Tip redakcii
SMRTIACU PLIAGU sa nedarí zastaviť! Ohrozí celé Slovensko?
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Všetci sa pýtali, kto je tá sexi blondínka? Fanúšikovia, ktorí stáli okolo tímového autobusu Bora-Hansgrohe sa nevedeli vynadívať. Za páskou, kde sa dostanú len jazdci a členovia tímu stála neznáma kráska. Tá čakala, kedy vyjde hviezdny Tourminátor von.
EXKLUZÍVNE Saganov rozchod s manželkou šokoval cyklistický svet: Môže za to táto žena?
Na snimke Peter Sagan s manzelkou Katarinou prichadza na galavecer Sportovec roka 2016.
Ľudia
Šok počas Tour de France: Sagan chce rozvod! Čo to urobilo s jeho manželkou Katkou?
Žena dlhodobo organizovala na facebooku tomboly o zájazd alebo drahé šperky. Ilustračné foto
Rady a tipy
Ilegálny biznis žien na materskej dovolenke: Takto zarábajú tučné sumy k rodičáku!
Saganovci rozchod.
Príbeh stroskotanej lásky Saganovcov vo FOTO: Od náhody až po šokujúci koniec v tom najlepšom!
Maroš (v strede) má v piešťanskom parku plné ruky práce. Denne na jeho „liečiteľské“ schopnosti čakajú desiatky, ba až stovky Rómov.
Regióny
Okolo LIEČITEĽA z Piešťan sa spustil celosvetový ošiaľ: Kto vlastne je ZÁZRAČNÝ Maroš?!
Pred 4 rokmi vyslovila Katka vetu, ktorá hovorí za všetko.
Šoubiznis
Veta, ktorá hovorí za všetko? Už pred 4 rokmi to dala Saganova Katka jasne NAJAVO! Je TOTO skutočný dôvod rozchodu?
Kalisová Miriam
Šoubiznis
FOTO Miriam Kalisová je už nejaký týždeň single: Pozrite, čo s ňou rozchod urobil!
Tatry zasiahol prírodný živel!
Regióny
 aktualizované
AKTUÁLNE KATASTROFA v Tatrách: Preboha, čo sa to v našich veľhorách deje?!
Peter Sagan sa s Katarínou objavil na vyhlásení najlepších cyklistov Slovenska.
Ľudia
Kto je Saganova Katka? Cyklistu zbalila misska, ktorá kedysi súťažila so Senášiovou

SMRTIACU PLIAGU sa nedarí zastaviť! Ohrozí celé Slovensko?

Malé deti by mali byť zaočkované. Na východe to však veľmi neplatí.

Na východe vyčíňa nebezpečná pliaga! Z troch prípadov osýpok, ktoré sa k nám dostali z Veľkej Británie, je už 170 chorých! Nákaza sa šíri od mája a napriek opatreniam hygienikov sa ju nedarí zastaviť. Situácia je vážna, ohrození sú aj tí, ktorí sa dali zaočkovať.

Východniari sa ešte nespamätali zo syfilisu, ktorý sa šíril Trebišovom, a je tu ďalšia pohroma! V Michalovciach hrozivo pribúda pacientov s osýpkami. Stav je taký vážny, že vyhlásili mimoriadnu situáciu. Infektologické oddelenie michalovskej nemocnice malo včera ráno 25 pacientov s osýpkami, z toho 7 bolo novoprijatých. Kritický stav bol v nedeľu večer, keď počet pacientov presiahol 30.

V Michalovciach preto včera zasadol krízový štáb, ktorý riešil problém, ako zabrániť epidémii, ktorá môže zasiahnuť celé Slovensko. Hygienici od mája nariadili viacero opatrení, no chorí sa nimi neriadili. Namiesto karantény v domácom prostredí šírili nákazu ďalej. „Časť chorých má k plneniu protiepidemických opatrení nezodpovedný prístup,“ upresnil hlavný hygienik Slovenska Ján Mikas.

Problémy sú v osadách, kde obyvatelia nemajú hygienické návyky.
Problémy sú v osadách, kde obyvatelia nemajú hygienické návyky.
Foto: archí

Do veci sa zapojilo aj ministerstvo vnútra. Policajti začnú monitorovať pohyb nakazených osôb a asistovať zdravotníkom pri očkovaní. V Michalovciach a okolitých obciach zrušili hromadné podujatia. „Bude dôležité pokračovať v očkovaní osôb na Mlynskej, Gerbovej, Staničnej ulici v Michalovciach, ako aj vo Veľkých Kapušanoch. Budeme sa snažiť vytypovať obce v okrese, kde budeme ľudí očkovať,“ dodal hlavný hygienik. Vakcínu by mali dostať aj zamestnanci štátnej, verejnej správy a miestnej samosprávy.

Kritická je aj situácia v michalovskej nemocnici, ktorej kapacita sa začína rýchlo napĺňať. „Pacienti s podozrením na osýpky budú umiestňovaní na obe poschodia infektologického oddelenia. Pacientom s inou diagnózou poslúžia lôžka geriatrického oddelenia,“informovala pred časom Jana Fedáková zo siete nemocníc Svet zdravia. Oddelenia majú samostatné vstupy, aby nedochádzalo k stretávaniu pacientov. V michalovskej nemocnici naďalej platia prísne opatrenia vrátane zákazu návštev.

V michalovskej nemocnici liečia desiatky pacientov.
V michalovskej nemocnici liečia desiatky pacientov.
Foto: Roman Hanc

„V tomto momente rozšírená kapacita oddelenia je postačujúca,“ povedal Tomáš Kráľ, hovorca siete nemocníc Svet zdravia. Ak nebude stačiť, s chorými pomôžu nemocnice v Košiciach a v Prešove. „Treba si uvedomiť, že osýpky sú respiračná nákaza, ktorá sa veľmi ľahko šíri, a je to vysoko kontagiózne ochorenie,“upozornil hlavný hygienik Mikas. Šanca nakaziť sa je až 99-percentná! Najlepšia ochrana je jednoznačne očkovanie.

Podľa epidemiológov dve dávky vakcíny zabezpečujú 97-percentnú ochranu, jedna 93 percent. Ale pozor! „Ojedinele môžu ochorieť aj očkované osoby, najmä ak boli očkované tepelne nestabilnou vakcínou, ktorá sa používala v rokoch 1968 až 1984,“ potvrdila Zuzana Krištúfková, vedúca katedry epidemiológie na Slovenskej zdravotníckej univerzite. Ak sa toho obávate, môžete si dať vyšetriť protilátky v krvi. Ak ste sa narodili pred rokom 1969, pravdepodobne ste osýpky prekonali a získali ste tým celoživotnú imunitu.

Chorí majú byť v karanténe v domácom prostredí, čo ich však netrápi
Chorí majú byť v karanténe v domácom prostredí, čo ich však netrápi
Foto: archí

Záznam o tom by ste mali mať vo svojej zdravotnej karte. Očkovaní po roku 1984 sa nemusia obávať, pravdepodobnosť, že by sa nakazili, je zanedbateľná. „Množstvo epidémií osýpok je dôkazom, že ich vírus neustále cirkuluje v populácii,“hovorí Ján Mikas. Najskôr sa nakazia neočkovaní ľudia a tí bez protilátok. Majú aj častejšie komplikácie. „Očkovanie je najúčinnejšou prevenciou. Keby neúčinkovalo, mali by sme tu tisíce prípadov nakazených,“upozorňuje Krištúfková.

Kritická situácia je aj preto, že nastal čas dovoleniek a prázdnin, ľudia viac cestujú - aj na východ na Zemplínsku šíravu neďaleko Michaloviec. Naopak, ľudia z východu chodia za prácou na západné Slovensko. Podľa podnikateľov v cestovnom ruchu však zatiaľ obavy dovolenkárov nepocítili.

Ak sa obávate ísť s rodinou na východ, tu je odporúčanie hlavného hygienika SR Jána Mikasa. „Každá osoba cestujúca do postihnutej oblasti, ktorá nie je riadne očkovaná dvomi dávkami vakcíny proti osýpkam, podstupuje riziko, že pri kontakte s chorým ochorie. Rodičia, ktorí nedali zaočkovať deti, by mali kontaktovať pediatra a prediskutovať s ním očkovanie,“ upozornil.

Kde je najvyšší počet chorých ľudí

 • V celom Michalovskom okrese zaznamenali 155 prípadov ochorenia. Najviac, až 89, je ich v samotných Michalovciach, 35 v Drahňove, 9 vo Veľkých Kapušanoch, 5 v Trhovišti a Zemplínskej Širokej,1 nakazený v obciach Falkušovce, Maťovské Vojkovce, Vysoká nad Uhom, Ložín, Iňačovce, Kapušianske Kľačany, Pavlovce nad Uhom, Kusín, Pozdišovce a Senné.
 • V okrese Sobrance evidovali 6 ochorení, v obci Bežovce 3 a po jednom v obciach Baškovce, Úbrež a Husák.
 • Prípady nákazy boli zaznamenané aj v Strážskom a Košiciach.

