslancov Národnej rady ako ten, čo má zmierovať. „Tento prejav bol prejavom predsedu opozičnej strany, nie prezidenta,“ zhodnotil správu o stave republiky z dielne Andreja Kisku a jeho poradcov odborník.

Podľa neho Kiska nepovedal nič, čo by sme doteraz nevedeli, či od neho už nepočuli. Za najväčší prešľap považuje Baránek Kiskov útok na políciu a bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. „Dodnes nevieme, kto zavraždil Jána a Martinu. Ich smrť však pravdepodobne bola tragickým zhmotnením dôsledkov tolerovania zločinného správania,“ vyhlásil prezident na margo vraždy novinára a jeho snúbenice. Spochybnil snahu polície vraždu objasniť. „Neprináleží prezidentovi, aby spochybňoval vyšetrovanie a používal tento slovník. Toto si môže dovoliť nanajvýš predseda opozičnej strany,“ skonštatoval analytik. Podľa Baránka vyznievali Kiskove obvinenia ako sumár titulkov niektorých médií po vražde.

Odborníkovi sa nepozdáva ani spôsob, akým hlava štátu zaútočila na novú vládu pod vedením Petra Pellegriniho. „Keď v marci nová vláda žiadala poslancov o dôveru, viacerí sa pozastavili nad tým, že prebrala programové vyhlásenie predchádzajúcej vlády. To, že nová vláda nemusel na dva roky starých záväzkoch nič meniť bolo zlou správou o stave politiky, smutnou ukážkou neschopnosti predchádzajúcej vlády riešiť problémy, plniť svoje záväzky,“povedal Kiska.

Podľa Baránka je táto kritika nezmyselná. „Tá vláda je iba obmenou predchádzajúcej vlády, nejde o nové zoskupenie. Koalícia je tá istá predsa,“ vysvetľuje analytik.

To, ako sa Andrej Kiska pustil do témy pozemkových kšeftov, vyvolalo rozruch vo viacerých, samotná ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná pri jeho slovách chvíľami v sále musela predýchavať. „Na Slovensku je priveľa ľudí, ktorí sa ani po 30 rokoch od zmeny režimu nedostali k vlastným pozemkom,“ zaznelo v správe. Samotný prezident je pritom namočený do škandálu s prevodom pozemkov pod Tatrami. „Neviem, do akej miery tomu rozumie a do akej miery má vyriešený svoj vlastný problém. Je to kontraproduktívne, lebo sám čelí pozemkovej kauze, takže nech radšej vysvetľuje on,“uviedol Baránek.

Za nešťastné považuje analytik aj spôsob, akým sa Kiska postavil k populačnej politike. Prezident totiž skritizoval návrh, aby Ústava SR garantovala určitý dôchodkový strop. „Prezident sa mylne zameral na riešenie penzijného systému. Ale nepovedal jediné riešenie populačnej politiky,“ povedal Baránek.

„Najviac diskutovanou politikou parlamentnej väčšiny nie je plnenie vládneho programu, ale pompézne výdavkové balíčky. Aj na dôchodkový systém si niektorí opäť spomenú až vtedy, keď sa zúfalo snažia predĺžiť si politickú kariéru,“pustil sa Kiska do sociálnych balíčkov z dielne Smeru-SD. Podľa Baránka bola táto kritika úplne neopodstatnená. „Sociálne balíčky nech nevyčíta, keď na to štát má, prečo by to nemal robiť. Pre mňa za mňa nech sa zachraňuje kto chce, čím chce. Nemôžeme stavať do antagonickej pozície, keď to je raz dobré, tak to je dobré a to, že to politicky pomáha tomu, kto to predkladá, je logické- veď o tom je politika,“ dodal Baránek.

Anketa
HLASUJTE Páčil sa Vám Kiskov prejav?
  • 18%
  • 77%
  • 5%
Ďakujeme

Váš hlas bol započítaný

Prečítajte si aj:

Myslíte si, že Prezident Andrej Kiska sklamal? Dajte nám vedieť do diskusie...

    PlusTV