Tip redakcii
Bola to veľká LÁSKA! Tajné dotyky a schôdzky známeho hudobníka a šľachtičnej
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Çağatay a Gizem sa ocitli v nepríjemných problémoch. Zahrali si spolu aj v seriáli Feriha.
Šoubiznis
Seriálový Emir a Güneş z Ferihy lietajú v poriadnych problémoch: Hrozí im väzenie!
Mária Čírová, muž
Šarm
Svadobná cesta v raji: Takto ju trávila Mária Čírová s manželom!
Nad mužom stáli všetci jeho anjeli strážni.
Zaujímavosti
Neuveriteľné VIDEO z ktorého behá mráz po chrbte: Muž vyviazol z tejto nehody bez škrabanca!
Krst knihy receptov Katky Brychtovej. Hostí podujatím sprevádzali jej dcéra Katka Ahmedová a sestra Zuzana Šebestová. Knižku uviedli do života Katkini priatelia Peter Justin Topoľský malinovým sirupom, Martin Nikodým čokoládou a Emma Tekelyová s dcérou Emou orechmi.
Ľudia
Tajná svadba! Vieme, koho si známa spisovateľka vezme
Muž mal upadnúť do bezvedomia po jednom kopnutí do hlavy. (Ilustračné foto)
Krimi
Dráma v centre Bratislavy: Muža chladnokrvne dokopali, leží v umelom spánku!
Celeste Buckingham
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Ale veď toto je až smiešne! Celeste Buckingham sa strápnila vďaka mejkapu na plnej čiare! Veď vyzerá ako...
Jozef Oklamčák
Šoubiznis
FOTO Jozef Oklamčák prišiel pred pár mesiacmi takmer o život: TOTO je muž, ktorý ho zachránil!
Jiří Kajínek navštívil počas prvého výročia prezidentskej milosti Bratislavu.
Správy
VIDEO Kajínkovi sa žije, uráčil sa aj do Bratislavy: Za pár dní letím na Korfu, môžem si dovoliť, čo chcem!
Tenistky
FOTO Ups, čo to vyletelo?! Tenistky ukázali to, čo nemal nikto vidieť: Vypadnuté bradavky aj rozkroky. Hantuchová odhalila všetko!

Bola to veľká LÁSKA! Tajné dotyky a schôdzky známeho hudobníka a šľachtičnej

Kontesa Karolína Esterházy bola múzou svetoznámeho skladateľa Franza Schuberta, ktorý jej raz povedal, že jej krása je pre neho veľkou inšpiráciou.

Príbeh ako stvorený k dnešnému Valentínovi! Veľká, ale iba platonická a nenaplnená láska spojila skladateľa Franza Schuberta a želiezovskú gófku Karolínu Esterházy. Ostali po nej dve zlomené srdcia, ale najmä krásna hudba.

Gróf Ján Karol Esterházy, otec Karolíny, žil vo Viedni. Bol to veľmi bohatý muž, ktorý si dal postaviť sídlo aj v Želiezovciach, v dnešnom Levickom okrese. Priviezol tam i obe dcéry, staršiu Máriu a mladšiu Karolínu. „Chcel, aby sa tu hudobne vzdelávali. Ich učiteľom mal byť v tom čase ešte neznámy Franz Schubert,“ približuje dávny príbeh lásky historik Pavel Polka. Hudobník bol nemajetný, žil u priateľov, ktorých mal veľa.

Miesto u grófa Esterházyho bolo jediné trvalé za celý jeho život. „Do Želiezoviec prišiel Schubert prvýkrát v roku 1818 poštovým prepravníkom. V tom čase mala Karolína deväť rokov,“rozpráva Polka. „Za výučbu hudby oboch dcér dostával od grófa mesačne 100 zlatých, čo bol vtedy dosť slušný zárobok,“ vysvetľuje historik. Schuberta však do Želiezoviec nelákal iba zaistený slušný príjem.

Spoločné chvíle si obaja zaľúbenci užívali. Pri hre sa mohli dotýkať, čo by im inak neprešlo.
Spoločné chvíle si obaja zaľúbenci užívali. Pri hre sa mohli dotýkať, čo by im inak neprešlo.
Foto: archív

Keď sa k žiačkam o šesť rokov vrátil, zahorel láskou ku Karolíne Esterházy. „Hoci podľa všetkého nebol príliš pekný - mal byť nízky, tučný, nemotorný a navyše i zakomplexovaný - platonicky sa zamiloval do Karolíny. Mala 16 rokov a on sa ňou priam nadchýnal,“pokračuje Pavel Polka. Muzikant mal vtedy iba 27 rokov, ale bol už rok vážne chorý. Podľa viacerých zdrojov mal syfilis, ktorým sa nakazil vinou ľahkomyseľného bohémskeho života.


