viac magazínov
Odhalenie, aké nikto nečakal: VIDEO ukazuje, ako si Sagan pomáha mechanickým dopingom!
Odhalenie, aké nikto nečakal: VIDEO ukazuje, ako si Sagan pomáha mechanickým dopingom!
Rád sa ukazoval: Diego Roda si potrpí na svoje autá. Vo Ferrari sa preháňal po Michalovciach a ľuďom vraj hovoril, že nemá peniaze.
Krimi
Talian na Ferrari z Kuciakovho textu: Prepojenie na významných funkcionárov!
Podpredseda parlamentu a šéf Mosta-Híd Béla Bugár prehovoril o politickej kríze.
Správy
ROZHOVOR Bugár narovinu o predčasných voľbách: TOTO by znamenali pre MOST-Híd
Košičanom pripravilo počasie kalamitnú situáciu, kvôli  silnému vetru a sneženiu mali problém prejsť aj pár metrov.
Rady a tipy
VÝSTRAHA meterológov: Prichádzajú mimoriadne mrazivé noci! Ako to bude na Veľkú noc?
Tomi Popovič: Slovenský hudobník lieta v probléme. Nie je vylúčené, že ako podnikateľ pripravil dôchodcu o budovu v Bratislave.
Kauzy
Známy hudobník má problém. Zdá sa, že so spoločníkom pripravili dôchodcu o miliónovú nehnuteľnosť
Naj trapasy z OTO.
Šoubiznis
NAJ TRAPASY z OTO: Garajovej vložka, presvitajúce bradavky či nejasnosti s kategóriou Moderátor spravodajstva!
Toto ste na obrazovkách rozhodne nevideli.
Šoubiznis
FOTO Čo sa dialo, keď sa vypli kamery: Bujará zábava na párty po OTO! Doplatili na to Adeline šaty
Kocianová: OTO 2018
Ľudia
MÓDNE PEKLO z večera OTO! Najhoršie oblečená bola opäť TÁTO speváčka
Moderátor Sajfa počas debaty s Gregorovou a vzájomného sa doberania na záver naznačil, že má na ruke obrúčku.
Šoubiznis
Sajfa si neodpustil uštipačnú poznámku: TOTO šplechol Gregorovej do očí počas priameho prenosu!

Lekársky pár z Košíc odmieta služby na pohotovosti: Veď takto hazardujeme s pacientmi!

Manželom Jancovcom, detskej gastroenterologičke Alene a diabetológovi, obezitológovi Andrejovi sa nepozdáva povinnosť vykonávať LSPP podľa rozpisu, ktorý určil Košický samosprávny kraj. Rozhodli sa ho ignorovať a nenastúpiť do služby.

Alena v posledný septembrový deň písomne oznámila KSK aj prevádzkovateľovi LSPP, Poliklinike Terasa, že službu na pohotovosti 31. októbra, nezabezpečí. „Ráno v daný deň som vo svojej ambulancii, mám plánované vyšetrenia pacientom. Od 16.00 – 7:00 následujúceho dňa, by som mala slúžiť na pohotovosti a následne od 8:00 pokračovať vo svojej ambulantnej praxi,“ vysvetľuje doktorka Jancová. „Nedá sa to zvládnuť, ak sa chcem plnohodnotne venovať pacientom. Neprichádza do úvahy, že im oznámim, že si beriem dovolenku aby som sa vyspala po nočnej službe. Obaja s manželom máme súkromnú prax, ktorá nás živí. Nemôžeme si preto dovoliť hazardovať so zdravím a dôverou našich pacientov,“ trvá na svojom odborníčka.

Smrť Braňa (†37) najhorším spôsobom zasiahla jeho blízku ženu: Puklo jej srdce!

