Pri slovensko-rakúskych hraniciach došlo k výbuchu.
 aktualizované
Regióny
AKTUÁLNE Obrovský výbuch pri slovenských hraniciach: Hlásia mŕtvych aj zranených!
Nikolka (21) prišla v jednej chvíli o životnú lásku a takmer aj o život.
Krimi
EXKLUZÍVNE! Postrelená Nikola (21) prvýkrát prehovorila: Mrazivý odkaz strelcovi!
Konečne je to tu: TOTO budeme nosiť v roku 2018...
Konečne je to tu: TOTO budeme nosiť v roku 2018...
Radek Smoleňák si po odchode zo Slovana nedal servítku pred ústa!
Šport
Špina vyplávala na povrch! Bývalý hráč hokejového Slovana prehovoril: Tento človek ničí klub
Policajné auto blokuje vstup do Vrátnej doliny pre popadané stromy po veternej kalamite.
Regióny
MIMORIADNA SITUÁCIA v Terchovej: Ľudia ostali odrezaní od elektriny aj od sveta!
Boris Pršo
Šoubiznis
Boris Pršo je späť! Pozrite si jeho doteraz nezverejnené video s Darou Rolins!
Spoločné rokovanie prebiehalo v priateľskom duchu.
Správy
Zeman po debate s Kiskom perlil: Toto je moja kapurková!
V decembri vám príde dôchodok o dva dni skôr.
Rady a tipy
Dôchodcovia pozor: Penzie budú v decembri a januári vyplácané inak!
Danica chodí bežne elegantne oblečená, no tentokrát prekvapila.
Šoubiznis
FOTO Danica Nejedlá zostala na smiech: Uff, veď vyzerá ako zo Star Treku!

Marián Vajda exkluzívne: O tom, vďaka čomu sa dostal k Djokovičovi aj prečo odmietol Davis Cup

Jeden z najžiadanejších tenisových trénerov sveta si od mája vychutnáva pracovné voľno. Vtedy s Mariánom Vajdom (52) ukončil po 11 rokoch spoluprácu Srb Novak Djokovič (30). Denníku Plus JEDEN DEŇ však rodák z Považskej Bystrice prezradil, že sa to môže čochvíľa zmeniť. Post daviscupového kapitána síce odmietol, no je otvorený ďalším možnostiam.

Marián Vajda
Marián Vajda
Foto: Július Dubravay

Vášho bývalého zverenca Dominika Hrbatého uviedli do Siene slávy slovenského tenisu, ktorej ste tiež členom. Ako ste ho privítali?

Povedal som mu, že sa konečne dostal do klubu. (smiech) Domino si to zaslúžil svojimi výkonmi a výsledkami, ktoré dosiahol nielen na domácej, ale aj svetovej úrovni. Bol 12. hráč na svete vo dvojhre a 11. vo štvorhre. Slovensko dotiahol do finále Davisovho pohára, čo bola povestná čerešnička na torte.

Čo vám dala spolupráca s Hrbatým do ďalšej trénerskej kariéry?

Ako hráč som bol tiež veľmi pracovitý, mali sme podobné vlastnosti a naše energie sa zrejme spojili. Náš prvý mesiac bol iba skúšobný, ani som príliš nechcel trénovať a netušil som, či ma to osloví. Dostala ma jeho obrovská túžba dokázať niečo v tenise. Išiel si za svojimi cieľmi s nesmiernym odhodlaním a bolo pre mňa ľahké trénovať ho. Strávili sme spolu krásne roky. Ako trénerovi mi dal veľmi veľa. Pochopil som, že ako kouč sa musím vo svojej profesii tiež zlepšovať.

