Ruský novinár si podal vlastných hokejistov: Dourážal pri tom aj Slovákov!
Ruský novinár si podal vlastných hokejistov: Dourážal pri tom aj Slovákov!
FOTO Ups, tak toto je sila! 15-ročná krasokorčuliarka ukázala viac, ako chcela!
FOTO Ups, tak toto je sila! 15-ročná krasokorčuliarka ukázala viac, ako chcela!
Mládež natočila zamestnancov firmy, ako si to rozdávajú priamo na pracovisku.
Správy
VIDEO Zamestnanci známej firmy si to bez hanby rozdali priamo na pracovisku: Svoj čin TRPKO oľutovali
ilustračná foto
Správy
Znásilnil a zabil iba šesťročné dievčatko: Súd vyniesol rozsudok, ľudia búrlivo reagujú!
(ilustračné foto)
Správy
Hasič chcel vytiahnuť muža z horiaceho domu: Ten ho napadol iba pre to, lebo ho zobudil
Celebrity V siedmom nebi ukazujú druhú tvár!
Šoubiznis
Celebrity V siedmom nebi ukazujú aj svoju druhú tvár: Hantuchová s rýľom a Sisa ako robotník!
Prinášame šoubiznisové novinky a pikošky zo života domácich a zahraničných celebrít, ktoré sa udiali za posledný týždeň.
Šoubiznis
ŠOUBIZNIS V KOCKE! O čo ste prišli za posledný týždeň: Rozchod markizáckeho páriku a prvé slová manželky neverného Bičana!
Herečka Greppelová šokuje: Po rozchode s Tomášom Palonderom sa zasnúbila! (FOTO)
žena.sk
Herečka Greppelová šokuje: Po rozchode s Tomášom Palonderom sa zasnúbila! (FOTO)
VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!
VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!

Zohnať po štyridsiatke prácu? Nemožné! Toto sú trpké skúsenosti ľudí

S prácou je to na východnom Slovensku neraz veľmi ťažké. Podľa skúseností tých, ktorí márne hľadajú zamestnanie, už ľudia po štyridsiatke nemajú šancu. A vek vraj zďaleka nie je jedinou prekážkou.

Na veľtrh práce, ktorý bol pred istým časom v Košiciach, prichádzali ľudia väčšinou s presnou predstavou o tom čo by chceli robiť a za aký plat.

Napriek tomu si nerobili veľké nádeje, že si prácu nájdu. Janka, ktorá namiesto veku uviedla len, že patrí do generácie Husákových detí vníma ako veľkú nevýhodu svoj vek, preto v žiadosti o zamestnanie dátum narodenia ani neuvádza.

Koľko máte rokov?

„Mám vyštudovaný odbor cestovný ruch, ktorý momentálne neprekvitá a čo sa týka výšky platu, je tiež na chvoste,“ povedala mladá žena, ktorá sa začala orientovať na iné oblasti. „Nie je to jednoduché, keďže u nás stále pretrváva, ba dokonca silnie, kult mladých ľudí. Pritom na západe už dávno pochopili, že je správne a pre zamestnávateľa aj výhodné ak pracujú spolu rôzne generácie zamestnancov.“

Spájať generácie

Podľa jej názoru šesťdesiatnici môžu mladším kolegom ponúknuť skúseností, náhľad, rozhľad a stabilitu, preto nie je dobré uprednostňovať len mladosť a dravosť ako sa to deje u nás. Košičanke sa nepáči, že na východe často vyberajú ľudí na základe známosti a protekcie, nie profesionality, vzdelania a skúseností. Nepozdáva sa jej ani argument, že východniar ak chce, vie si nájsť prácu v Bratislave.

Chceme ostať doma

"Nemôžeme sa predsa všetci z východu presťahovať na západ krajiny. Snahou zodpovedných by malo byť vytváranie pracovných príležitosti vo všetkých regiónoch rovnako a tak stierať rozdiely medzi jednotlivými okresmi,“ myslí si Košičanka.

Pravdovravnosť sa vždy nevypláca

Lenka (40), ktorá má ekonomické vzdelanie, by chcela pracovať ako účtovníčka. Napriek účasti na veľtrhoch práce sa jej nedarí nájsť si uplatnenie v danom odbore. „Momentálne ešte pracujem, ale potrebujem zmenu, aj preto zisťujem aké sú možností. Vždy keď som na pohovore riešim dilemu či mám priznať, že mám problém so sluchom alebo nie. V prvom prípade, začnú zdôrazňovať, že dbajú na výborný zdravotný stav, čím nepriamo naznačia, že ich kritériám nevyhovujem. Ak o svojom hendikepe pomlčím, dostanem sa maximálne do druhého kola pohovorov a tam sa moja cesta skončí,“ posťažovala sa pani Lenka, ktorá kvôli nízkemu zárobku je nútená bývať s rodičmi.

Výpomoc rodičov

„Sama by som to zo svojho platu neutiahla. Myslím, že aj s ohľadom na nemalé výdavky spojené s bežným životom, by sa mohli platy na východe zdvihnúť a vyrovnať tým na západe. Bola by som spokojná, keby to bolo v čistom aspoň 800 – 1000 eur,“ spresnila obyvateľka metropoly východu.

Manuálna práca nám nevonia

Výkonná riaditeľka spoločnosti Profesia Ivana Molnárová má zmapovanú situáciu čo chcú zamestnávatelia a čo zasa uchádzači o prácu. Na východe je v porovnaní so zvyškom Slovenska najmenej ponúk. Napriek tomu majú firmy problém nájsť vhodných zamestnancov. „Na niektoré pracovné pozície totiž zareaguje minimum uchádzačov. Na miesta o ktoré tu majú ľudia záujem, sa však noví zamestnanci nehľadajú tak často. Východniari majú v tamojších firmách najväčšiu šancu uplatniť sa ako operátor strojov a zariadení, obchodný zástupca a robotník,“ hovorí Molnárová. „Ukazuje sa však, že uchádzačov o prácu láka najviac pozícia administratívny pracovník, ktorá je najvyhľadávanejšia,“ tvrdí šéfka pracovného portálu.

Málo ponúk

Z celkového počtu ponúk zverejnených v 1. polroku 2017 na najväčšom pracovnom portáli na Slovensku bolo v Košickom a Prešovskom kraji dokopy len 23 576 ponúk. Je to iba pätina z počtu voľných pracovných miest na západnom Slovensku a približne tretina ponúk zverejnených v rovnakom období v Bratislavskom kraji. Z pomedzi krajov je najmenej voľných ponúk v Banskobystrickom kraji. Hneď za ním nasledujú obidva východniarske regióny. Na jednu ponuku je v Prešovskom kraji až 81 záujemcov a najmenej, iba 10 je ich v Bratislavskom kraji.

Nízke platy

Údaje zo mzdového portálu Platy.sk ukázali, že rozdiely medzi krajmi na východnom Slovensku a v regióne hlavného mesta sú pomerne vysoké. V priemere majú východniari až o pätinu nižšie číslo na výplatnej páske. Výraznejšie je to v Prešovskom kraji, kde sú platy nižšie až o 22 percent.

Prečítajte si aj:

Odporúčame