Ruský novinár si podal vlastných hokejistov: Dourážal pri tom aj Slovákov!
Ruský novinár si podal vlastných hokejistov: Dourážal pri tom aj Slovákov!
FOTO Ups, tak toto je sila! 15-ročná krasokorčuliarka ukázala viac, ako chcela!
FOTO Ups, tak toto je sila! 15-ročná krasokorčuliarka ukázala viac, ako chcela!
Mládež natočila zamestnancov firmy, ako si to rozdávajú priamo na pracovisku.
Správy
VIDEO Zamestnanci známej firmy si to bez hanby rozdali priamo na pracovisku: Svoj čin TRPKO oľutovali
ilustračná foto
Správy
Znásilnil a zabil iba šesťročné dievčatko: Súd vyniesol rozsudok, ľudia búrlivo reagujú!
(ilustračné foto)
Správy
Hasič chcel vytiahnuť muža z horiaceho domu: Ten ho napadol iba pre to, lebo ho zobudil
Celebrity V siedmom nebi ukazujú druhú tvár!
Šoubiznis
Celebrity V siedmom nebi ukazujú aj svoju druhú tvár: Hantuchová s rýľom a Sisa ako robotník!
Prinášame šoubiznisové novinky a pikošky zo života domácich a zahraničných celebrít, ktoré sa udiali za posledný týždeň.
Šoubiznis
ŠOUBIZNIS V KOCKE! O čo ste prišli za posledný týždeň: Rozchod markizáckeho páriku a prvé slová manželky neverného Bičana!
Herečka Greppelová šokuje: Po rozchode s Tomášom Palonderom sa zasnúbila! (FOTO)
žena.sk
Herečka Greppelová šokuje: Po rozchode s Tomášom Palonderom sa zasnúbila! (FOTO)
VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!
VIDEO Ďalší trapas RTVS: Pozrite, čo stváral moderátor pri rozhovore s Kuzminovou!

Staručký lekár (†85) z Prešova pracoval až do konca: Ešte aj krátko pred smrťou sám nastúpil do sanitky

Výnimočný človek! Prešovský lekár Jozef Markocsy (†85) odpracoval v bielom plášti 57 rokov. Svojmu povolaniu sa venoval takmer do posledného výdychu. Aj v deň, keď mu prišlo nevoľno, bol v práci. V noci mu privolali sanitku a hoci bolo vážne podozrenie, že má infarkt, k sanitke zišiel strmými schodmi po vlastných. O tri dni však zomrel v nemocnici.

Ako jeden z mála lekárov mal tri atestácie. Robiť mohol patológa, na kožnom aj na internom. Celý svoj život zasvätil svojim pacientom a tí ho za to mali veľmi radi.

Zásluhu na tom mala aj jeho pokojná a rozvážna povaha. “On nikdy nepovedal ani len dofrasa,” plače za ním jeho manželka Zlatica (82).

So svojim obdivuhodným mužom sa spoznali tri mesiace po jeho promócii. Ako začínajúci lekár, kolujúci po jednotlivých oddeleniach, jej zašíval ranu na čele, ktorú utŕžila od vedra v rukách rozšantených kúpačov na Veľkú noc. Vychýrená krásavica sa mu zapáčila a už sa nedal odbiť. Galantne jej dvoril niekoľko mesiacov, čakával ju každý deň pri vlaku, keď prichádzala z podniku zo Šarišských Michalian (okres Sabinov). O ruku ju požiadal a zasnúbil sa s ňou na jej meniny.

A hoci obaja boli z chudobných rodín, usilovnosťou a pracovitosťou sa dopracovali aj k rodinnému domu blízko prešovskej Kalvárie. “Po svadbe sme bývali na slobodárni, aj najstarší syn sa nám tam narodil. Potom mi rodičia kúpili pozemok a začali sme sa budovať,” zaspomínala Zlatica. Mali tri deti, Jozefa (55), Ingrid (53) a Adriana (48).

Začiatky na súdnom

Svoju samostatnú lekársku prax začínal J. Markocsy na patológii s nástupným platom 950 korún československých. “Nechcela som, aby tam zostal, nepáčilo sa mi to. Musel chodiť k mŕtvolám, často ho volali policajti. Na moje naliehanie si urobil atestáciu z kožného lekárstva,” usmiala sa pri spomienke Zlatica. A keď chcel jej muž prejsť na pozíciu praktického lekára, robil si atestáciu do tretice, z interného lekárstva. “Dlhé roky bol šéfom zdravotného strediska v Kapušanoch. Po revolúcii sa musel porúčať do dôchodku,” vraví. No doma sedieť nezostal a chodieval zastupovať svojich kolegov po obvodoch. Počas svojej lekárskej praxe vyšetril státisíce pacientov, ich počet odhadol na pol milióna.

Autom ani hromadnou dopravou sa nevyvážal, všade chodil peši. “Mám to rád. Na väčšie vzdialenosti sa odveziem vlakom, ale zo stanice do cieľa idem peši. Ani po meste nechodím autobusom. A rád sa aj bicyklujem,” vravel nám v marci. Zaspomínal si vtedy aj na chvíle, keď študoval. Bolo to počas druhej svetovej vojny a preto ostro odsudzoval fašizmus. Zasmial sa nad spomienkou nad niekdajšími pracovnými postupmi lekárov: “Pichali sme aj injekcie s prídavkom zlata.”

Nepoddával sa

Vždy si hľadal miesto, aby mohol pracovať a nesedel doma. Stále si trúfal liečiť iných. Aj v osudný deň sa vrátil peši domov z ambulancie z prešovského Sídliska III, kde zastupoval svoju kolegyňu. “Vravel mi, že má tlak na hrudi, ktorý prechádza až ku krku. Chcel odo mňa neutrálnu tabletku,” opisuje so slzami v očiach Zlatica. “Sedel na gauči do noci a masíroval si hruď aj krk. Nadránom ma poprosil, aby som zavolala záchranku. Po vlastných k nej zišiel desiatkami strmých schodov od nášho domu na cestu. Nastúpil, ale neľahal si,” vraví o svojom statočnom mužovi. Na oddelení intenzívnej kliniky sa mu stav zlepšil, zomrel po dvoch dňoch na geriatrii.

Ďalšie zaujímavé články:

Odporúčame