Tip redakcii
Zohnať po štyridsiatke prácu? Nemožné! Toto sú trpké skúsenosti ľudí
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Telo zosnulého Henryho previezol vládny špeciál na Filipíny.
Krimi
Tajomný prevoz zosnulého Henryho (†36) zo Slovenska: Pozrite sa, kto s ním išiel na palube vládneho špeciálu!
Nissu Cauti hviezdi v Rusku.
FOTO Dráždivá fanúšička Peru šokovala Rusko: Vyzlieka sa po góle svojich miláčikov!
Martin (35) dnes vypovedal pred súdom.
Správy
Výpoveď Martina (35), ktorý uškrtil 14-ročné dievča, otriasla súdnou sieňou: Inšpiroval som sa filmom 50 odtieňov sivej!
Vysoké nároky: Janette vie po anglicky a v informačno-knižničných technológiách sa musí neustále vzdelávať.
Domov
Makajú pre štát za facku: Janette vie po anglicky, ovláda najmodernejšie technológie, napriek tomu živorí
Henryho matka nastupuje spoločne s ďalšími pasažiermi do vládneho špeciálu, ktorý na Filipíny prepravil telo jej zosnulého syna.
Krimi
VIDEO Telo Filipínca Henryho (†36) previezli do rodnej krajiny: Doma ho pochovajú ako celebritu!
Zdá sa, že Edovi Sheeranovi (27) stúpla sláva do hlavy.
Šoubiznis
VIDEO Nové celebritné maniere speváckej megahviezdy, ktorá sa preslávila svojou skromnosťou: Ed, fanúšikom sa to páči nebude!
Juraj Lelkes (66)
Šoubiznis
FOTO Juraj Lelkes to začína myslieť vážne: Najprv zmenil imidž a teraz dorazil na párty ako dvojča Delona!
d
žena.sk
10 NAJSEXI hercov Hollywoodu: Ktorým ženám patria ich neodolateľné telá? (FOTO)
Zuzana Kanócz (38)
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Zuzana Kanócz si konečne dala povedať: Zbavila sa vrabčieho hniezda a namiesto neho predviedla ešte väčší experiment!

Zohnať po štyridsiatke prácu? Nemožné! Toto sú trpké skúsenosti ľudí

Na veľtrhu práce sa zišlo takmer 70 zamestnávateľov.

S prácou je to na východnom Slovensku neraz veľmi ťažké. Podľa skúseností tých, ktorí márne hľadajú zamestnanie, už ľudia po štyridsiatke nemajú šancu. A vek vraj zďaleka nie je jedinou prekážkou.

Na veľtrh práce, ktorý bol pred istým časom v Košiciach, prichádzali ľudia väčšinou s presnou predstavou o tom čo by chceli robiť a za aký plat.

Napriek tomu si nerobili veľké nádeje, že si prácu nájdu. Janka, ktorá namiesto veku uviedla len, že patrí do generácie Husákových detí vníma ako veľkú nevýhodu svoj vek, preto v žiadosti o zamestnanie dátum narodenia ani neuvádza.

Koľko máte rokov?

„Mám vyštudovaný odbor cestovný ruch, ktorý momentálne neprekvitá a čo sa týka výšky platu, je tiež na chvoste,“ povedala mladá žena, ktorá sa začala orientovať na iné oblasti. „Nie je to jednoduché, keďže u nás stále pretrváva, ba dokonca silnie, kult mladých ľudí. Pritom na západe už dávno pochopili, že je správne a pre zamestnávateľa aj výhodné ak pracujú spolu rôzne generácie zamestnancov.“

Spájať generácie

Podľa jej názoru šesťdesiatnici môžu mladším kolegom ponúknuť skúseností, náhľad, rozhľad a stabilitu, preto nie je dobré uprednostňovať len mladosť a dravosť ako sa to deje u nás. Košičanke sa nepáči, že na východe často vyberajú ľudí na základe známosti a protekcie, nie profesionality, vzdelania a skúseností. Nepozdáva sa jej ani argument, že východniar ak chce, vie si nájsť prácu v Bratislave.

Chceme ostať doma

"Nemôžeme sa predsa všetci z východu presťahovať na západ krajiny. Snahou zodpovedných by malo byť vytváranie pracovných príležitosti vo všetkých regiónoch rovnako a tak stierať rozdiely medzi jednotlivými okresmi,“ myslí si Košičanka.

Pravdovravnosť sa vždy nevypláca

Lenka (40), ktorá má ekonomické vzdelanie, by chcela pracovať ako účtovníčka. Napriek účasti na veľtrhoch práce sa jej nedarí nájsť si uplatnenie v danom odbore. „Momentálne ešte pracujem, ale potrebujem zmenu, aj preto zisťujem aké sú možností. Vždy keď som na pohovore riešim dilemu či mám priznať, že mám problém so sluchom alebo nie. V prvom prípade, začnú zdôrazňovať, že dbajú na výborný zdravotný stav, čím nepriamo naznačia, že ich kritériám nevyhovujem. Ak o svojom hendikepe pomlčím, dostanem sa maximálne do druhého kola pohovorov a tam sa moja cesta skončí,“ posťažovala sa pani Lenka, ktorá kvôli nízkemu zárobku je nútená bývať s rodičmi.

Výpomoc rodičov

„Sama by som to zo svojho platu neutiahla. Myslím, že aj s ohľadom na nemalé výdavky spojené s bežným životom, by sa mohli platy na východe zdvihnúť a vyrovnať tým na západe. Bola by som spokojná, keby to bolo v čistom aspoň 800 – 1000 eur,“ spresnila obyvateľka metropoly východu.

Manuálna práca nám nevonia

Výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová má zmapovanú situáciu čo chcú zamestnávatelia a čo zasa uchádzači o prácu. Na východe je v porovnaní so zvyškom Slovenska najmenej ponúk. Napriek tomu majú firmy problém nájsť vhodných zamestnancov. „Na niektoré pracovné pozície totiž zareaguje minimum uchádzačov. Na miesta o ktoré tu majú ľudia záujem, sa však noví zamestnanci nehľadajú tak často. Východniari majú v tamojších firmách najväčšiu šancu uplatniť sa ako operátor strojov a zariadení, obchodný zástupca a robotník,“ hovorí Molnárová. „Ukazuje sa však, že uchádzačov o prácu láka najviac pozícia administratívny pracovník, ktorá je najvyhľadávanejšia,“ tvrdí šéfka pracovného portálu.

Málo ponúk

Z celkového počtu ponúk zverejnených v 1. polroku 2017 na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku bolo v Košickom a Prešovskom kraji dokopy len 23 576 ponúk. Je to iba pätina z počtu voľných pracovných miest na západnom Slovensku a približne tretina ponúk zverejnených v rovnakom období v Bratislavskom kraji. Z pomedzi krajov je najmenej voľných ponúk v Banskobystrickom kraji. Hneď za ním nasledujú obidva východniarske regióny. Na jednu ponuku je v Prešovskom kraji až 81 záujemcov a najmenej, iba 10 je ich v Bratislavskom kraji.

Nízke platy

Údaje zo mzdového portálu Platy.sk ukázali, že rozdiely medzi krajmi na východnom Slovensku a v regióne hlavného mesta sú pomerne vysoké. V priemere majú východniari až o pätinu nižšie číslo na výplatnej páske. Výraznejšie je to v Prešovskom kraji, kde sú platy nižšie až o 22 percent.

Prečítajte si aj:

    PlusTV