Tip redakcii
Staručký lekár (†85) z Prešova pracoval až do konca: Ešte aj krátko pred smrťou sám nastúpil do sanitky
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Emily Ratajkowski.
FOTO Najsexi modelka mieri do formule: Jej pornozábery obdivuje celý svet, kamerám ukázala nahý rozkrok!
meghan, harry, sobáš
Šarm
Nadávajúca nevesta: Úškrny snúbencov a nadávka Meghan po obrade. Kráľovská svadba ani zďaleka nebola podľa protokolu
Peter Sagan.
Sagan prezradil veci, ktoré ste o ňom netušili: Prehovoril o rodine aj odhalil VEĽKÉ GUMENÉ TAJOMSTVO!
Video zo 7. októbra zachytáva spor trojice mužov v tmavom oblečení a jedného v svetlých nohaviciach. Podľa stránky Justice For Timothy má ísť o Branislava a jeho kamarátov a Nishita.
Krimi
VIDEO Vražda Braňa († 37) v centre Bratislavy: Takto hodnotí šokujúce zábery bývalý KRIMINALISTA!
Suverénna a prirodzená. Taká je novopečená vojvodkyňa zo Sussexu.
Rady a tipy
ÚPLNE BEZ HANBY Suverénna Meghan (36): Celému svetu hrdo ukázala všetky svoje nedostatky!
Vinczeovci sa paradoxne bližšie spoznali na Sajfovej svadbe.
Šoubiznis
Definitívny KONIEC veľkého kamarátstva Adely Vinczeovej a Sajfu: Moderátorka nám povedala, kto ich rozdelil!
Kramárove dievčatá si opäť užívajú exotiku.
Šoubiznis
Nečakaný krok Kramárovej ženy a dcéry: Odchod zo Slovenska!
meg
žena.sk
Harryho svadobné slzy: Pozrite sa, čím dojala Meghan svojho nastávajúceho počas obradu! (FOTO)
Miro Žbirka
Šarm
FOTO: Osláviť vstup do manželstva princa Harryho s Meghan Marklovou prišiel aj Meky Žbirka!

Staručký lekár (†85) z Prešova pracoval až do konca: Ešte aj krátko pred smrťou sám nastúpil do sanitky

J. Markocsy od marca do mája ordinoval v Šarišských Michaľanoch.

Výnimočný človek! Prešovský lekár Jozef Markocsy (†85) odpracoval v bielom plášti 57 rokov. Svojmu povolaniu sa venoval takmer do posledného výdychu. Aj v deň, keď mu prišlo nevoľno, bol v práci. V noci mu privolali sanitku a hoci bolo vážne podozrenie, že má infarkt, k sanitke zišiel strmými schodmi po vlastných. O tri dni však zomrel v nemocnici.

Ako jeden z mála lekárov mal tri atestácie. Robiť mohol patológa, na kožnom aj na internom. Celý svoj život zasvätil svojim pacientom a tí ho za to mali veľmi radi.

Zásluhu na tom mala aj jeho pokojná a rozvážna povaha. “On nikdy nepovedal ani len dofrasa,” plače za ním jeho manželka Zlatica (82).

So svojim obdivuhodným mužom sa spoznali tri mesiace po jeho promócii. Ako začínajúci lekár, kolujúci po jednotlivých oddeleniach, jej zašíval ranu na čele, ktorú utŕžila od vedra v rukách rozšantených kúpačov na Veľkú noc. Vychýrená krásavica sa mu zapáčila a už sa nedal odbiť. Galantne jej dvoril niekoľko mesiacov, čakával ju každý deň pri vlaku, keď prichádzala z podniku zo Šarišských Michalian (okres Sabinov). O ruku ju požiadal a zasnúbil sa s ňou na jej meniny.

A hoci obaja boli z chudobných rodín, usilovnosťou a pracovitosťou sa dopracovali aj k rodinnému domu blízko prešovskej Kalvárie. “Po svadbe sme bývali na slobodárni, aj najstarší syn sa nám tam narodil. Potom mi rodičia kúpili pozemok a začali sme sa budovať,” zaspomínala Zlatica. Mali tri deti, Jozefa (55), Ingrid (53) a Adriana (48).

Začiatky na súdnom

Svoju samostatnú lekársku prax začínal J. Markocsy na patológii s nástupným platom 950 korún československých. “Nechcela som, aby tam zostal, nepáčilo sa mi to. Musel chodiť k mŕtvolám, často ho volali policajti. Na moje naliehanie si urobil atestáciu z kožného lekárstva,” usmiala sa pri spomienke Zlatica. A keď chcel jej muž prejsť na pozíciu praktického lekára, robil si atestáciu do tretice, z interného lekárstva. “Dlhé roky bol šéfom zdravotného strediska v Kapušanoch. Po revolúcii sa musel porúčať do dôchodku,” vraví. No doma sedieť nezostal a chodieval zastupovať svojich kolegov po obvodoch. Počas svojej lekárskej praxe vyšetril státisíce pacientov, ich počet odhadol na pol milióna.

Autom ani hromadnou dopravou sa nevyvážal, všade chodil peši. “Mám to rád. Na väčšie vzdialenosti sa odveziem vlakom, ale zo stanice do cieľa idem peši. Ani po meste nechodím autobusom. A rád sa aj bicyklujem,” vravel nám v marci. Zaspomínal si vtedy aj na chvíle, keď študoval. Bolo to počas druhej svetovej vojny a preto ostro odsudzoval fašizmus. Zasmial sa nad spomienkou nad niekdajšími pracovnými postupmi lekárov: “Pichali sme aj injekcie s prídavkom zlata.”

Nepoddával sa

Vždy si hľadal miesto, aby mohol pracovať a nesedel doma. Stále si trúfal liečiť iných. Aj v osudný deň sa vrátil peši domov z ambulancie z prešovského Sídliska III, kde zastupoval svoju kolegyňu. “Vravel mi, že má tlak na hrudi, ktorý prechádza až ku krku. Chcel odo mňa neutrálnu tabletku,” opisuje so slzami v očiach Zlatica. “Sedel na gauči do noci a masíroval si hruď aj krk. Nadránom ma poprosil, aby som zavolala záchranku. Po vlastných k nej zišiel desiatkami strmých schodov od nášho domu na cestu. Nastúpil, ale neľahal si,” vraví o svojom statočnom mužovi. Na oddelení intenzívnej kliniky sa mu stav zlepšil, zomrel po dvoch dňoch na geriatrii.

Ďalšie zaujímavé články: