Adrianovi (†39) počas dovolenky v Hurghade zlyhali obličky a museli ho hospitalizovať. Lekári ho vraj najprv liečili dialýzou, no keď sa dozvedeli a neplatnom poistení, prestali a Brit upadol do kómy, z ktorej sa už nezobudil.
Správy
Adrian (†39) skolaboval v obľúbenom letovisku Slovákov, domov sa už nevrátil: Nemocnica ho nechala umrieť, lebo rodine došli peniaze!
Anjelikovia Aďka (5) a Janík (6).
Krimi
ÚBOŽIATKA Aďka (5) a Janík (6) museli ísť do detského domova: TOTO je pravý dôvod, prečo ich matke vzali!
FOTO Slovenská polícia si podala Kuzminovej úspechy: TOTO myslia vážne?
FOTO Slovenská polícia si podala Kuzminovej úspechy: TOTO myslia vážne?
Otec hľadá svojho strateného synčeka.
Krimi
Zúfalý otec zburcoval sociálnu sieť: Už desať dní hľadá synčeka Frederika (2)!
Sklamania slovenských hokejistov sú veľké: Tréner Ramsay pomenoval príčiny tvrdej prehry jasne!
Sklamania slovenských hokejistov sú veľké: Tréner Ramsay pomenoval príčiny tvrdej prehry jasne!
Ivana si na akciu obliekla kratučké červené šaty, ktoré odhalili takmer celé jej stehná.
Šoubiznis
FOTO Ivana Christová neprestáva šokovať: Opäť má o pár kilečiek navyše, no... Pred ľudí vyšla v tomto!
Michaela Kocianová zverejnila poriadne pikantnú fotku.
Šoubiznis
Najvulgárnejšia fotografia topmodelky Kocianovej: Takto pózuje dáma?
Šimonič presadil vo svete aj top modelku Adrianu Sklenaříkovú.
Šoubiznis
Manažér Adriany Sklenaříkovej sa dostal do problémov: Zásah polície!
Zdá sa, že v Bielom dome to poriadne vrie.
Správy
VIDEO Hromy-blesky medzi Trumpovcami nepoľavujú: Po údajných neverách utŕžila Melania ďalšiu "ranu"!

Bola to veľká LÁSKA! Tajné dotyky a schôdzky známeho hudobníka a šľachtičnej

Príbeh ako stvorený k dnešnému Valentínovi! Veľká, ale iba platonická a nenaplnená láska spojila skladateľa Franza Schuberta a želiezovskú gófku Karolínu Esterházy. Ostali po nej dve zlomené srdcia, ale najmä krásna hudba.

Gróf Ján Karol Esterházy, otec Karolíny, žil vo Viedni. Bol to veľmi bohatý muž, ktorý si dal postaviť sídlo aj v Želiezovciach, v dnešnom Levickom okrese. Priviezol tam i obe dcéry, staršiu Máriu a mladšiu Karolínu. „Chcel, aby sa tu hudobne vzdelávali. Ich učiteľom mal byť v tom čase ešte neznámy Franz Schubert,“ približuje dávny príbeh lásky historik Pavel Polka. Hudobník bol nemajetný, žil u priateľov, ktorých mal veľa.

Miesto u grófa Esterházyho bolo jediné trvalé za celý jeho život. „Do Želiezoviec prišiel Schubert prvýkrát v roku 1818 poštovým prepravníkom. V tom čase mala Karolína deväť rokov,“rozpráva Polka. „Za výučbu hudby oboch dcér dostával od grófa mesačne 100 zlatých, čo bol vtedy dosť slušný zárobok,“ vysvetľuje historik. Schuberta však do Želiezoviec nelákal iba zaistený slušný príjem.

Spoločné chvíle si obaja zaľúbenci užívali. Pri hre sa mohli dotýkať, čo by im inak neprešlo.
Spoločné chvíle si obaja zaľúbenci užívali. Pri hre sa mohli dotýkať, čo by im inak neprešlo.
Foto: archív

Keď sa k žiačkam o šesť rokov vrátil, zahorel láskou ku Karolíne Esterházy. „Hoci podľa všetkého nebol príliš pekný - mal byť nízky, tučný, nemotorný a navyše i zakomplexovaný - platonicky sa zamiloval do Karolíny. Mala 16 rokov a on sa ňou priam nadchýnal,“pokračuje Pavel Polka. Muzikant mal vtedy iba 27 rokov, ale bol už rok vážne chorý. Podľa viacerých zdrojov mal syfilis, ktorým sa nakazil vinou ľahkomyseľného bohémskeho života.


Schubert a Karolína sa neraz prechádzali po zámockej záhrade, čo neušlo pozornosti jej rodičov. „Aj preto učiteľa hudby neubytovali v kaštieli, ale v ,sovom’ zámočku. Tu ubytovávali múdrych ľudí, pretože sova bola znakom múdrosti,“ objasnil historik prezieravosť grófskeho páru. Zaujímavé je, že i mladučká kontesa sa zahľadela do staršieho a nie práve najkrajšieho muža. Pre Schuberta sa stala milovanou múzou.