Hrozia nám pokutami

Jej manžel Andrej zdieľa rovnaký názor. „Nejde v danom prípade o mimoriadnu situáciu, živelnú či prírodnú katastrofu. Zmluvy, ktoré nikto z nás doteraz nepodpísal sú pre lekára nevýhodné. Zatiaľ čo my za službu dostaneme od 50 - 80 eur v hrubom, ak potrebujeme zabezpečiť za seba náhradu, kolegovi musíme zaplatiť 130 – 200 eur, taká je bežná taxa,“ hovorí doktor Janco. Dodáva, že ak nemá zmluvu, nemá pridelený ani príslušný kód ktorý ho oprávňuje predpisovať lieky alebo vypísať výmenný lístok na odborné vyšetrenie. „VÚC-ka toleruje protiprávny stav. Lekári sú vydieraní, ak nenastúpia do služby bude im odobratá licencia a dostanú pokutu 3 319 eur. Tento krok vnímame len ako zbavenie sa životaschopnej konkurencie," tvrdia známy lekár.

FOTO Samopalom pálili na dom pri Brezne: Domáci prezradili, ako sa hrôza odohrala

Zákon nepustí

Hovorkyňa košického župana má na daný problém iný názor. „KSK takéto rozhodnutie nevydal, ani vydať nemusel, nakoľko táto povinnosť je určená priamo zákonom a týka sa lekára ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť v odbore všeobecné lekárstvo alebo v odbore pediatria či zubno-lekársku ambulantnú starostlivosť. O zákonom stanovenej povinnosti nie je možné polemizovať!“ argumentuje Zuzana Bobriková. Dôvodom takéhoto „príkazu“ je podľa názoru KSK skutočnosť, že v prípade ponechania dobrovoľnosti, by na pohotovostiach nemal kto slúžiť.

Čo sa týka neuzavretie zmluvy o vykonávaní LSPP resp. odmietnutie jej podpísania, podľa Bobrikovej nezbavuje lekára jeho zákonnej povinnosti túto službu vykonávať. „Povinnosť mu vyplýva zo zákona, preto zmluva nie je podmienkou na výkon LSPP podľa rozpisu určeného samosprávnym krajom," uzavrela hovorkyňa.

Šéf Nishita (37), obvineného z vraždy Branislava († 37): Prehovoril prvý raz od tragédie

Novela zákona o pohotovostiach

Parlament 10. 10. schválil návrh ministerstva zdravotníctva, ktorý kompletne zmení doterajšie fungovanie pohotovostí. Okrem toho, že sa už nebudú označovať ako lekárska služba prvej pomoci, nebudú ani k dispozícii nepretržite. Od novembra, kedy novela nadobúda účinnosť, vzniknú pevné ambulantné pohotovostné služby. Na základe povolenia od ministerstva zdravotníctva ich budú môcť prevádzkovať tzv. organizátori v pracovných dňoch od 16. do 22. hodiny a počas voľna od 7. do 22. hodiny. Platí pritom, že pohotovostnú službu môže lekár poskytnúť aj u pacienta doma. Znamená to, že pokiaľ bude chcieť organizátor poskytovať pevnú ambulantnú pohotovostnú službu aj návštevnou formou, bude si musieť na tento čas zabezpečiť v ambulancii ďalšieho lekára.

PRÁVE TERAZ Cesta smrti pri Mýtnej zasa úraduje: Mladý kamionista musel zabrániť najhoršiemu!

Názory pacientov

Košičanov potešili prijaté zmeny vo fungovaní pohotovosti. Veria, že bude viac lekárov a nebudú musieť toľko čakať.

Ferdinand (76): „Dôležité je, aby sa skrátilo čakanie. Moje doterajšie skúsenosti boli v danom smere negatívne. Bude sa to dať zabezpečiť len s dostatočným počtom lekárov. Preto je potrebné zabrániť odlivu mozgov do zahraničia."

Ildiko (52): „Nemám síce osobné skúsenosti so službou na pohotovosti, ale z počutia viem, že je to tam hrozné. Veľa ľudí, strata času kvôli dlhému čakaniu a nervózny personál. Neviem či novelou zákona sa niečo v danom smere zmení, keďže je to hlavne o ľuďoch."