Tip redakcii
Nadregionálna nemocnica v Michalovciach privítala prvých pacientov: Cítime sa tu ako v hoteli!
Tip redakcii Diskusia ()
Tip redakcii
Çağatay a Gizem sa ocitli v nepríjemných problémoch. Zahrali si spolu aj v seriáli Feriha.
Šoubiznis
Seriálový Emir a Güneş z Ferihy lietajú v poriadnych problémoch: Hrozí im väzenie!
Mária Čírová, muž
Šarm
Svadobná cesta v raji: Takto ju trávila Mária Čírová s manželom!
Nad mužom stáli všetci jeho anjeli strážni.
Zaujímavosti
Neuveriteľné VIDEO z ktorého behá mráz po chrbte: Muž vyviazol z tejto nehody bez škrabanca!
Krst knihy receptov Katky Brychtovej. Hostí podujatím sprevádzali jej dcéra Katka Ahmedová a sestra Zuzana Šebestová. Knižku uviedli do života Katkini priatelia Peter Justin Topoľský malinovým sirupom, Martin Nikodým čokoládou a Emma Tekelyová s dcérou Emou orechmi.
Ľudia
Tajná svadba! Vieme, koho si známa spisovateľka vezme
Muž mal upadnúť do bezvedomia po jednom kopnutí do hlavy. (Ilustračné foto)
Krimi
Dráma v centre Bratislavy: Muža chladnokrvne dokopali, leží v umelom spánku!
Celeste Buckingham
Šoubiznis
FOTO VNÚTRI Ale veď toto je až smiešne! Celeste Buckingham sa strápnila vďaka mejkapu na plnej čiare! Veď vyzerá ako...
Jozef Oklamčák
Šoubiznis
FOTO Jozef Oklamčák prišiel pred pár mesiacmi takmer o život: TOTO je muž, ktorý ho zachránil!
Jiří Kajínek navštívil počas prvého výročia prezidentskej milosti Bratislavu.
Správy
VIDEO Kajínkovi sa žije, uráčil sa aj do Bratislavy: Za pár dní letím na Korfu, môžem si dovoliť, čo chcem!
Tenistky
FOTO Ups, čo to vyletelo?! Tenistky ukázali to, čo nemal nikto vidieť: Vypadnuté bradavky aj rozkroky. Hantuchová odhalila všetko!

Nadregionálna nemocnica v Michalovciach privítala prvých pacientov: Cítime sa tu ako v hoteli!

Prevoz pacientov zabezpečovali sanitkami.

Konečne sa dočkali! Začal sa presun prvých pacientov z prenajatej budovy nemocnice v časti Michalovce-Stráňany do nemocnice novej generácie v Michalovciach. Budovu otvorila koncom novembra sieť nemocníc Svet zdravia.

Každé oddelenie má na presťahovanie pacientov jeden deň. Ako prví odchádzali mobilní pacienti v sprievode zdravotníkov, neskôr menej pohybliví a nakoniec imobilní pacienti. Prevoz bol zabezpečený sanitkami. Pomáhať pri náročnom presune prišli i študenti zdravotníckej školy. Proces si vyžiadal delenie lekárov medzi obidve pracoviská. Prvé prišlo na rad pľúcne a interné oddelenie. Jeden z prvých, ktorý opustil stráňanskú nemocnicu bol Michalovčan Ján Mikula (77), ktorého hospitalizovali pred dvoma týždňami.

Spokojní pacienti

„Veľmi som sa potešil keď som počul o sťahovaní. Predsa len nové, je nové." V novej izbe pán Mikula nešetril superlatívmi. „Je to veľkolepé. Cítim sa ako v hoteli!“ Rovnaký názor mali aj Pavol Jančo (56) z okresu Sobrance a Božena Matiová (60) z Michaloviec. „Ležal som v starých priestoroch takmer mesiac, nová izba predčí moje očakávania. Je to naozaj také ako má byť v súčasnej modernej dobe.“ Pani Božena s obdivom poznamenala. „Nie nadarmo sa hovorí, že prostredie lieči. Ešte som tu len chvíľočku a cítim sa vynikajúco.“

Dvojnásobok personálu

S balením pomáhali pacientom aj zdravotné sestry, ktorých dnes do práce nastúpilo viac ako zvyčajne. Každý pacient po prijatí dostal náramok s čiarovým kódom, ktorý zabezpečí jeho jednoznačnú identifikáciu. V novej budove vítal prvých pacientov aj riaditeľ nemocnice. Počas sťahovania sú dnes na oddeleniach dve pracovné zmeny. Jedna pripravovala pacientov na presťahovanie a sprevádzala ich pri presune, druhá ich prijímala v novej nemocnici,“vysvetľuje Jana Čabráková, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť v nemocnici Svet zdravia Michalovce.

Presné úlohy

Čabráková vysvetlila, že sťahovaniu predchádzali školenia zamestnancov, pri ktorých sa oboznámili s priestormi nemocnice, s ovládaním výťahov, manipuláciou s posteľami či s novými technológiami, s ktorými budú pracovať. Sťahujeme veľkú nemocnicu so stovkami pacientov a množstvom prístrojov, zdravotníckej techniky, liekov či zdravotníckeho materiálu. Proces sme preto vopred presne nastavili a každému zamestnancovi jasne definovali konkrétne úlohy, aby sme zachovali bezpečnosť pacienta i plynulý prechod poskytovania zdravotnej starostlivosti z pôvodných priestorov do nových,“ dodáva.

Náročný týždeň

„Logistika sťahovanie je naplánovaná na sedem dní. V prípade potreby máme istú časovú rezervu," povedal riaditeľ nemocnice Vladimír Dvorový. Súčasne so sťahovaním uvádzame do praxe aj nový systém plávajúcich lôžok. Znamená, že v rámci príbuzných odbornosti môžeme použiť všetky lôžka, ktoré máme v klastri príbuzných odborov, pre toho pacienta, ktorý to potrebuje, vieme využiť lôžka efektívnejšie a personál sa môže vo väčšej miere venovať pacientovi,“ vysvetlil šéf nemocnice.

Stovky pacientov

Celkovo plánuje nemocnica presťahovať asi 300 pacientov, z chirurgických, gynekologicko-pôrodníckych oddelení či z oddelení intenzívnej starostlivosti. Okrem nich prebieha v nemocnici aj sťahovanie zdravotníckeho personálu či prístrojového vybavenia.

    PlusTV