Kaštieľ v Želiezovciach bol svedkom nenaplnenej lásky.
Kaštieľ v Želiezovciach bol svedkom nenaplnenej lásky.
Foto: archív

„Povedal jej, že všetko, čo komponuje, píše len a len pre ňu, pre jej lásku a krásu. Niektoré skladby jej dokonca priamo venoval,“ potvrdzuje Polka. Vtedy vznikli aj jeho krásne štvorručné hry pre klavír. Žiaľ, zaľúbencom nebolo súdené šťastie. Pochádzali z rozdielnych spoločenských vrstiev a gróf Esterházy by obyčajného a nemajetného skladateľa za zaťa nechcel.

„Manželstvo im nedovoľovalo ich vtedajšie postavenie a najmä obrovský kastový odstup,“vysvetlil historik. Navyše ťažko chorý Schubert o rok zomrel. Mal iba 31 rokov. Lenže láska medzi Karolínou a jej učiteľom, hoci iba platonická, pre mladú ženu zrejme znamenala viac, ako si ktokoľvek mohol myslieť. „Keď Schubert zomrel, nešťastná Karolína sa síce vydala za dôstojníka Folliotta, no nikdy nemala deti a jej život zostal akoby navždy prázdny. Zomrela ako štyridsaťročná 14. marca 1851,“zakončil Pavel Polka.

Jedna hrobka v Želiezovciach je prázdna

Platonická láska Schuberta a kontesy Karolíny je určite najpôsobivejším príbehom želiezovského kaštieľa. Esterházyovci tu však vybudovali kaplnku, ktorá tiež skrýva zaujímavé osudy. Historkami opradenú neogotickú kaplnku dal postaviť okolo roku 1790 gróf Ján Karol Esterházy. On sám v nej však pochovaný nie je. „Je tu iba jeho srdce, uložené v hrobke vedľa manželky Roziny. Telo grófa spočíva v rodnej Galante,“ hovorí historik Pavel Polka.

V kaplnke je 12 hrobiek členov jednej z najvýznamnejších grófskych rodín. Všetky sú označené tabuľami z červeného mramoru. Prvého Esterházyho tu pochovali v roku 1814. Jedna hrobka však zostala prázdna. Bola pripravená pre Ernestínu Esterházy, manželku posledného želiezovského grófa Kuna Coudenhove, ktorý zomrel v roku 1915.

„Ernestína ho prežila o 30 rokov. Napriek závetu ju pochovali v rakúskom Lasseregge neďaleko Salzburgu,“objasňuje Polka. „Je možné, že jej ostatky sa nám podarí dostať do hrobky k jej manželovi. Požiadal som o to grófa Mórica Esterházyho de Galanta, ktorý bol pred pár rokmi v Želiezovciach,“ dodal historik.

Neogotická kaplnka ukrýva nielen ostatky známej grófskej rodiny Esterházy, ale aj jej zaujímavé príbehy.
Neogotická kaplnka ukrýva nielen ostatky známej grófskej rodiny Esterházy, ale aj jej zaujímavé príbehy.
Foto: archív

Kruto doplatil na bohémsky život

Franz Peter Schubert mal veľký melodický talent najmä na piesne a komornú hudbu. Narodil 31. januára 1797 vo Viedni v chudobnej učiteľskej rodine. Jeho rodičia pochádzali z Moravy. Schubert bol výborný spoločník a mal veľa priateľov.

Lenže oddal sa až príliš bohémskemu hýreniu a v roku 1823 sa nakazil syfilisom, v tom čase prakticky neliečiteľnou pohlavnou chorobou. Zomrel zoslabnutý vo Viedni, u brata Ferdinanda, 19. novembra 1928. Je pochovaný na viedenskom Ústrednom cintoríne.

Jeho múzou bola grófka Karolína Esterházy, ktorú učil hudbe.
Jeho múzou bola grófka Karolína Esterházy, ktorú učil hudbe.
Foto: archív

Svojej múze venoval Fantáziu

Bola ňou grófka Karolína Esterházy, ktorú učil hudbe. Narodila sa v roku 1811 vo Viedni. Žila v Želiezovciach, kde jej Schubert dával v rokoch 1818 a 1824 hodiny klavíra. Vtedy skladateľ zložil niektoré štvorručné skladby pre klavír. Dvaja hráči sa pri ich hraní dotýkajú rukami.

Schubert sa aspoň takto chcel dotýkať milovanej ženy, veď nemal šancu na oficiálny vzťah. Napísal pre ňu napríklad Fantáziu F-moll. Karolína sa po Schubertovej smrti vydala 8. apríla 1844 v Bratislave za knieža Karla Folliotta de Crenneville-Poutet. Zomrela 14. marca 1851 v Bratislave.

Odporúčame