viac magazínov
Vadala mal mať s exposlancom Mosta-Híd firmu v Chorvátsku.
Správy
ŠOKUJÚCE odhalenie: Tento známy politik chcel s Vadalom stavať rezort v Chorvátsku!
Módna stylistka Andrea Ziegler si posvietila na to, ako sa nahodili Pellegriniho ženy.
Správy
Módna stylistka si posvietila na naše ministerky. Ktorá obstála najlepšie?
Pacientka musela na operáciu čakať 3 mesiace. Povedali jej, že nemajú sestry. Ilustračné foto
Rady a tipy
Zúfalstvo pacientky po skúsenosti v štátnej nemocnici: Na TOTO platím odvody?
Polícia zadržala muža až po ukončení pochodu. (Ilustračné foto)
Správy
Dráma na Tichom pochode v Bratislave: Polícia zadržala muža so zbraňou!
Manželka Federera
FOTO Slovenska manželka Federera vyrazila na pláž: Pred rokom pneumatika a teraz... Mirka, preboha, čo so sebou robíš?
Karen McDougal (46) mala podľa vlastných tvrdení s Trumpom milenecký pomer celých 10 mesiacov. Všetko sa začalo len niekoľko týždňov po tom, čo Melania Donaldovi porodila syna Barrona.
Správy
VIDEO Nechránený sex päťkrát mesačne, za ktorý chcel Trump platiť: Playmate prehovorila o divočine s Donaldom, Melanii odkazuje – PREPÁČ!
Šťastná rodinka je už minulosťou.
Šoubiznis
Edita Bičanová po nechutných slovách svojho manžela: Keby chcem, podám na teba trestné oznámenie!
Cmorík
EMMA
Peter Cmorík a Daniela Lovlin sú už rodičmi: Toto sú ich dva malé poklady!
Manželský život jej prospieva.
Šoubiznis
FOTO Danica Nejedlá opäť šokovala výzorom: Tak ale TOTO?

Nový plán obnovy hradu Krásna Hôrka: Kedy sa tam konečne dostaneme?

Jeden z najkrajších hradov na Slovensku i v Európe, Krásna Hôrka, nie je stále krásna. Mnohí sľubovali, aká bude oprava rýchla, ale všetko je iba v oblakoch. Teraz je tu nová architektonická štúdia, podľa ktorej má Slovenské národné múzeum revitalizovať u turistov obľúbený hrad. Dôvodom je nespokojnosť s pôvodnou štúdiou revitalizácie hradu, ktorú vypracoval architekt Peter Kucharovič.

"Spolupráca s architektom nenaplnila očakávania SNM. Bohužiaľ, musíme konštatovať, že ani jeho prepracovaná štúdia nerešpektovala požiadavky investora a nekorešpondovala s tým, ako majú byť takéto pamiatky obnovované," uviedol riaditeľ SNM – Múzea Betliar Július Barczi s tým, že na základe spomenutých dôvodov sa investor rozhodol odstúpiť od zmluvy, ktorú s Kucharovičom ako s víťazom príslušnej súťaže uzavrel v marci 2016.

Mali pripomienky

"Architektonickú štúdiu, ku ktorej ho zmluva zaväzovala, odovzdal v apríli tohto roku. Štúdia bola SNM posúdená, dokonca k tomu bola prizvaná aj komisia s medzinárodnou účasťou. Naše pripomienky sme architektovi zaslali a očakávali sme od neho jej prepracovanie tak, aby zodpovedala predovšetkým štandardom stredoeurópskych a európskych obnov takýchto významných areálov, a taktiež požiadavkám investora," dodal riaditeľ, podľa ktorého sa tieto očakávania nenaplnili.

S oddychovou zónou

Krásna Hôrka bola pred požiarom v roku 2012 podľa neho akýmsi uzavretým, veľmi absolútnym múzeum. "Naším cieľom je pretvoriť ju na súčasné múzeum 21. storočia, ktoré je zároveň akousi oddychovou zónou. Teda nielen tým múzeom, kde musíte vojsť v papučiach a byť ticho, ale malo by to byť miesto, kde sa máte cítiť dobre a vracať sa sem nielen kvôli exponátom a histórii,“ priblížil Barczi s tým, že cieľom je preto vytvoriť i zázemie pre turistov a zároveň zachovať hrad čo najautentickejší.

"Je to objekt, ktorý sa vo veľkej miere zachoval aj so svojimi zbierkami, a preto je veľmi dôležité napríklad používanie autentických materiálov, ktoré sú mu vlastné. Toto zo strany projektanta nebolo dodržané. Vo vizualizáciách boli používané chrómové povrchy, bolo tam veľa skla a kovu, čo pri takomto objekte môže pôsobiť rušivo," doplnil.

Nový pracovný tím projektantov

Ako pokračoval generálny riaditeľ SNM Branislav Panis, s podporou ministerstva kultúry vytvorili nový pracovný tím projektantov, ktorí budú v nasledujúcich rokoch pripravovať projekty pre SNM a preverovať tie, ktoré sú mu už odovzdané. "Rozhodli sme sa, že tento projektový tím využijeme a začneme projektovať Krásnu Hôrku nanovo," avizoval riaditeľ s tým, že od uvedeného kroku SNM očakáva hlavne ušetrenie prostriedkov štátu a posun v rýchlosti a kvalite prác.

"Koncom januára, prípadne začiatkom februára 2018 by sme radi predložili novú architektonickú štúdiu Krajskému pamiatkovému úradu Košice na posúdenie. Po ich stanovisku, kde dúfame, že bude kladné, bude vypracovaný stavebný zámer a veríme, že na jar predložíme celý projekt vláde na schválenie tejto veľkej investície," avizoval Panis. Dodal, že ak všetko pôjde v rýchlom tempe, práce na hrade by mohli začať skôr ako v roku 2020.