Tip redakcii
Ako zasiahne vojna v Sýrii Slovensko? Odborníci na to majú jasný názor!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Mama Kataríny Saganovej Iveta tvrdí, že to škrípalo medzi Petrom a jej dcérou už dlhšie.
Spoveď svokrovcov Sagana o rozvode dcéry: Bez servítky vyšli s pravdou von!
Peter Sagan
Regióny
Saganov kamarát to povedal na plné ústa: TOTO je pravý dôvod krachu Petrovho manželstva!
Peter Sagan prehovoril
VIDEO Sagan sa naštval a po rozchode s manželkou prehovoril: Vyhrážky!
Katka Saganova bola pred ohláseným rozchodom nevídane aktívna na sociálnych sieťach
Relax
Užíva si život a Marlona! Pozrite sa, aké príspevky dávala Katka Saganová na sociálne siete tesne pred rozchodom
Exminister vnútra so svojou manželkou tvoria pár už viac ako 10 rokov
Správy
Budete im závidieť. Takéto dračice majú naši politici doma v spálni!
Melania Trump
Správy
Celý svet rieši VIDEO Melanie Trumpovej a Putina: Jej výraz v tvári hovorí za všetko!
Najnovší vtip s Gizkou stojí rozhodne za to.
Šoubiznis
Saganov rozchod s Katkou už riešia skutočne všetci: Najnovšie je do toho zapletená aj GIZKA OŇOVÁ! Toto musíte vidieť
Lucie Bílá
Šoubiznis
Lucie Bílá šokuje: So svojím ex zajačikom randí iba chvíľu a... To myslí skutočne vážne?
Kobielsky so svojím seriálovým synom.
Šoubiznis
FOTO Mareček z Oteckov poriadne vyrástol: Aha, aký je z neho valibuk!

Ako zasiahne vojna v Sýrii Slovensko? Odborníci na to majú jasný názor!

Na snímke štart strely s plochou dráhou letu Tomahawk z paluby krížnika USS Monterey počas útoku USA, Francúzska a Veľkej Británie.

Situácia v Sýrii opäť rozdelila svet na dva tábory. Útok spojencov v Sýrii bol odpoveďou na údajné použitie chemických zbraní sýrskym režimom. Aký bude mať prípadný vývoj udalostí dopad na Slovensko? A postavili sa k tomuto problému naši politici zodpovedne? Pýtali sme bezpečnostného analytika aj politológa!

Viac ako stovku rakiet vyslali USA, Británia a Francúzsko v noci z piatka na sobotu na vedecké a skladovacie centrá v Sýrii, pri čom mali zasiahnuť tri ciele. Podľa doterajších informácií, útok zranil aj troch civilistov.

Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník
Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník
Foto: archív


Podľa bezpečnostného analytika Juraja Zábojníka je stále niekoľko otáznikov, na ktoré je potrebné nájsť odpovede. Inak budú vyvolávať chaos a dezinformácie. V situácii v Sýrii mu nesedí hneď nekoľko vecí. "Tlak na predstaviteľov vlády v Sýrii je obrovský. Aký šialenec by zaútočil chemickými zbraňami v situácii, v akej je teraz Asad? Nedáva logiku, že by v situácii, keď sa naňho upiera zrak medzinárodnej verejnosti, použil chemické zbrane."

ŠOKUJÚCA reakcia Asada deň po raketových útokoch: Vodca Sýrie má DOBRÚ náladu!


Obavy má Zábojník aj z toho, ako sa budú ďalej vyvíjať vzťahy Ruska a západu. "Ak sa ich vzťahy posunú o niekoľko rokov dozadu, bolo by to zlé pre všetky členské štáty Európskej únie, aj pre Slovensko. Politici musia dbať na slovenskú ekonomiku a životné podmienky Slovákov. Od Ruska sme napríklad závislí po surovinovej stránke, čo si uvedomujú aj politici a podľa toho sa aj vyjadrujú," myslí si. Podľa neho je momentálne prvoradé, aby do Sýrie prišla expertná skupina, ktorá by potvrdila použitie chemických zbraní. To, čo bude nasledovať na svetovej politickej scéne si netrúfa odhadnúť. "Najmä kvôli tomu, že americký prezident Donald Trump mení svoje vyjadrenia zo dňa na deň a preto si nedovolím predpovedať, kam až táto situácia môže zájsť."

Francúzsko hľadá riešenie konfliktu v Sýrií: Vyzýva Rusko, aby sa pripojilo!


Najväčšia snaha diplomatov by sa podľa Zábojníka mala sústrediť najmä na dialóg. "Pokiaľ by konflikt naozaj prerástol do vojny, už by sme nehovorili o zákopovej vojne, či o zbraniach ako bodáky a podobne. Pri zbraniach, akými Rusko a USA disponujú, by to bola skaza ľudstva," varuje bezpečnostný analytik.

Dopad na Slovensko

Naša krajina konflikt v Sýrii výraznejšie nepocíti. Myslí si to politológ Jozef Lenč. "Vojna v krajine je už 7 rokov a najväčší dopad na nás mal odchod miliónov utečencov zo Sýrie v istej fáze vojny." Spútané ruky má v tomto zmysle podľa neho aj minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, a to napriek tomu, že je predsedom 72. Valného zhromaždenia OSN. "V oficiálnej rovine má minimálny vplyv. V zákulisí, tým že je väčšinu času v New Yorku, má oveľa väčšiu šancu rozprávať sa so svetovými politikmi, ako keby bol na Slovensku," myslí si politológ.

Jozef Lenč
Jozef Lenč
Foto: Matej Jankovč

Výroky našich politikov k sýrskemu konfliktu podľa neho neboli prekvapivé. "Predseda vlády Peter Pellegrini si uvedomuje, že reprezentuje štát aj miesto Slovenskej republiky v NATO a Európskej únii."

    PlusTV