Ako ho Hrbatý zničil 9-hodinovým tréningom

Dominik Hrbatý si pri uvedení do Siene slávy slovenského tenisu zaspomínal na tréningy s Mariánom Vajdom a vytiahol pamätnú príhodu. „V jedno leto sme klasicky začali 45-minútovou rozcvičkou, potom nasledoval tréning od 10. do 12.30. Vonku bolo asi 32 °C. Poobede som si oddýchol a po polhodinovej rozcvičke sme šli zasa trénovať – od 15.00. Žiaľ, v tej dobe sa mi strašne nedarilo. Hrali sme, hrali a okolo pol šiestej prišla búrka z tepla. Tréner bol šťastný, že ideme domov, no ja mu vravím: ‚Maroš, kam ideš?‘ Odvetil: ‚Veď prší!‘ Ja som však nesúhlasil: ‚A načo tu máme halu?‘ Tak sme pokračovali v hale. Asi o pol ôsmej prosil Maroš kondičného trénera Ivana Gaboviča: ‚Choď mu povedať, že už nevládzem!‘ Napokon to však zvládol a ja som bol o pol deviatej konečne spokojný so svojou hrou. Som mu veľmi vďačný, že to so mnou všetko vydržal,“ vzdal hold bývalému trénerovi.

Fyzicky to však také ľahké zrejme nebolo. Pri ďakovnej reči spomenul jeden maratónsky tréningový deň. Bolo takých viac?

Áno, v podstate sme ich mali stále. Dokonca som sa vďaka tomu neskôr dostal k Novakovi Djokovičovi. Jeden rok sme v austrálskom Adelaide trénovali v 40-stupňových horúčavách. Okrem nás si netrúfol nik iný. Poctivo sme tam odmakali štyri či päť hodín. Djokovičov agent mi neskôr prezradil, že práve preto si ma vybral. Niečo také predtým v živote nevidel.

Slovenský tenisový zväz vás oslovil na uvoľnenú pozíciu daviscupového kapitána. Vraj ste chvíľu zvažovali, že to vezmete. Je to pravda?

Koketoval som s touto myšlienkou, keďže mi túto funkciu ponúkli. Niežeby som sa na to necítil, ale myslím si, že mladšia generácia má momentálne lepší drajv. Kajo Kučera s Dominom Hrbatým sú veľmi dobrí kandidáti. Možno som staršiu generáciu sklamal, no neľutujem to. Tvorí sa niečo nové. Pevne verím, že oni sú tí praví a dovedú náš tím do Svetovej skupiny Davisovho pohára. To je náš cieľ a musíme o tom presvedčiť aj hráčov.

Marián Vajda si pred 5 rokmi zahral exhibíciu s Dominom Hrbatým (vľavo) i Novakom Djokovičom.
Marián Vajda si pred 5 rokmi zahral exhibíciu s Dominom Hrbatým (vľavo) i Novakom Djokovičom.
Foto: tasr

Je v hre aj iná forma spolupráce?

Pozícia v domácom dianí ma oslovuje a absolvoval som aj rozhovory na zväze. Chcel by som tu zakotviť na dlhšie – či už budem robiť pre zväz, alebo individuálne – a pomôcť slovenskému tenisu. Láka ma vízia, že niekto bude pokračovať v šľapajach našich legiend. Sám si však musím usporiadať v hlave, čo bude pre mňa najlepšie. Niekoľkoročná spolupráca s Novakom Djokovičom priniesla krásne chvíle, ale aj veľa stresu. Potrebujem si trošku oddýchnuť. Ak budem znova trénovať, musí to byť spontánne a musím to robiť s radosťou.

Takže kedy znova uvidíme Mariána Vajdu v pozícii kouča?

Sám ešte neviem, zvažujem to. Možno o pár týždňov, možno o pár mesiacov. Od myšlienky k činu nie je ďaleko. Ak však niečo vezmete, musíte byť pripravený na plné pracovné tempo, aby ste mohli prinášať výsledky.

Bývalý tréner svetovej jednotky musí mať denne na stole množstvo ponúk. Tie zo sveta teda odsúvate bokom?

Ponuky prichádzajú, ale zatiaľ som na ne nereflektoval. Trošku sa hľadám. Musím si nájsť polohu, v ktorej by som vedel pokojne pracovať. Zdravotne som fit, no potrebujem byť v pohode, aby ma to bavilo a mohol som sa tešiť z práce.

Vianočné tipy na darček

    Odporúčame