Tip redakcii
Horor v Bátovciach: Ozval sa obrovský rachot, v jednej z tried spadla omietka
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
prezidenti
FOTO Chorvátska prezidentka opäť strhla na seba všetku pozornosť: Pozrite, čo si dovolila počas finále MS vo futbale
Tlačová konferencia Generálnej prokuratúry ku kauze Kuciak
Na snímke Jaroslav Čižnár/GP/
Správy
Čižnár otvorene o prípade Kuciaka: Keby som povedal, čo si myslím, bola by hystéria!
ilustračné foto
Krimi
Nehoda na východe Slovenska: Mladík (19) na BMW nezvládol riadenie a skončil na koľajniciach!
Peter Sagan
FOTO Pravá tvár Petra Sagana na Tour de France: Takéto správanie by ste od neho možno ani nečakali!
Akí sú českí turisti?
Regióny
Na túru chodia v LODIČKÁCH a sandáloch, na skaly lezú s dáždnikom: Ktorý národ je POSTRACHOM Tatier?
Katka Knechtová
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Knechtovej odvážny záber z dovolenky: Žiadny mejkap a... fuu, to fakt je hore bez?
S Mariánom plánujú bábätko.
Šoubiznis
Ivana Gáborík je už rok vydatá pani: Zamilovaná ako na začiatku!
Smeráčka ukázala sexi krivky
Správy
To je fakt ona? Známa smeráčka ukázala sexi krivky v plavkách!
Adriana Kmotríková opäť porozprávala o zákernej chorobe.
Šoubiznis
Úprimná spoveď Adriany Kmotríkovej z onkológie: Strach o dcéru!

Horor v Bátovciach: Ozval sa obrovský rachot, v jednej z tried spadla omietka

Ako prvé našli v triede spúšť po spadnutej omietke upratovačky, ktoré šli utierať zo stropu natečenú vodu.

Rozpadá sa im škola. Nepríjemnú situáciu zažili v piatok skoro ráno pedagógovia a žiaci Základnej školy v Bátovciach v Levickom okrese. V jednej z tried sa uvoľnil kus omietky a s veľkým hrmotom spadol na zem. Obec školy pritom už tri mesiace žiadala Ministerstvo školstva o dotáciu na jej opravu. Doteraz, žiaľ, neúspešne.

Problémy „obecnej“ školy, ktorá bola skolaudovaná pre 25 rokmi, sa začali podľa starostu po veľkej búrke v júli tohto roka, keď bola poškodená najmä strecha. Počas dažďov do nej zatekalo, pretože na poriadnu opravu strechy neboli financie. „Škola v súčasnosti nie je až v takom zlom stave, lebo sme sa ju postupne snažili zmodernizovať, zrekonštruovali sa záchody, vymenili okná, opravili kúrenie, plynofikáciu, no na ďalšie práce už nezostali peniaze. Aj preto sme v septembri žiadali ministerstvo o dotáciu na nutnú opravu strechy. Nikto nám ale neodpovedal, až sa stalo toto,“ vraví smutne starosta obce Peter Burčo

Hlavný vinník je dážď

Tú časť školy a triedy, do ktorých najviac zatekalo, teda jej najkritickejšiu časť, asi pred mesiacom predvídavo uzavreli a žiakov presunuli do iných priestorov, aby sa mohlo normálne učiť. „Napriek tomu sme pri dažďoch museli pod niektoré stropy, z ktorých kvapkala voda, dať vedrá. Súčasné počasie, keď nasnežilo a v noci mrzlo, si napokon vyžiadalo daň v podobe spadnutej omietky stropu jednej z tried,“ skonštatoval starosta. Padnutú omietku ako prvé objavili ráno po príchode do školy upratovačky, ktoré šli zotrieť natečenú vodu. Veľkým šťastím v nešťastí bolo, že trieda, kde sa to stalo, patrila medzi tie, ktoré boli nútene prázdne.

Peniaze sa odrazu našli

Ťažko si predstaviť, čo by sa mohlo stať keby sa v nej v tom čase nachádzali deti. Keďže do školy na viacerých miestach zateká, rovnaký stav sa môže stať aj v iných triedach, takže ide vlastne o časovanú bombu. „Kvôli zatekaniu sme uzavreli asi štyri či päť tried. My si tento stav uvedomujeme, lenže sami si s ním neporadíme. Opätovne sme preto ako obec žiadali ministerstvo o dotáciu na opravu strechy, ktoré nám po tejto udalosti odpísalo, že našu žiadosť zaregistrovalo, a že peniaze budú v pondelok schválené“ dodal na záver starosta. Ministerka Gabriel Matečná by mala dotáciu podpísať po návrate zo zahraničnej cesty, no otázne je, ako sa bude dať strecha za súčasného počasia rekonštruovať, a kto to urobí. Učitelia a deti v bátovskej škole budú teda aj ďalšie dni a týždne v napätí, z ktorého stropu sa na nich opäť zrúti omietka.

    PlusTV