Schubert a Karolína sa neraz prechádzali po zámockej záhrade, čo neušlo pozornosti jej rodičov. „Aj preto učiteľa hudby neubytovali v kaštieli, ale v ,sovom’ zámočku. Tu ubytovávali múdrych ľudí, pretože sova bola znakom múdrosti,“ objasnil historik prezieravosť grófskeho páru. Zaujímavé je, že i mladučká kontesa sa zahľadela do staršieho a nie práve najkrajšieho muža. Pre Schuberta sa stala milovanou múzou.

Kaštieľ v Želiezovciach bol svedkom nenaplnenej lásky.
Kaštieľ v Želiezovciach bol svedkom nenaplnenej lásky.
Foto: archív

„Povedal jej, že všetko, čo komponuje, píše len a len pre ňu, pre jej lásku a krásu. Niektoré skladby jej dokonca priamo venoval,“ potvrdzuje Polka. Vtedy vznikli aj jeho krásne štvorručné hry pre klavír. Žiaľ, zaľúbencom nebolo súdené šťastie. Pochádzali z rozdielnych spoločenských vrstiev a gróf Esterházy by obyčajného a nemajetného skladateľa za zaťa nechcel.

„Manželstvo im nedovoľovalo ich vtedajšie postavenie a najmä obrovský kastový odstup,“vysvetlil historik. Navyše ťažko chorý Schubert o rok zomrel. Mal iba 31 rokov. Lenže láska medzi Karolínou a jej učiteľom, hoci iba platonická, pre mladú ženu zrejme znamenala viac, ako si ktokoľvek mohol myslieť. „Keď Schubert zomrel, nešťastná Karolína sa síce vydala za dôstojníka Folliotta, no nikdy nemala deti a jej život zostal akoby navždy prázdny. Zomrela ako štyridsaťročná 14. marca 1851,“zakončil Pavel Polka.

Jedna hrobka v Želiezovciach je prázdna

Platonická láska Schuberta a kontesy Karolíny je určite najpôsobivejším príbehom želiezovského kaštieľa. Esterházyovci tu však vybudovali kaplnku, ktorá tiež skrýva zaujímavé osudy. Historkami opradenú neogotickú kaplnku dal postaviť okolo roku 1790 gróf Ján Karol Esterházy. On sám v nej však pochovaný nie je. „Je tu iba jeho srdce, uložené v hrobke vedľa manželky Roziny. Telo grófa spočíva v rodnej Galante,“ hovorí historik Pavel Polka.

V kaplnke je 12 hrobiek členov jednej z najvýznamnejších grófskych rodín. Všetky sú označené tabuľami z červeného mramoru. Prvého Esterházyho tu pochovali v roku 1814. Jedna hrobka však zostala prázdna. Bola pripravená pre Ernestínu Esterházy, manželku posledného želiezovského grófa Kuna Coudenhove, ktorý zomrel v roku 1915.

„Ernestína ho prežila o 30 rokov. Napriek závetu ju pochovali v rakúskom Lasseregge neďaleko Salzburgu,“objasňuje Polka. „Je možné, že jej ostatky sa nám podarí dostať do hrobky k jej manželovi. Požiadal som o to grófa Mórica Esterházyho de Galanta, ktorý bol pred pár rokmi v Želiezovciach,“ dodal historik.

Neogotická kaplnka ukrýva nielen ostatky známej grófskej rodiny Esterházy, ale aj jej zaujímavé príbehy.
Neogotická kaplnka ukrýva nielen ostatky známej grófskej rodiny Esterházy, ale aj jej zaujímavé príbehy.
Foto: archív

Kruto doplatil na bohémsky život

Franz Peter Schubert mal veľký melodický talent najmä na piesne a komornú hudbu. Narodil 31. januára 1797 vo Viedni v chudobnej učiteľskej rodine. Jeho rodičia pochádzali z Moravy. Schubert bol výborný spoločník a mal veľa priateľov.

Lenže oddal sa až príliš bohémskemu hýreniu a v roku 1823 sa nakazil syfilisom, v tom čase prakticky neliečiteľnou pohlavnou chorobou. Zomrel zoslabnutý vo Viedni, u brata Ferdinanda, 19. novembra 1928. Je pochovaný na viedenskom Ústrednom cintoríne.

Jeho múzou bola grófka Karolína Esterházy, ktorú učil hudbe.
Jeho múzou bola grófka Karolína Esterházy, ktorú učil hudbe.
Foto: archív

Svojej múze venoval Fantáziu

Bola ňou grófka Karolína Esterházy, ktorú učil hudbe. Narodila sa v roku 1811 vo Viedni. Žila v Želiezovciach, kde jej Schubert dával v rokoch 1818 a 1824 hodiny klavíra. Vtedy skladateľ zložil niektoré štvorručné skladby pre klavír. Dvaja hráči sa pri ich hraní dotýkajú rukami.

Schubert sa aspoň takto chcel dotýkať milovanej ženy, veď nemal šancu na oficiálny vzťah. Napísal pre ňu napríklad Fantáziu F-moll. Karolína sa po Schubertovej smrti vydala 8. apríla 1844 v Bratislave za knieža Karla Folliotta de Crenneville-Poutet. Zomrela 14. marca 1851 v Bratislave.

    PlusTV