Nákaza v číslach

 • 161 prípadov osýpok zaregistrovali
 • 68 laboratórne prípadov potvrdili
 • 93 je pravdepodobných ochorení na osýpky
 • 128 osôb doteraz hospitalizovali
 • 25 chorých bolo včera ráno v michalovskej nemocnici
 • 155 prípadov zaznamenali v celom okrese Michalovce
 • 9 pracovníkov michalovskej nemocnice ochorelo tiež

Vysoko nákazlivé ochorenie sa môže skon čiť aj smrťou pacienta

Osýpky sú vysoko nákazlivé ochorenie, ktoré sa ľahko šíri medzi neočkovanými osobami. Príznaky sa objavia zvyčajne 10 až 12 dní po nákaze. Spočiatku pripomínajú prechladnutie s nádchou, kašľom a horúčkou. Pacient má začervenané oči precitlivené na svetlo. Ako ochorenie postupuje, zvyčajne na 3. až 7. deň môže horúčka vystúpiť na 39 – 41 °C a zjaví sa červená vyrážka, ktorá pretrváva 4 až 7 dní.

Závažnosť osýpok spočíva najmä v komplikáciách, ako sú zápaly priedušiek, pľúc, mozgu, centrálnej nervovej sústavy, ucha. Môže dôjsť až k úmrtiu! Proti osýpkam sa dá očkovať. Základné očkovanie je medzi 15. až 18. mesiacom života, preočkovanie v 11. roku života. Používa sa trojitá vakcína proti osýpkam, ružienke a mumpsu.

Takto chcú zastaviť šírenie epidémie

 • V Michalovciach a obciach, kde sú nakazení, zrušili kultúrno-spoločenské akcie.
 • Postupne očkujú ľudí vo vybraných lokalitách okresu Michalovce, vakcínu by mali dostať aj zamestnanci štátnej, verejnej správy a miestnej samosprávy.
 • Vybrané lokality a nakazené osoby bude monitorovať polícia.

Pozor pri ceste do Veľkej Británie

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Michalovciach upozorňuje, že ak sa chystáte do Veľkej Británie, mali by ste si zistiť u svojho ošetrujúceho lekára očkovanie proti uvedenému ochoreniu, resp. pri návrate domov treba sledovať svoj zdravotný stav približne 21 dní. To je maximálne obdobie, dokedy sa môžu prejaviť prvé klinické príznaky ochorenia.

Bojíte sa šírenia nákazy osýpok?

Pýtali sme sa ľudí v Michalovciach, ktorí sú najviac ohrození nebezpečnou a nákazlivou infekciou.

Matúš (30)

„S manželkou a so synčekom sme zaočkovaní, možno preto som pokojný. Ale je dobre, že mesto prijalo prísne opatrenia. Už to bolo potrebné.“

Matúš (30)
Matúš (30)
Foto: archív

Elena (60)

„Bývam vedľa lokality s najväčším výskytom osýpok. Bojíme sa, lebo tí ľudia sa tu prehrabujú v kontajneroch a chodia na detské ihriská.“

Elena (60)
Elena (60)
Foto: archív

Marie (58)

„O seba sa nebojím, skôr o vnúčatká. Aj teraz rozmýšľam, kam s nimi ísť. Bojím sa ich zobrať na ihrisko aj do pieskoviska.“

Marie (58)
Marie (58)
Foto: archív

Ružena (79)

„Je to nebezpečné ochorenie, najmä v mojom veku. Verím, že kompetentní urobia poriadok s nedisciplinovanými pacientmi.“

Ružena (79)
Ružena (79)
Foto: archív

Daniela (36)

„Našťastie sme všetci zaočkovaní. Som za, aby bola tzv. kolektívna zaočkovanosť povinná, aby nedošlo k takýmto situáciám.“

Daniela (36)
Daniela (36)
Foto: archív

Iveta (46)

„Som obozretnejšia a pozornejšia. Hnevá ma, že nemocnica je zatvorená a ďalšie zariadenia obmedzujú režim.“

Iveta (46)
Iveta (46)
Foto: archív

Prečítajte si ešte:

  PlusTV